Facebook reklam hataları | 3 ölümcül hata

Yazar: Ferad Osman Sali
Güncellenme Tarihi: 09.04.2019
Facebook reklam hataları | 3 ölümcül hata

Facebook reklam hataları günümüzde sosyal medya reklamı veren firmalar için hayati bir öneme sahiptir. Bu yazımızda sizinle facebook reklam hataları arasından yapmamanız gereken 3 ölümcül hatayı ele alacağız.

Facebook reklam hataları

Facebook reklamları ile marka bilinirliği artırmak ve ürünlerini tanıtmak isteyen markalar kimi zaman bazı kritik hatalar yaptıkları için bu reklamlardan bekledikleri geri dönüşleri alamıyorlar.

Facebook üzerinde bir sayfa oluşturup, buradan reklam vermek kolay bir işlem gibi görünse de, reklam verirken bazı önemli noktalara dikkat edilmezse, beklenen sonuçlar alınamıyor. Kendi reklamlarını veren birçok marka da bazı ölümcül diyebileceğimiz hatalar yaparak, hem geri dönüşümlerini artıramıyorlar hem de ayırdıkları reklam bütçesini boşuna kullanmış oluyorlar. Bu rehberimizde markaların sıklıkla yaptığı bu ölümcül hataların üzerinde duracağız.

Reklama uygun bir landin page hazırlamamak

İnternet kullanıcılarını bir sitede tutmak, günümüzde oldukça zor bir iş. Bir kullanıcının, bir sitede kalmaya karar vermek için ihtiyaç duyduğu süre ortalama olarak 15 saniye. Yani bu 15 saniye içinde kullanıcıyı ikna ederek, onu sitenizde tutmanız gerekiyor.

Facebook reklamlarınızı oluşturduğunuzda, kendi internet sitenize yönlendirme yapıyorsanız, mutlaka bu reklamın içeriğine uygun bir landing page hazırlamalısınız. Bir varış sayfanız ve reklamın içeriği ile ilgili bir sayfanız olmadığında reklamınıza tıklayan kullanıcıları kaybedebilirsiniz.

Reklamınıza ilgi gösteren kişiler, gidecekleri sayfada da ilgilendikleri ürün ve hizmet ile ilgili detaylı bilgilere ve görsellere ulaşmak isteyeceklerdir. Bu nedenle reklamlarınızı yönlendireceğiniz sayfalarda bu konuya dikkat etmelisiniz. Eğer böyle bir sayfanız yoksa önce bu sayfayı hazırlamalı ve sonrasında reklamlarınızı vermelisiniz.

A/B testleri yapmamak

Yapılan en büyük hatalardan biri de tek bir reklam kampanyası oluşturmak ve tüm reklam bütçesini bu reklam kampanyasına yatırmaktır. Elinizdeki bütçeyi olabildiğinice iyi bir şekilde yönetmeniz ve bu bütçe ile en yüksek geri dönüşümleri almaya çalışmalısınız.

Bunu iyi bir şekilde yapabilmek için de reklam kampanyalarınızda A/B testleri yapmanız gerekiyor. Başka bir deyişle birden fazla kampanya oluşturarak, size en iyi geri dönüşümü sağlayan reklam ayarlarını bulmalısınız.

Facebook reklam kampanyalarınız farklı kriterleri göz önünde bulundurarak verebilirsiniz.

  • Hedef kitle
  • Reklam içeriği
  • Reklam görseli
  • Yayın süresi
  • Harcanan bütçe
  • Reklam modeli

Yukarıdaki tüm kriterleri farklı şekillerde kullanarak, farklı reklam kampanyaları oluşturabilirsiniz. Tüm bu detaylar, reklamlarınızın verimliliğini etkileyecektir ve bu süreçte siz, markanız için en uygun olan ayarları bulmak için birden fazla kampanya oluşturmalısınız. Hedef kitlelerinizi, reklam model ve içeriklerinizi farklılaştırabilirsiniz. Böylelikle farklı kitlelere farklı içeriklerle reklamlar göstererek, ideal bir reklam modeli oluşturursunuz. Facebook’un reklam modelleri içinden ihtiyacınızı en iyi çözecek olan formatı bulmak için de denemeler yapmalısınız.

“Facebook

İlgi çekici başlık, metin ve görsel kullanmamak

Sattığınız ürün, verdiğiniz hizmet ne kadar kaliteli olursa olsun, reklam görselleriniz, metinleriniz ve başlıklarınız ilgi çekici olmazsa, tüketicilere kalitenizi gösteremezsiniz; çünkü onları reklamlarınıza tıklatamayacaksınız.

Doğru hedef kitle, doğru zaman, doğru reklam modeli reklamlarınız için önemli olsa da, reklamınızı tıklattıracak olan unsur reklamda kullandığınız görsel, metin ve başlık olacaktır.

  • Tüketiciye ne sunuyorsunuz?
  • Rakiplerinizden farkınız ne?
  • Tüketici bunu neden önemsemeli?

Özellikle reklam metinlerinizi ve başlıklarınızı oluştururken bu 3 sorunun yanıtını vermelisiniz. Bu soruların yanıtları, doğru metinleri oluşturmanızda size yardımcı olacaktır. Aksi takdirde tüketicilerin ilgisini çekemediğiniz zaman hem verdiğiniz emek hem de reklam bütçesi boşa gitmiş olacaktır.

IdeaSoft akıllı e-ticaret paketleri ile kendi e-ticaret sitenizi kurabilir, internetten satış yapabileceğiniz online mağazanızı açabilirsiniz. Hemen başvurarak 15 gün boyunca altyapımızı ücretsiz olarak deneyebilirsiniz.
Ferad Osman Sali
Ferad Osman Sali

E-ticaret Danışmanı

Ferad Osman Sali, E-ticaret, SEO stratejileri ve dijital pazarlama konularında uzmanlaşmış deneyimli bir profesyoneldir. İstanbul Üniversitesi mezunu olan Sali, 12 yıldır SEO ve dijital pazarlama, 8 yıldır da e-ticaret alanlarında çalışmakta... Yazar hakkında detaylı bilgi
E-ticarete başlayın

Popüler Videolar

video1 Cevapsız Sorular
video2 E-ticaretle Büyüyenler - Nilmum.com.tr
video5 Etkileyici Marka İsmi Bulmak
video4 İnternet'te Ne Satılır?
video3 Instagram'da Satış
video3 E-ticaretle Büyüyenler