E-ticarette TikTok Nasıl Kullanılır? TikTok ile Satış Yapmak

Yazar: Ferad Osman Sali
Güncellenme Tarihi: 14.02.2024
E-ticarette TikTok Nasıl Kullanılır? TikTok ile Satış Yapmak

TikTok, kullanıcı sayısı ve uygulama kullanım süreleri ile her geçen gün dünyada en çok kullanılan sosyal medya platformlarından biri. Özellikle e-ticaret yapanlar için TikTok, hedef kitlelerine direkt ulaşmak ve satış yapmak için büyük potansiyele sahip. TikTok, dünya çapında milyonlarca üyesiyle reklam göstermek için en uygun platform olarak gösteriliyor. 

2023 yılında tüketici harcaması 3.8 milyar doları aşan TikTok, toplamda 4.62 milyar aktif sosyal medya kullanıcısı ile benzersiz bir reklam gösterme platformu. Özellikle Türkiye’de 80'i, diğer sosyal medya platformlarına oranla TikTok'ta reklam görmeye açık olduklarını belirtiyor. Türkiye’de e-ticaret yapıyorsanız satışlarınızı artırmak için TikTok’ta içerik üretebilir ve reklam gösterebilirsiniz. Bu içerikte e-ticarette TikTok nasıl kullanılır ve Tiktok ile satış yapmak için neler yapmanız gerekir bunların üzerinde durduk.  

tiktok eticaret

E-Ticaret Yaparken TikTok Nasıl Kullanılır?

TikTok, e-ticaret yapmayı düşünenler için hedef kitleye daha hızlı erişim sağlama konusunda bir katalizör görevi görebilir. Üyelik tamamen ücretsiz olup, platform üzerinde yayınlanan çekici ve özgün içeriklerle geniş kitlelerin dikkatini çekebilirsiniz.

IdeaSoft ile Kendi E-Ticaret Sitenize Sahip Olun. Şimdi Ücretsiz Deneyin

 1. Hedef Kitlenizi Belirleyin

TikTok’ta satış yapmak için ilk adım hedef kitlenin belirlenmesidir. Yaş, coğrafi konum, ilgi alanları ve cinsiyet gibi filtrelerle potansiyel müşterilerinizi belirleyin. Belirlenen bu hedef kitleye içerikler üretmeye başlayın.

İlgili Rehber: Hedef kitle analizi nasıl yapılır?

 1. Merak Uyandıran ve İlgi Çeken İçerikler Üretin

Hedef kitlenizi belirledikten sonra bu kitlenizin ilgisini çeken ve onları etkileşimde bulunmaya teşvik edecek içerikleri oluşturmaya başlayın. İçeriklerinizi hedef kitlenizin ilgisine göre planlayıp yayına aldığınızda markanızın içeriğini paylaşmaya yönlendirebilirsiniz.

İlgili Rehber: İşletmeler için takipçi artıracak Tiktok içerik fikirleri

 1. Potansiyel Müşterilerinize Ulaşın

Hedef kitlenize uygun içerikleri oluşturmaya başladıktan sonra potansiyel müşterilerinizi bulmaya hazırsınız. Bunun için içeriklerle birlikte bir strateji geliştirmelisiniz. Ürettiğiniz içeriklerle kullanıcıları e-ticaret sitenize yönlendirebilirsiniz. Bunun yanında sponsorlu içerikler göstererek direkt satın alma işlemlerini tamamlamalarını sağlayabilirsiniz.

İlgili Rehber: Lead Nedir? E-ticarette Etkili Lead Yönetimi Taktikleri

 1. Sonuçları Analiz Edin

Son olarak ise yayınladığınız organik ve sponsorlu içeriklerin sonuçlarını analiz etmelisiniz. Satışlarınızı artırmak için hızla değişen trendlere uyum sağlayarak TikTok’ta büyümek için, sonuçları ölçün ve stratejiniz bu verilere göre optimize edin. Böylece nokta atışı planlar yapabilir ve daha çok müşteriye ulaşarak satış yapabilirsiniz.

İlgili Rehber: Reklam analizi yaparken nelere dikkat etmelisiniz?

tiktok satış yapmak

TikTok’ta Satış Yapmak

TikTok, Instagram ve Facebook gibi doğrudan ürün yükleme ve satışa sunma olanağı sağlamayan bir platformdur. Bu sebeple, TikTok e-ticaret denildiğinde doğrudan satış platformu olarak düşünülmemelidir. Fakat TikTok’taki hedef kitlenize yönelik paylaşımlar yaparak; marka bilinirliğinizi artırabilirsiniz. Bunun yanı sıra ürünlerinizin daha fazla kişiye ulaşmasını da sağlayabilirsiniz. TikTok'ta tüketici harcaması 2023 yılında 3.8 milyar doları aştı. Bu veriler e-ticaret işletmeleri için büyük bir potansiyel ve fırsat barındırıyor. 

 1. İçerik Stratejisi Geliştirin

TikTok’ta üreteceğiniz bilgilendirici içerikler, eğlenceli içerikler veya belirlediğiniz içerik stratejisine göre yayınlayacağınız tüm içerikler bir satış potansiyeli barındırır. Özellikle gençlerin yoğun olarak vakit geçirdiği TikTok’taki öneriler ve bilgiler dikkate alınıyor. TikTok, viral içeriği seven ve bu tür içeriği hızlıca yayabilen bir platformdur. Ürünlerinizi tanıtmak için özgün, eğlenceli ve ilgi çekici videolar oluşturmanız önemlidir. Bu videolar, kullanıcıları etkileyebilir ve markanızı hatırlamalarını sağlayabilir.

İlgili Rehber: Güçlü bir içerik pazarlama stratejisi nasıl hazırlanır?

 1. Sponsorlu İçerikler Gösterin

Üstelik kullanıcılar Instagram’da reklam görmeyi sevmezden TikTok’ta reklam görmeyi sorun etmiyorlar. Bu sayede markalar kreatif ekiplerini kullanarak yaratıcı ve eğlenceli reklamlarla dikkat çekmeyi başarıyor.

İlgili Rehber: E-ticaret firmaları TikTok reklamları ile geri dönüşümlerini nasıl artırabilir?

tiktok akımları
 1. TikTok Akımlarını Takip Edin

TikTok akımlarına katılan markalar kullanıcılarla bir bağ kuruyor ve potansiyel müşteri kitlesini de bu sayede büyütebiliyor. Viral, özgün ve kaliteli içerikler oluşturmak, etiketler kullanmak ve hedef kitlenizin dikkatini çekmek esastır. TikTok'taki trendler hızlıca değişir. Bu nedenle, trendleri takip etmek ve içerik stratejilerinizi buna göre ayarlamak önemlidir. Bu, markanızın TikTok topluluğu ile güncel ve bağlantılı kalmasına yardımcı olur.

 1. Kullanıcıların Aktif Olduğu Zamanlarda Paylaşım Yapın

TikTok kullanıcılarının en aktif olduğu saatlerde paylaşım yapmak, içeriğinizin daha çok görülmesine yardımcı olabilir. Bu, videolarınızın daha fazla görünürlük kazanmasına ve daha fazla kullanıcıya ulaşmasına yardımcı olabilir.

 1. Influencerlar ile İş birliği Yapın

TikTok'ta, kullanıcılar genellikle popüler "influencer"lardan etkilenirler. Markanızla uyumlu bir influencer ile işbirliği yaparak, ürünlerinizi ve markanızı geniş bir kitleye tanıtabilirsiniz.

İlgili Rehber: Dönüşüm sağlayan influencer pazarlama stratejisinde neler olmalı?

 1. Satışa Yönlendiren Linkler Verin

TikTok reklamları, markanızın ve ürünlerinizin platformda daha fazla görünürlük kazanmasına yardımcı olabilir. TikTok, hedef kitleye yönelik etkili reklamcılık seçenekleri sunar. Bu reklamlar, markanızın bilinirliğini artırmak ve satışları teşvik etmek için önemli bir araç olabilir.TikTok hesabınıza ekleyeceğiniz linkler sayesinde kullanıcıları doğrudan sitenize yönlendirebilirsiniz.

TikTok'ta E-Ticaret Pazarlaması Yapmanın Avantajları

TikTok, e-ticaret için pek çok avantaj sunar. Bunlardan bazıları:

 • Genç ve aktif bir kullanıcı tabanı olan TikTok, e-ticaret şirketlerine, marka farkındalığını artırma ve ürünlerini tanıtma fırsatı sunar. 
 • İçeriklerinizi oluşturarak markanızın mesajını yayabilir ve potansiyel müşterilerin ilgisini çekebilirsiniz. 
 • TikTok'un saat başı kullanılabilir olması, hedef kitleye her zaman ve her yerden ulaşmanızı kolaylaştırır.
 • Hesap oluşturmak ücretsiz olduğu için, bu durum reklam yapmanızı daha avantajlı hale getirir. 
 • Bunun yanı sıra, TikTok'un reklam seçeneklerini kullanarak, markanızı daha geniş bir kitleye tanıtabilirsiniz.

TikTok Influencer Marketing

TikTok Influencer Marketing, geniş takipçi tabanı olan influencerların gücünü kullanarak marka bilinirliğini artırmayı, ürünleri tanıtmayı ve potansiyel müşterilere ulaşmayı amaçlar. Influencerlar, platform üzerinde yaratıcı ve çekici içerikler oluşturur ve bunları takipçileriyle paylaşır. Bu kişiler, kendi alanlarında sevilen ve takip edilen kişilerdir ve dolayısıyla takipçileri üzerinde büyük bir etkileri vardır.

IdeaSoft’un Winfluencer App Entegrasyonu’nu İnceleyin

TikTok İnfluencer'larıyla Çalışmanın Avantajları 

TikTok, e-ticaret platformlarına kendilerini daha iyi tanıtmaları için bir araç sunar. Ancak, hedef kitleyi etkileyebilmek ve müşterilere ulaşabilmek için influencerların desteğine ihtiyaç vardır. Influencerlar, güncel trendlere uygun, kaliteli ve özgün içerikler oluşturarak kullanıcıların ilgisini çeker. Bu sayede, markanızın daha geniş bir kitleye tanıtılması sağlanır. İnfluencerların takipçileri, onları güvenilir buldukları için, onların tavsiye ettiği markalara da ilgi duyabilirler.

TikTok'ta İnfluencer Pazarlaması Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

TikTok'ta birçok influencer bulunur ve e-ticaret yapanların en iyi sonuçları alabilmek için doğru influencerları seçmeleri önemlidir. Bu seçimde dikkate almanız gereken bazı önemli noktalar şunlardır:

 1. İşletmenizin değerlerine uygun, hedef kitlenize hitap edebilecek ve sizinle aynı ilgi alanına sahip bir influencer seçmek.
 2. Influencer'ın daha önceki içeriklerinin kalitesini değerlendirmek.
 3. İçeriklerin orijinal olup olmadığını kontrol etmek.
 4. Influencer'ın takipçi sayısını ve beğeni sayısını karşılaştırmak.
 5. Influencer'ın platformu ne kadar aktif kullandığını incelemek.
 6. Influencer'ın yorumlarını incelemek.

Bu kriterleri göz önünde bulundurarak, TikTok influencerları arasından en doğru seçimleri yapabilirsiniz.

TikTok'un İlerleyen Dönemde E-Ticaret Sektörüne Etkisi Ne Olacak?

TikTok, What's Next (Sırada Ne Var) Raporu’nun 2024 sonuçlarını paylaştı. TikTok'un sunduğu What's Next raporuna göre trendlere yön veren üç önemli faktör göze çarpıyor. Bunlar; merak, hikaye anlatıcılığı ve güven. Türkiye'ye bakıldığında TikTok kullanıcılarının yüzde 80'i TikTok'un kendilerine ilham veren içerikleri gösterdiğini ifade ediyor. Bu sayede markalar, toplulukların merak duygusunu uyandırmak üzere birbirinden farklı formatta içerikler oluşturabilir. Globalde ise kullanıcıların yüzde 44'ü, TikTok'u belli bir çıktı elde etme niyetiyle ziyaret etse de görmeyi planlamadıkları içerikleri keşfettiğini söylüyor.+

IdeaSoft akıllı e-ticaret paketleri ile kendi e-ticaret sitenizi kurabilir, internetten satış yapabileceğiniz online mağazanızı açabilirsiniz. Hemen başvurarak 15 gün boyunca altyapımızı ücretsiz olarak deneyebilirsiniz.
Ferad Osman Sali
Ferad Osman Sali

E-ticaret Danışmanı

Ferad Osman Sali, E-ticaret, SEO stratejileri ve dijital pazarlama konularında uzmanlaşmış deneyimli bir profesyoneldir. İstanbul Üniversitesi mezunu olan Sali, 12 yıldır SEO ve dijital pazarlama, 8 yıldır da e-ticaret alanlarında çalışmakta... Yazar hakkında detaylı bilgi
E-ticarete başlayın

Popüler Videolar

video1 Cevapsız Sorular
video2 E-ticaretle Büyüyenler - Nilmum.com.tr
video5 Etkileyici Marka İsmi Bulmak
video4 İnternet'te Ne Satılır?
video3 Instagram'da Satış
video3 E-ticaretle Büyüyenler