fbpx

Yeni başlayanlar için e-ticarette kampanya yönetimi

13 Şubat 2018
Sinan Oypan
Yeni başlayanlar için e-ticarette kampanya yönetimi

E-ticarette kampanya oluşturma ve bu oluşturulan kampanyaların yönetimi oldukça önemlidir. Kampanyalar marka bilinirliğini artırma, ürün tanıtımları yapma, tüketicilerle etkileşime geçme ve ekstra trafik oluşturmak için e-ticaret firmalarınca sıklıkla kullanılır. Bu rehberimizde de yeni başlayanlar için e-ticarette kampanya yönetimi ile ilgili bir takım bilgiler paylaşacağız.

Bu rehberde değineceğimiz konular şu şekilde olacak:

  • Başarılı bir kampanyanın temel taşları
  • Kampanyaların amacı
  • Kampanya türleri
  • Kampanyaların uygulanma aşamasında bilinmesi gerekenler

Başarılı bir kampanyanın temel taşları

Doğru hedef kitleye yönelmek Düzenlenen kampanyanın başarılı olabilmesi için kampanya içeriğinin belli bir hedef kitleye yönelik olması oldukça önemlidir. Bu hedef kitle kampanya içeriğine göre değişiklik gösterebilir.

Doğru reklam hedeflemelerinin yapılması: Kampanyalarınızın tanıtımını yaparken, doğru hedeflemeleri yaparak, seçtiğiniz bu hedef kitleye doğru bir şekilde ulaşmanız da kampanyanın başarısını etkiler.

İlgi ve heyacan uyandırmalı: Kampanya içeriğinin ilgi uyandıracak şekilde hazırlanması; bunun için de kullanılan fotoğraf ve metinlerin özenle seçilmesi oldukça önemlidir. Kullanılan materyallerin ilgi çekici olması, karşı tarafta bir heyecan oluşmasını da sağlar.

Aciliyet hissi uyandırmalı: Kampanya içeriğinde bir aciliyet hissi uyandırmak, tüketicilerin daha hızlı bir şekilde etkileşime geçerek, satın alma eylemini daha hızlı gerçekleştirmelerini sağlar.

Bir değer sunmalı: Tüketiciler her gün farklı bir kampanya ile karşılaşıyorlar. Bu sebeple de bir değer sunmayan kampanyalar yeterince ilgi çekmeyecektir. Kullanıcılara bu fırsattan yararlandıklarına ne elde edeceklerini iyi bir şekilde anlayabiliyor olmalısınız.

Önceden planlanmalı: Kampanyalarınızın belli bir plan dahilinde olması, içerikleriniz üzerine daha fazla çalışmanıza yardımcı olur. Bu nedenle de kampanyalarınız için belli bir plan oluşturmanız gerekir.

Kampanyaların amacı

Satışları artırmak: E-ticarette kampanya oluşturma amaçlarından biri satışları artırmak olarak öne çıkıyor. Düzenlenen kampanyalar tüketicilere ulaşmak, onları web siteye çekmek ve satışları artırmak için kullanılan yöntemlerden biri.

Trafikleri artırmak: Kampanyalar daha geniş kitlelere ulaşarak, bu kişileri web sitenize çekmek için de iyi bir araçtır. Farklı hedef kitlelere yönelik kampanyalarla e-ticaret sitenizin trafiğini de artırabilirsiniz.

Marka ve ürün bilinirliğini artırma: Düzenlediğiniz kampanyalar sonucunda yeni veya daha geniş kitlelere ulaşma şansı yakalayacağınız için marka ve ürün bilinirliğini de artırabilirsiniz.

Etkileşimleri artırmak: Kampanyalar aynı zamanda tüketicilerle etkileşime geçmek için de oldukça etkilidir. Kampanya sonrasında tüketiciler bilgi almak için sizinle iletişime geçmek isteyeceklerdir. Bu kişilerle iletişimde olmak, paylaşımlarınız üzerinde onlarla etkileşim kurmak, markanız için de bir hayli faydalı olacaktır. Sosyal kanıt etkisinin yanı sıra tüketicilerin markanızı daha çok bilmesine de yardımcı olur.

Kampanya türleri

E-ticaret siteniz üzerinde birçok farklı kampanya türünden yararlanabilirsiniz. Bu kampanya türlerini de kısaca ele alalım.

Yüzde odaklı kampanyalar: Yüzde odaklı kampanyalarda belli ürün gruplarında, belli dönemlerde yüzde odaklı (örneğin %20 indirim) kampanyalar oluşturulabilir. Yüzde odaklı çalışmalar en çok kullanılan kampanya türlerinden biridir.

Belli bir para indirimi yapılan kampanyalar: Yüzde odaklı çalışmaların yanı sıra belli bir miktarda para indirimi yapılan kampanyalarda bulunuyor. Örneğin, belli ürün gruplarında 50 TL indirim yapmak, bu kampanya türünü özetleyebilir.

Ücretsiz kargo kampanyaları: Özel gün veya kampanya dönemlerinde tüm alışverişlerde ücretsiz kargo seçeneği sunulabilir. Bu seçenek, kullanıcıların kargo için ek ücret ödemelerinin önüne geçtiği için oldukça etkili yöntemlerden biridir.

Belli bir limitin üzerindeki alışverişler için sunulan kampanyalar: E-ticaret siteniz üzerinde X bir limitin üzerinde yapılan alışverişler sonrasında da kampanyalar sunabilirsiniz. Site üzerinde 250 TL’lik alışveriş sonrasında, belli oranda bir indirim ya da farklı opsiyonlar sunarak bu kampanyalardan yararlanabilirsiniz.

Hediye içeren kampanyalar: Yine site üzerinde yapılan alışverişlerde, tüketicilere ücretsiz olarak hediyeler sunduğunuz kampanyalar da hazırlayabilirsiniz. Bu kampanyaları detaylandırmak için, bir önceki maddede belirttiğimiz kampanya türüyle de birleştirebilirsiniz. Örneğin 200 TL’lik alışverişlerde tüketicilere bir hediye sunabilirsiniz.

Yarışmalar ve çekilişler: Sosyal mecralar üzerinde yarışmalar düzenlemek de son yıllarda oldukça popüler kampanyalar arasında yer alıyor. Farklı yarışma konseptleri oluşturarak, tüketicilerin sizinle etkileşime geçmelerini sağlayabilir ve yarışma sonrasında kazanan kişilere ödüller verebilirsiniz. Bunun yanı sıra yine sosyal mecralar üzerinde çekilişler düzenleyerek de marka ve ürün bilinirliğinizi artıracak kampanyalar oluşturabilirsiniz.

Kampanyaların uygulanma aşamasında bilinmesi gerekenler

Karşılıklı kazanç sağlayan kampanyalar oluşturun: Hazırladığınız kampanyaların hem size hem de tüketicilere bir değer sunması oldukça önemlidir. Sadece kendinizi ve firmanızı düşünmeniz, kampanyalardan alacağınız verimlerin düşmesine neden olacaktır.

Tüketicilerin beklentilerini araştırın: Tüketicilerin satın alma davranışlarını takip etmek, onların firmalardan neler beklediğini araştırmak da kampanyalarınızı oluştururken hangi stratejiler üzerinde ilerleyeceğiniz konusunda size bir takım fikirler verecektir. Onların ne tür kampanyalar istediklerini ve kendilerine nasıl bir değer sunulmasını istediklerini iyi bir şekilde analiz etmeniz gerekir.

Tüketiciler için süreci kolaylaştırın: Kampanyalarınızın koşulları kolay olmalıdır. Tüketicilerin işini kolaylaştırmak ve onlara iyi bir kullanıcı deneyimi sunmanız da bir hayli önemlidir. Bu sürecin zor olması ve onları uğraştırması kampanyalarınızın başarısını olumsuz yönde etkileyecektir.

Doğru zamanda onlarla etkileşime girin: Kampanyalarınız sonrasında tüketiciler sizden daha fazla bilgi almak ya da ürünleri incelerken bilgi almak isteyebilirler. Bu durumda da onlarla doğru zamanlarda etkileşime geçmeniz gerekir. Sosyal mecralarda gelen yorumları takip etmek, kampanya dönemlerinde müşteri temsilcilerinizi bilgilendirmeniz veya ilgili ürün sayfalarında görünecek canlı destek sistemleri geliştirmeniz, kampanyanızın etkisini de artıracaktır.

Yeni başlayanlar için hazırladığımız kampanya yönetim rehberimizin burada sonuna geliyoruz. Yarınki yazımızda da kampanya planlama ile ilgili bir takım bilgileri sizlerle paylaşıyor olacağız.

IdeaSoft akıllı e-ticaret paketleri ile kendi e-ticaret sitenizi kurabilir, internetten satış yapabileceğiniz online mağazanızı açabilirsiniz. Hemen başvurarak 15 gün boyunca altyapımızı ücretsiz olarak deneyebilirsiniz.

En çok okunan yazılar

Benzer yazılar

Dijital pazarlama stratejisi nasıl oluşturulur?
Dijital pazarlama stratejisi nasıl oluşturulur?
Dijital pazarlama e-ticaret firmalarının pazarlama stratejilerinde önemli bir yer tutar. Doğru hazırlanmış bir strateji e-ticaret firmalarının marka ve ürün bilinirliklerini artırmada önemli bir rol oynar. Herhangi bir plan...
3 Ekim 2017
Sinan Oypan
Her zaman işe yarayan 4 içerik pazarlama stratejisi
Her zaman işe yarayan 4 içerik pazarlama stratejisi
İçerik pazarlama çalışmaları yaparken bazı yöntemlerden faydalanmak gerekiyor. Bu yöntemlerden yararlandığınızda, içerik çalışmalarınızdan daha fazla verim alabileceğiniz gibi yazdığınız içeriklerin kalitesini de...
6 Eylül 2016
Sinan Oypan
E ticaret SEO nasıl yapılır? - 2019
E ticaret SEO nasıl yapılır? - 2019
E ticaret SEO çalışmaları, organik olarak trafik alarak sitenize daha fazla ziyaretçi çekmek ve geri dönüşümlerinizi artırmak için oldukça önemlidir. E-ticarette SEO söz konusu olduğunda yapılabilecek birçok çalışma bulunuyor....
6 Kasım 2019
Sinan Oypan
Yıllık e-ticaret sitesi maliyetleri nasıl hesaplanır?
Yıllık e-ticaret sitesi maliyetleri nasıl hesaplanır?
E-ticaret sitesi maliyetleri, yıllık bazda hesaplanmalı ve böylelikle şirket için gerekli sermayenin hazır edilmesi gerekir. Yıllık bazda e-ticaret sitesi maliyetleri, farklı kalemlerden oluşur ve sitenizi yönetirken tüm maliyet...
31 Mayıs 2019
Sinan Oypan
İade politikanızı oluştururken dikkat etmeniz gerekenler
İade politikanızı oluştururken dikkat etmeniz gerekenler
İnternet üzerinden satış yaparken, arka planda hazır olarak durması gereken politikalardan biri de iadeler hakkında ne gibi çalışmalar yapılacağıdır. Bir e-ticaret sitesi açmak ve ürünleri satmaya başlamak tek başına yeterli...
26 Nisan 2017
Sinan Oypan
Teşekkürler Sayfası hazırlarken dikkat edilmesi gerekenler
Teşekkürler Sayfası hazırlarken dikkat edilmesi gerekenler
Geri dönüşümleri ölçümleme ve müşteri memnuniyeti sağlama açısından teşekkürler sayfaları e-ticaret firmaları için önemli sayfalardır. Geçtiğimiz günlerde “Teşekkürler sayfası neden önemlidir?” isimli yazımızda bu...
2 Ekim 2017
Sinan Oypan
Fiziki mağazanıza müşteri çekmek için Pokemon Go’dan nasıl yararlanabilirsiniz?
Fiziki mağazanıza müşteri çekmek için Pokemon Go’dan nasıl yararlanabilirsiniz?
Temmuz başında Nintendo ve Niantic tarafından yayınlanan Pokemon Go uygulaması, tüm dünyayı kasıp kavuruyor. Son günlerde bu uygulamayı görmemiş olmanız pek de mümkün değil. Çok hızlı bir şekilde başarıya ulaşan bu...
23 Temmuz 2016
Sinan Oypan
Ürün fiyat bilgilerini gösterme ile ilgili 4 ipucu
Ürün fiyat bilgilerini gösterme ile ilgili 4 ipucu
E-ticarette ürün fiyatlandırma ve ürün fiyatlarını doğru bir şekilde konumlandırma bir hayli önemlidir. Site tasarımında doğru alanlarda doğru şekillerde fiyat bilgilerini vermek kullanıcı deneyimini olumlu bir şekilde...
9 Haziran 2017
Sinan Oypan
2017’de kendi işinizi kurmanız için 6 farklı iş fikri
2017’de kendi işinizi kurmanız için 6 farklı iş fikri
2017 yılında kendi işinizi kurmak istiyor; fakat iş fikri olarak ne yapacağınıza halen karar vermediyseniz, bu yazımız size bazı fikirler verebilir. Eğer kendi iş fikirlerinizi bulmak ve geniş bir yelpazede iş fikir ve modellerini...
29 Aralık 2016
Sinan Oypan
Marka ismi seçmenin 8 önemli kuralı
Marka ismi seçmenin 8 önemli kuralı
Marka ismi seçmek hem eğlenceli hem de zor bir iştir; çünkü bu isim sizin kimliğinizi ve yaptığınız işi yansıtacaktır. Tabii ki her zaman yaptığınız işle ilgili bir isim seçmeniz gerekmemekte; ancak markalaşma sürecinde...
4 Eylül 2020
Sinan Oypan
Sosyal medya paylaşımlarının performansını nasıl artırabilirsiniz?
Sosyal medya paylaşımlarının performansını nasıl artırabilirsiniz?
Sosyal medya paylaşımları, organik olarak belli bir erişim getirse de, sosyal ağların algoritmaları bu erişimleri engelleyebiliyor. Bu noktada da sosyal medya paylaşımları daha fazla etkileşim alsın diye küçük reklamlarla...
11 Mayıs 2019
Sinan Oypan
SEO çalışması ile rakiplerinizin üstüne nasıl çıkabilirsiniz?
SEO çalışması ile rakiplerinizin üstüne nasıl çıkabilirsiniz?
SEO çalışması organik olarak trafik elde etme de e-ticaret firmana oldukça yardımcı oluyor. Ancak rekabetin yüksek olduğu durumlarda, rakiplerinizin sıralamasının üstüne çıkamamak, elde edeceğiniz organik trafiğin düşmesine neden...
7 Mart 2018
Sinan Oypan