Gerçek zamanlı pazarlama nedir ve önemi nedir?

1 Mayıs 2018
Ferad Osman Sali
Gerçek zamanlı pazarlama nedir ve önemi nedir?

E-ticaret şirketinizin ve ürünlerinizin tanıtımını yaparken kullanabileceğiniz pazarlama yöntemlerinden biri de gerçek zamanlı pazarlamadır. Geçtiğimiz yıllarda da sıklıkla kullanılan ve halen kullanılmaya devam eden yöntemlerden biri olması nedeniyle, e-ticaret şirketinizde gerçek zamanlı pazarlama çalışmalarından yararlanabilirsiniz.

Gerçek zamanlı pazarlama nedir?

Gerçek zamanlı pazarlama, tüketicilerin güncel hayatında, medya kanallarında, sosyal medyada, dünyada ya da ülke içindeki güncel olayların ele alınarak, marka veya ürünlerle ilgili içeriklerin üretilerek, bu olayların olduğu an itibariyle pazarlama çalışmaları yapılmasıdır.

Gündemde olan konuların ele alınması ve tüketicilerle bu olaylar üzerinden bir etkileşime girilmesini sağladığı için gerçek zamanlı pazarlama marka ve ürün bilinirliğini artırmanın yanı sıra tüketicilere farklı bir şekilde ulaşmak için de oldukça önemlidir.

Gerçek zamanlı pazarlama, gündemde olan konuları ele aldığı için ve birçok kullanıcı bu konulardan haberdar olduğu için geniş kitlelere ulaşılması konusunda firmalara yardımcı olur.

Gerçek zamanlı pazarlama neden önemli?

Gerçek zamanlı pazarlama, birçok farklı nedenden dolayı firmalar için önemli bir yere sahiptir. Bu faydaları ise aşağıdaki gibi sıralayabiliriz.

Etkileşimleri artırır

Gerçek zamanlı pazarlamanın avantajlarından biri etkileşimleri artırmaktır. Güncel olaylardan yola çıkarak içerikler oluşturduğunuzda, bu güncel konuları yakından takip eden kişilerin de ilgisini çekmenize yardımcı olacaktır. Bunun yanı sıra mevcut kitleniz de bu olaylara yaklaşımınızdan dolayı içeriklerinizle daha fazla ilgilenebilir. Bu içerikleri oluşturmak ve güncel konularla markanızı bir şekilde bağdaştırmanız, takipçilerinizle olan etkileşimlerin artmasına yardımcı olacaktır.

Marka bilinirliğini artırmanızı sağlar

Güncel olayları konu aldığınızda, sosyal mecralar üzerinde yaptığınız paylaşımlarda doğru ve ilgili Hashtag’leri kullandığınızda içeriklerinizin daha geniş kitlelere ulaşmasını sağlayabilirsiniz. Bu şekilde paylaşımlarınızı yapmak, markanızın da bilinirliğini artırmanıza yardımcı olacaktır.

Kullanıcıların markanız hakkında konuşmalarını sağlar

Yaratıcı içerikler oluşturmak ve içeriklerinizin paylaşılmasını sağlamak, internet üzerinde kullanıcıların markanız hakkında daha fazla konuşmalarını sağlayacağı için sosyal kanıt için size önemli derece yardımcı olacak bir etkileşim yaratılmasını sağlar. Sosyal kanıt öğelerini artırdığınızda da markanıza olan ilginin de artmasını sağlayabilirsiniz.

Gerçek zamanlı pazarlama çalışmalarını nasıl yapabilirsiniz?/h2>

Gerçek zamanlı pazarlama çalışmaları yapmak için bilmeniz gereken bazı detaylar bulunuyor. Bu detayların üzerinde durmak gerçek zamanlı pazarlama çalışmalarınızı daha iyi bir hale getirmenize yardımcı olacaktır.

Güncel olayları takip edin

Güncel olayları yakından takip etmeniz oldukça önemlidir. Sosyal mecralarda ve medya üzerinde kullanıcıların en çok ilgi gösterdikleri ve kullanıcıların en çok konuştukları güncel konular üzerinde durmalı ve bu konuları düzenli olarak takip etmelisiniz.

Yaratıcı olmaya özen gösterin

Güncel konuların tamamı sizinle ilgili olmayabilir. Her konuyu markanıza uygulayamayabilirsiniz. Bu durumda da yaratıcı olmanız oldukça önemlidir. Markanız, ürünleriniz ya da sektörünüzle ilgili olabilecek konuları yakından takip etmeli ve sonrasında da bu konular üzerinde yaratıcı fikirler geliştirerek, pazarlama içeriklerinizi ortaya koymalısınız. Gerçek zamanlı pazarlama çalışmalarının etkili olabilmesi için, içeriklerin yaratıcı ve ilgi çekici olması gerekir.

Zamanlamaya dikkat etmelisiniz

Gerçek zamanlı pazarlamada zamanlama bir hayli önemlidir. Güncel konuları yakından takip etmeniz ve bu konu hakkında yapılan paylaşımların en sıcak olduğu dönemde içeriklerinizi paylaşmanız gerekir. Zamanlama konusunda geç kalmanız, konu değerini yitirdiği için beklediğiniz geri dönüşümleri alamamanıza neden olabilir. Çok öncesinde paylaşım yapmak, konu daha kullanıcılar arasında çok konuşulmaya başlanmadığı için anlaşılmayabilir ya da zamanı geldiğinde diğer içerikler arasında paylaşımınız kaybolabilir. Bu sebeple de paylaşım zamanınıza özellikle dikkat etmeniz gerekir.

İçerik üreteceğiniz konulara dikkat edin

Bir konu gündemde olduğu için onunla ilgili içerik üretmek zorunda değilsiniz. Her konu sizinle ilgili olmayabilir. Bunun yanı sıra gündemdeki konuların bazıları tüketiciler için çok hassas olabilir. Bu durumda da kullanıcıların bu duygularını yanlış yönde tetikleyecek içerikler üretmeniz, yarardan çok zarar etmenize neden olabilir. Tüketicilerin çok fazla hassas oldukları konulardan uzak durmak gerçek zamanlı pazarlamada daha önemli bir duruş olacaktır. Tüketicileri gücendirmek ve onların genel fikrinin aksine bir takım paylaşımlar yapmak markanıza ciddi zararlar verebilir.

Performans pazarlama nedir sorusunun cevabı ve viral pazarlama,duygusal pazarlama hakkında tüm merak ettikleriniz için ilgili içeriklerimizi okuyabilirsiniz.

IdeaSoft akıllı e-ticaret paketleri ile kendi e-ticaret sitenizi kurabilir, internetten satış yapabileceğiniz online mağazanızı açabilirsiniz. Hemen başvurarak 15 gün boyunca altyapımızı ücretsiz olarak deneyebilirsiniz.

En çok okunan yazılar

Ferad Osman Sali
Ferad Osman Sali, E-ticaret, SEO stratejileri ve dijital pazarlama konularında uzmanlaşmış deneyimli bir profesyoneldir. İstanbul Üniversitesi mezunu olan Sali, 12 yıldır SEO ve dijital pazarlama, 8 yıldır da e-ticaret alanlarında çalışmakta... Yazar hakkında detaylı bilgi

Popüler Videolar

Benzer yazılar

Kanal tanıtım videosu nasıl hazırlanır?
Kanal tanıtım videosu nasıl hazırlanır?
Kanal tanıtım videosu, Youtube hesabınızı yeni gören ve sayfanızı ziyaret eden kişilere içerikleriniz ve markanızla ilgili bilgi vermenizi sağlar. Tanıtım videosu ile Youtube’da gibi içerikler ürettiğinizi, kullanıcılara...
28 Eylül 2020
Ferad Osman Sali
Neden güvenilir bir e-ticaret altyapı sistemi tercih etmelisiniz?
Neden güvenilir bir e-ticaret altyapı sistemi tercih etmelisiniz?
Kendi işinizi yapmak ya da fiziki işletmenizin e-ticaret sitesini kurmak istiyorsanız, öncelikle güvenilir bir altyapısı olan bir e-ticaret sitesi kurmanız gerekiyor. Kendi imkanlarınızla bir site kurabileceğiniz gibi, özel bir site...
21 Haziran 2018
Ferad Osman Sali
Sosyal platform reklamlarında kaçınmanız gereken hatalar
Sosyal platform reklamlarında kaçınmanız gereken hatalar
Sosyal platform reklamları günümüzde e-ticaret firmalarına önemli geri dönüşümler sağladığı gibi ürünlere talep yaratmak için de önemli. Sosyal medya reklamlarını verirken bazı kurallara dikkat etmek hem maddi olarak size...
29 Temmuz 2020
Ferad Osman Sali
Facebook'ta mağaza açmak ve satış yapmak için öneriler
Facebook'ta mağaza açmak ve satış yapmak için öneriler
Facebook, etkin reklam verme araçları ve sanal mağaza opsiyonu sayesinde işletmeler için avantajlı bir platformdur. Bu mecrayı kullanarak ürün ve hizmetlerinizle doğrudan ilgilenme potansiyeli olan tüketicilere ulaşmmanız mümkündür....
23 Ekim 2022
Savaş Çetinkaya
Kadın Girişimciler İçin Yol Haritası
Kadın Girişimciler İçin Yol Haritası
Sanattan spora hemen hemen tüm alanların erkekler tarafından domine edildiği hepimizin malumu. Hatta herhangi bir konu ile uğraşan kişinin erkek olmadığını belirtmek için o işin başına “kadın” takısını getirmemiz de bunun net...
31 Mart 2022
Savaş Çetinkaya
Ba/Bs Nedir? Ba/Bs Formu Nasıl Düzenlenir?
Ba/Bs Nedir? Ba/Bs Formu Nasıl Düzenlenir?
Türkiye’de faturalandırma ve vergilendirme ile ilgili süreçler, Hazine ve Maliye Bakanlığı’na bağlı Gelir İdaresi Başkanlığı (GİB) tarafından yürütülür. GİB, ticari faaliyetlerin yasalara uygun bir şekilde...
7 Nisan 2022
Savaş Çetinkaya