Trendyol Entegrasyonu 

Trendyol entegrasyonu sayesinde paneldeki ürünlerinizi Trendyol mağazanıza entegre edebilirsiniz ya da Trenyoldaki ürünleriniz ile eşleştirebilirsiniz.

İlk adım olarak Paneldeki Uygulamalar alanından Trendyol Entegrasyonu uygulamasını indirmeniz gerekmektedir. 

Yüklendikten sonra Trendyol mağazanızdan entegrasyon bilgilerinizi (Satıcı ID, API Key ve API Secret) girmeniz gerekmektedir. 

Trendyol API Nasıl Alınır?

Trendyol da üyeliğinizi oluşturduktan sonra API yi Hesap Bilgilerim>Entegrasyon Bilgileri sayfasından alabilirsiniz.

Bilgileri girdikten sonra entegrasyona başlayabiliriz. 

Ayarlar

Entegrasyon için ilk önce ayarları yapmakla başlayabiliriz. 

Ayarlarda Entegrasyon ayarları ve aktarım ayarlarını göreceksiniz. 

Otomatik stok senkronizasyonu Trendyol ve Ideasoft arasındaki stoklarını senkronize etmek amacıyla kullanılır, eğer stok senkronizasyonunu istiyorsanız aktif etmeniz gerekecektir. Varyant ürün adı alanı ise ürünlerin Trendyol’a entegre edilecek olan ürünlerin isimleri ile ilgilidir ancak Trendyol da bazı kategoriler burada ayarlanacak ayar ne olursa olsun o kategori de isim nasıl olması gerekiyorsa öyle entegre olacaktır. 

Şablon Oluşturma

Entegrasyon için ayarları tanımladıktan sonra şablon oluşturulması gerekir. 

Ekran görüntüsündeki alandan şablonlara tıklayabilirsiniz. 

Trendyol Entegrasyonunda birden fazla şablon oluşturabilirsiniz yani kategori bazlı şablon oluşturulabilir. Şablonu Trendyol tarafına gönderilecek kurallar olarak düşünebilirsiniz. 

  • Şablon oluştururken şablon ismi sizin belirleyeceğiniz bir şablon ismi olmalıdır. Örnek olarak farklı kategori bazlı farklı şablon oluşturacaksanız kategorinin adını girebilirsiniz. 
  • Kargo firması, Trendyol tarafında kullandığınız kargo firmasını seçebilirsiniz. 
  • Fiyat alanı belirlerken satış fiyatınız olan fiyat 1’e belirli bir oranla çarpıp Trendyol satış fiyatı olarak gönderebilir ya da fiyat 2-3-4-5 fiyatlarınızı kullanabilirsiniz. 
  • İndirim oranı Trendyol tarafında indirim tanımlayacaksanız yapılacak indirimi oran olarak girmeniz gerekir. Örnek olarak %20 indirim yapacaksanız oran olarak 0.80 olması gerekir. 
  • Sevkiyat süresi 2 olmalıdır. 
  • Sevkiyat depo adresi ID ve iade depo adres ID Trendyol tarafından alınacak bilgilerdir. Doldurulması zorunlu değildir. 

Kategori Eşleştirme 

Eşleştirmeler alanından kategori eşleştirmesi ekle diyerek panelinizdeki kategorilerle Trendyol kategorileri eşleştirilmesi gerekmektedir. 

Kategori eşleştirilmesi yaparken önemli olan paneldeki en alt kategoriye kadar seçip, aynı durumu Trendyol kategorisinde de yapmanız gerekmektedir. 

Eşleştirmeleri yaptıktan sonra Ekle alanında tıklayıp kaydetmeniz gerekir. 

Eşleştirme sonrası ürünlere tıklayarak bu kategori içerisinde Trendyol’a göndermek istediğiniz ürünlerin durumunu aktif yapmanız gerekmektedir. 

  • Ürünleri aktif edebilmeniz için barkodlarının dolu olması gerekmektedir. Eğer varyantlarınız varsa bu varyantlarında barkodları dolu olmalıdır ve tüm ürün ve varyantların barkodları birbirinden farklı olmalıdır. 

Trendyol tarafına gönderilecek ürünleri aktife çektikten sonra özellik eşleştirilmesi butonuna tıklıyoruz. 

Özellik eşleştirirken Zorunlu alanları eşleştirmeniz yeterlidir. Ayrıca ürünlerin varyantları varsa bu varyantları da eşleştirip ana üründeki gibi zorunlu özellik eşleştirilmeleri yapılması gerekir. 

Ürünleri Aktarma

Aktarmak istediğimiz ürünlerin eşleştirilmesi bittikten sonra Ürünleri aktar butonuna tıklayarak ürün aktarımına başlayabiliriz. 

Ürünler Trendyol'da onay sürecine girecektir Trendyol mağaza panelinden kontrol edebilirsiniz. Düzenli olarak Fiyat/Stok güncelleme işlemini de yapmanız gerekmektedir. Sitenizde ki güncel bilgileri aktarmak için. Yeni ürün ve kategori yüklediğinizde eşleştirme işlemlerini yeni eklenenler için yaparak katalog aktar işlemi yapmanız gerekir. Yeni ürün eklemediyseniz sadece Stok / Fiyat güncelle butonunu kullanabilirsiniz. Aktarım raporlarında Trendyol mağazanıza aktarılmayan ürünler varsa bunlarla ilgili bilgi bulabilirsiniz bu dosyaları indirip incelemenizi öneririz.

Hata Örnekleri

Ürünün eşleştirilmemiş varyantları varyantları bulunmaktadır hatası için özellik eşleştirme alanında bahsettiğimiz gibi ürünlerin varyantları da eşleştirilmelidir. Eşleştirilme yapılmadığında bu hatayı vermektedir. 

Marka bilgisi boş olamaz hatası ise panelde ürünün marka alanı boş ise bu hatayı vermektedir. 

Aynı barkodlu ürün bulunduğu hatası bahsettiğimiz gibi tüm ürünlerin ve varyantların barkodu birbirinden farklı olmalıdır. Bunu ayırt edebilmek için Entegrasyonlar – Idea Output alanından 26 ID’li standart katalog çıktınızı indirip barkodu aynı olan ürünleri bulabilirsiniz. 

Bu hatalar IdeaSoft tarafından değil Trendyol tarafından dönmektedir. Yani tüm kurallar tamamlandıktan sonra hata veriyorsa Trendyol tarafı ile görüşmeniz gerekir. 

Destek talebi oluşturmak için tıklayın. IdeaSoft Destek Sistemi
IdeaSoft e-ticaret çözümlerini incelemek için tıklayın. IdeaSoftE-ticaret Paketleri

Şu anda okuduğunuz makale

  • Trendyol Entegrasyonu 

Destek talebi oluştur

Kullanıcı girişi yaparak destek talebi oluşturabilir, sorularınızı e-ticaret uzmanlarımıza sorabilirsiniz.

Müşteri Merkezi

IdeaAkademi eğitimleri

Her hafta ücretsiz olarak gerçekleşen eğitimlerimiz ile e-ticaret hakkında cevaplanmayan soru bırakmıyoruz.

Eğitim Programı

Sık sorulan sorular

E-ticaret panelinin kullanımı ile alakalı en çok merak edilip, sık sorulan soruları ve cevaplarını okuyabilirsiniz.

Sık Sorulan Sorular