Yazı Editörü ile İçerik Düzenlemek

Yazı Editörü ile İçerik Düzenlemek

İçerik düzenleme alanı (Innova Editör) , kontrol panelinizde resim, flash ve link eklemek istediğiniz alanlarda kullanabileceğiniz size hızlı çözümler sunabilen içerik ekleme modülünüzdür. Bu modül kontrol panelinizde; blok ekleme, içerik sayfası ekleme, anasayfa üst içerik, anasayfa alt içerik, mail yönetimi, ürün detay alanı, kategori üst bilgi alanı gibi hemen hemen her sayfada karşınıza çıkacaktır.

Bu menülerin tümünde kullandığınız bu içerik alanlarını Innova Editör olarak adlandırmaktayız ve bu alana resim iconuna tıklayarak erişebilirsiniz. 

Resim Eklemek

Ekran görüntüsünde belirtilen manzara simgeli butona basarak resim ekleme penceresini açabilirsiniz.

Karşınıza gelecek ekranda dosya yükle butonuna tıklayarak bilgisayarınızdaki bir resmi sisteme yükleyebilirsiniz. Eğer bir klasör açmak Yeni Dizin butonuna tıklayarak Türkçe karakter geçmeyen bir klasör açabilir ardından o klasör üzerine tıklayarak yükleyeceğiniz resmin o klasör içinde olmasını sağlayabilirsiniz.

 Klasör Oluşturma

Yükleme yaparken dikkat etmeniz gereken, eklenecek görselin 2mb dosya büyüklüğünden az olması ve dosya adında Türkçe karakter geçmemesidir.

Örnek; Yükleyeceğiniz görselin adı çiçek.jpg olmamalı. Çünkü ç harfi mevcut, cicek.jpg gibi bir isimde olmalıdır.

Bilgisayarınızdaki bir resmi seçip yüklediğiniz zaman sol alanda o görseli görebileceksiniz.

Üstteki ekran görüntüsünde görebileceğiniz üzere, yüklenen resim1.jpg dosyasının üzerine tıklandığı zaman, üst tarafta önizlemesini görebilirsiniz. Ekranda çıkmasını istediğiniz resmi seçtikten sonra sağ tarafta o resim ile ilgili ayar yapabileceğiniz bir menü bulunur. 

Görselinize, arama motorlarının o görselin ne olduğunu anlayabilmesi için isterseniz bir başlık yazabilirsiniz. Böylece örnek olarak google görsel aramalarda sizin yazdığınız başlık aratıldığı zaman bu eklenen görselin çıkma olasılığı artacaktır.  

Görseli sola veya sağa hizalamak için Hizala alanını kullanmalısınız. Görseli sola hizalayıp sağına metin yazmak isteyebilirsiniz. Böyle durumlarda metin ile görsel arasında biraz boşluk olması güzel bir görüntü sağlar. Böyle durumlarda görsele kenar boşluğu tanımlayabilirsiniz. 

O görsele tıklandığında hangi adrese gitmesini istiyorsanız Bağlantı alanına o adresi yazın. http:// eklemeyi unutmamak gerekir. Eğer o görsele tıklandığında açılacak olan sayfa yeni bir sekmede açılsın isterseniz Yeni Pencerede Aç opsiyonunu da seçmeniz gerekir. Ardından Ekle butonu ile görseli sitenize eklemiş olursunuz.

Video Eklemek

Sitenize eğer bir video eklemek isterseniz, öncelikle videoyu bir video paylaşım sitesine eklemeniz gerekmektedir. Eklediğiniz siteden videonun embed kodunu alarak sitede eklemek istediğiniz editör üzerinde "html" butonuna tıklayarak ekleyebilirsiniz.  Örnek olarak youtube üzerinde yüklü olan bir videoyu siteye ekleyelim. 

Öncelikle Youtube üzerinde yüklemek istediğiniz videonun altındaki "Paylaş" butonuna tıklıyoruz.

Açılan pencerede "yerleştir" butonuna tıklıyoruz.

Karşımıza gelen kodu kopyalıyoruz.

Kodu kopyaladıktan sonra sitemizde hangi alanda ekleyeceksek örneğin bir üründe görünmesi isteniyorsa ürün detaylarında aşağıdaki ekran görüntüsündeki gibi kaynak kodu butonuna tıklayıp kopyaladığımız kodu yapıştırdığımızda video ürün detayında görünecektir.

Üründe yaptığınız değişikliği kaydettikten sonra sitede aşağıdaki gibi gözükecektir. 

Ekrandaki bir metni, tıklanabilir yapmak için, ilk yapmanız gereken o metni mouse ile seçmek.

Seçtikten sonra ekrana çıkan bağlantı icona tıklayarak yönlenmesini istediğiniz linki girebilirsiniz. Örnek olarak bir Youtube videosuna yönlenmesini istiyorsanız linkini verebilirsiniz. 

Youtube linkini ekleyip kaydettikten sonra sitede aşağıdaki gibi görüntülenmektedir. 

Tıklanabilir yapıda olup, tıklandığında ilgili linke gitmektedir. 

Css, Html veya Javascript Kod Eklemek

Eğer oluşturduğunuz ürün veya sayfada, resim, video ve metin gibi multimedia içeriklerin haricinde özel bir css, html veya javascript kodu da eklemek isterseniz, bunun için editör üzerindeki kaynak kodu simgeli butona tıklamalısınız.

Ekran görüntüsündeki gibi kaynak kodu simgeli butona basarak açılacak ekrana istediğiniz css, html kodlarını ekleyebilirsiniz.

Tablo Eklemek

Sitenize özellikler ürünlerin açıklamalarında kullanılmak üzere bir tablo yerleştirebilirsiniz.

Ekran görüntüsündeki gibi ekle butonun altındaki tablo alanından tablonuzun kaç satır ve kaç sütunlu bir tablo istiyorsanız istediğiniz boyutu seçebilirsiniz. Tablonuzda düzenleme yapabilirsiniz. 

Tablo içeriğini doldurduktan sonra, mouse ile tablo içerisinde herhangi bir alana tıklayın ve ardından tekrar tablo ekleme butonuna basın. Böylece eklediğiniz tablonun düzenleme ekranı karşınıza gelecektir.

Tam ekran butonuna tıklayarak ekranı büyütebilirsiniz. 

Bu alanda tablonun arkaplanına bir renk tanımlayabilir, tablo içindeki metinlerin rengini değiştirebilir, çerçevesini px cinsinden belirleyebilir ve renk atayabilirsiniz. 

Destek talebi oluşturmak için tıklayın. IdeaSoft Destek Sistemi
IdeaSoft e-ticaret çözümlerini incelemek için tıklayın. IdeaSoftE-ticaret Paketleri

Şu anda okuduğunuz makale

  • Yazı Editörü ile İçerik Düzenlemek

Destek talebi oluştur

Kullanıcı girişi yaparak destek talebi oluşturabilir, sorularınızı e-ticaret uzmanlarımıza sorabilirsiniz.

Müşteri Merkezi

IdeaAkademi eğitimleri

Her hafta ücretsiz olarak gerçekleşen eğitimlerimiz ile e-ticaret hakkında cevaplanmayan soru bırakmıyoruz.

Eğitim Programı

Sık sorulan sorular

E-ticaret panelinin kullanımı ile alakalı en çok merak edilip, sık sorulan soruları ve cevaplarını okuyabilirsiniz.

Sık Sorulan Sorular