Varyant Sistemi

Varyant sistemi

Varyant, aynı ürünün farklı seçeneklerini ifade eder. Varyant Sistemi ile ürünlerinize renk, numara, numara, cinsiyet gibi farklı özellikler atayabilir ve bir üründe aynı anda tüm eklenen bu değerleri seçtirebilirsiniz. Ayrıca her bir seçeneğin fiyatını, stok adedini, resmini v.b. özelliklerini farklı girebilirsiniz. Bir üründe hem renk hem numara gibi 1'den fazla özelliği aynı anda kullanmak istiyorsanız ve her bir seçeneklerin farklı stok adetleri, farklı resimleri ve fiyatları olacak ise, varyant sistemi kullanarak seçenekleri eklemeniz gerekmektedir.

Varyant Grubu Eklemek

Panelinizden Varyant ekleyebilmek için Katalog>> Varyant Sistemi bölümüne girip Varyant Grubu Ekle butonuna tıklayarak erişim sağlayabilirsiniz.

Varyant, aynı ürünün farklı seçeneklerini ifade eder. Varyant Sistemi ile ürünlerinize renk, numara, numara gibi farklı özellikler atayabilir ve bir üründe aynı anda tüm eklenen bu değerleri seçtirebilirsiniz. Varyant eklerken öncelikle oluşturulacak varyantın ana bölümünün oluşturması gereklidir.

Örnek vermek gerekirse satacağınız T-Shirt' ün Beyaz, Kırmızı ve Siyah modelleri varsa öncelikle Renk varyant grubunu eklemelisiniz. Daha sonra Renk varyantının altında bulunacak olan beyaz, kırmızı, siyah gibi varyant değerlerini oluşturmalısınız.

Varyant grubunu ekledikten sonra ilgili sayfada bulunan Varyant Değerleri butonuna tıklayarak ilgili varyant grubunun değerlerini oluşturmalısınız.

Değerleri oluştururken Kaydet ve Yeni Ekle butonunu kullanarak daha hızlı ilerleyebilirsiniz. 

Önemli Bilgi: Bir üründe hem renk hem numara gibi birden fazla özellik eklenebilir. Bir ürün için en fazla 5 varyant grubu ve toplamda en fazla 250 adet varyant eklenebilir.

Burada varyant değerinin ismini yazarak oluşturabilirsiniz. Kullandığınız Temalardaki farklılıklara göre varyant değerinize görsel ekleyerek sitenizde gösterebilirsiniz.

Ürün Düzenleme/Ekleme Sayfasında Varyant Ekleme

Varyant değerlerinizi de oluşturduktan sonra hangi ürüne eklemek istiyorsanız o ürünün detayına girerek bu varyant grubu ve değerlerini seçerek varyantlarınızı listeleyebilirsiniz. Eklemiş olduğunuz varyantlarda farklı fiyat, stok, resim gibi birçok durumu değiştirebilirsiniz.

Varyant sisteminde eklemediğiniz değer ve grupları yine ürün düzenleme sayfasındayken de ekleyebilirsiniz. 

Varyant grubu alanına eklemek istediğiniz grup adını yazdığınızda Yeni Oluştur butonuna tıklayarak yeni bir varyant grubu da oluşturabilirsiniz.

Oluşturduğunuz yeni varyant grubu için de değer alanı oluşacaktır. Yine burada da değerleri yazarak Yeni Oluştur butonuna tıklayabilir ve değerleri ürüne ekleyebilirsiniz. 

Kullandığınız Temaya göre sitenizde görüntüsü farklı olacaktır.

Destek talebi oluşturmak için tıklayın. IdeaSoft Destek Sistemi
IdeaSoft e-ticaret çözümlerini incelemek için tıklayın. IdeaSoftE-ticaret Paketleri

Şu anda okuduğunuz makale

  • Varyant Sistemi

Destek talebi oluştur

Kullanıcı girişi yaparak destek talebi oluşturabilir, sorularınızı e-ticaret uzmanlarımıza sorabilirsiniz.

Müşteri Merkezi

IdeaAkademi eğitimleri

Her hafta ücretsiz olarak gerçekleşen eğitimlerimiz ile e-ticaret hakkında cevaplanmayan soru bırakmıyoruz.

Eğitim Programı

Sık sorulan sorular

E-ticaret panelinin kullanımı ile alakalı en çok merak edilip, sık sorulan soruları ve cevaplarını okuyabilirsiniz.

Sık Sorulan Sorular