Search Console Nedir? Nasıl Entegre Edilir?

Search Console hakkında detaylı bilgi için aşağıdaki yazıyı inceleyebilirsiniz.

Search Console Nedir? Nasıl Entegre Edilir?

Search Console, Google arama sonuçlarında internet sitenizin performansını artıracak özellikler içeren ücretsiz bir Google servisidir. E-ticaret sitenizin Google dizinine kayıt olmasından arama motoru optimizasyonuna (SEO) kadar pek çokfaydası bulunur.

Neden Google Search Console hesabınız olmalı?

Google’da firmanızın adını arattınız ve sonuçlarda e-ticaret sitenizi göremediniz mi? Siteniz yeteri kadar arama motoru trafiği almıyor mu? Arama motoru optimizasyonu (SEO) yapmak istiyorsunuz ama nereden başlayacağınızı bilmiyor musunuz?
Bir Google Search Console hesabı açmak, SEO çalışması yapmanız için atmanız gereken ilk ve en önemli adımlardan biridir.
Search Console, e-ticaret sitenizi Google’ın arama motoru algoritmasına tanıtmanızı ve kaydetmenizi sağlar. Başka bir deyişle, Google’a “benim internet sitem ve altında yer alan sayfaların adresleri bu şekildedir” dersiniz. Böylelikle Google sizi tanıyıp sitenizi daha kolay kaydeder. Bu da sizin arama motorlarında görünür olmanıza yardımcı olur.

Google Search Console’un faydaları nelerdir?

 • Siteniz ile Google arasındaki iletişimi kurarsınız.
 • Google, sitenizi yönlendirdiğiniz şekilde gezer ve aramalarda gösterir.
 • Google'a sitenizin sahibinin siz olduğunuzu kanıtlarsınız.
 • İstediğiniz sayfanın anında dizine kaydedilmesini isteyebilirsiniz.
 • Sitenizin Google’da nasıl arandığını takip edebilirsiniz.
 • Sayfalarınızın arama motoru sıralamalarını inceleyebilirsiniz.
 • Hangi sitelerde sayfalarınızın paylaşıldığını görebilirsiniz.
 • Sitenizin mobil SEO uyumluluğunu ölçebilirsiniz.
 • Sitenizin link yapısını denetleyebilirsiniz.
 • Sitenizdeki SEO hatalarını ortaya çıkarabilirsiniz.
 • Anahtar kelime performans analizi yapabilirsiniz.
 • İçerik çalışmalarınızı arama kelimelerine göre yönlendirebilirsiniz.
 • En çok aranan ürünlerinize odaklanıp satışlarınızı artırabilirsiniz.
 • SEO için olmazsa olmaz sayfa yüklenme hızını görebilirsiniz.
 • Google Dinamik Arama reklamlarınızın performansını artırabilirsiniz.
 • Google Alışveriş reklamlarınızdan daha fazla verim alırsınız.

Google Search Console entegrasyonu nasıl yapılır?

Öncelikle kullandığınız arama motoruna "Google Search Console" yazıp araştırmanız gerekmektedir. Daha sonra çıkan linke tıklamanız gerekmektedir. Açılan sayfada Şimdi Başla butonuna tıklayarak kod almak için devam etmelisiniz. Buraya erişim sağlayabilmeniz için Gmail hesabınızın olması gerekmektedir.
Daha sonra karşısına 2 seçenek çıkacaktır. Bunlar Alan Adı ve URL ön eki olan 2 seçenek. Search Console'dan alınan kodu kendiniz eklemek istiyorsanız URL ön eki'ni seçmelisiniz. Eğer işleme Alan Adı üzerinden devam ettiyseniz aldığınız kodu Destek Talebinden tarafımıza ulaştırmanız gerekmektedir. Alan Adı üzerinden alınan kod tarafınızca eklenilecek bir alanda değildir. URL ön eki'ni seçip alt bölüme sitenizi ekleyerek Devam butonuna tıklayabilirsiniz.
Karşınıza çıkacak sayfadan doğrulama yöntemi olarak HTML Etiketini seçmelisiniz. Bu alanı seçtikten sonra alt bölümde karşısına çıkan meta name kodunu kopyalamanız gerekmektedir.
Bu kodu kopyaladıktan sonra Ayarlar>Genel Ayarlar>SEO Ayarları alanının altında bulunan Arama Motoru Servisleri>Meta Tag ile Site Doğrulama bölümünü açarak sağ bölümdeki panele bu kodu eklemeniz gerekmektedir. Bu konu buraya ekleyip Kaydet butonuna tıkladıktan tahmini 4-5 dk sonra bir önceki ekranda bulunan HTML Etiketi bölümünün altında Doğrula butonuna tıklayarak Google Search Console ekranına erişim sağlamanız gerekmektedir.
Meta name kodunu yapıştırdıktan sonra üst bölümde bulunan Sitemap (Site Haritası) Oluştur butonuna tıklayarak sitenizi Sitemap'ini oluşturmanız gerekmektedir. Bu butona tıkladıktan sonra Sitemap'iniz Ayarlar>İşlem Kuyruğu bölümünde sıraya alınacaktır bu sıralama bittikten sonra Sitemap'iniz oluşacaktır. Oluştuktan sonra Görüntüleye tıklayarak yeni sekmekde sitenizin Sitemap'i açılacaktır. Burada site adresinizden sonra bulunan uzamtıyı alabilirsiniz.
Bu işlemleri yaptıktan sonra Google Search Console panelinden Site Haritaları bölümüne tıklamanız gerekmektedir. Üst bölümde bulunan Yeni bir site haritası ekleyin alanına bir önceki sekmede anlatılan link'leriniz alarak eklemeniz ve daha sonra ise Gönder butonuna tıklayarak ekleyebilirsiniz. Ekledikten sonra alt bölümde Başarılı olarak görüntüleyebilirsiniz.
Önemli Bilgi: Gönder butonuna tıkladıktan sonra Getirilemedi uyarısı göstermesi durumunda eklemiş olduğunuz linkte bulunan sayfa sitenizde olmadığı için görülebilir. Örneğin sitenizde blog sayfası oluşturmadıysanız Sitemap'de bulunan Blog ile alakalı linkler Getirilemedi olarak görünecektir.
Destek talebi oluşturmak için tıklayın. IdeaSoft Destek Sistemi
IdeaSoft e-ticaret çözümlerini incelemek için tıklayın. IdeaSoftE-ticaret Paketleri

Şu anda okuduğunuz makale

 • Search Console Nedir? Nasıl Entegre Edilir?

Destek talebi oluştur

Kullanıcı girişi yaparak destek talebi oluşturabilir, sorularınızı e-ticaret uzmanlarımıza sorabilirsiniz.

Müşteri Merkezi

IdeaAkademi eğitimleri

Her hafta ücretsiz olarak gerçekleşen eğitimlerimiz ile e-ticaret hakkında cevaplanmayan soru bırakmıyoruz.

Eğitim Programı

Sık sorulan sorular

E-ticaret panelinin kullanımı ile alakalı en çok merak edilip, sık sorulan soruları ve cevaplarını okuyabilirsiniz.

Sık Sorulan Sorular