Puan Sistemi Kullanımı

Puan sistemi, sisteminize üye girişi yapmış bir kişinin bazı yapacağı işlemlerden puan kazanmasına imkân sağlar. 

Puan sistemini kullanabilmek için Ayarlar > Ek Ayarlar > Puan Sistemi seçeneğinin aktif olması gereklidir. Kazanılan puanlar ancak puanı kazanan kişi tarafından bir hediye çekine çevrilerek kullanılabilir. Bu nedenle eğer puan sistemini kullanmak istiyorsanız kazanılan puanların hediye çekine çevrilerek kullanılabilmesi için Ayarlar > Ek Ayarlar > Hediye Çeki Sistemi seçeneğinin de aktif olması gereklidir.

Üyelerinizin alışverişlerinde, yorumlarında, anket katılımlarında gibi sitenizde yaptıkları işlemlerden puan toplamalarını sağlamak için puan sisteminde Puan değerini, En Düşük Hediye Çeki Oluşturma sınırını ve Hediye Çekinin Kullanılabileceği Yerler bölümlerinde ayarların yapılmış olması gerekir.

Puan değeri

Kazanılan puanın TL karşılığını belirlediğiniz alandır. Örnekte 1 TL 1000 puan olarak belirlenmiştir. 1000 puan toplamış olan bir üye, 1 TL değerinde puan kazanmış olacaktır.

En Düşük Hediye Çeki Oluşturma Sınırı

Üyeleriniz kazandıkları puanları ancak hediye çekine dönüştürdükten sonra kullanabilir. Bu alanda en az kaç puanları olursa hediye çekine dönüştürebilecekleri belirlenmektedir. Ekran görüntüsünde 10000 puan yani 10 TL hesabında olan bir üye ancak bunu hediye çekine çevirebilir. 

Hediye Çeki Kullanım Alışveriş Sınırı

Üyeler tarafından oluşturulan hediye çeklerin en az hangi tutarda bir alışveriş yaptıklarında kullanabileceklerini belirleyebilirsiniz. Ekran görüntüsündeki örnekte 50 TL olarak belirlenmiştir. Üyeler en az KDV hariç 50 TL tutarında alışveriş yaptıklarında oluşturdukları hediye çekini kullanabileceklerdir.

Bu temel ayarları yaptıktan sonra artık hangi işlemlerde üyelerin puan kazanacağını belirleyebilirsiniz. Hangi işlemden puan kazanmasını istiyorsanız sol tarafındaki seçim kutusunu işaretlemeli ve kazanacağı puanı yazmalısınız. Şimdi bu opsiyonları ayrıntılı inceleyelim.

Davet sistemi kullanımı

Davet Et - Puan Kazan sistemidir. Site üzerinden üyeler, davet sistemini kullanarak istedikleri kişilere davet linki gönderirler ve davet edilen kişi sitenize üye olup sizin belirlediğiniz tutarda alışveriş yaptığında, davet eden kişi tekrar sizin belirlediğiniz tutarda puan kazanacaktır.

Davet sistemi kullanabilmek için Ayarlar > Ek ayarlar > Davet Sistemi kullanımı ayarını aktif hale getirmeniz gerekir.

Ardından aşağıdaki ekran görüntüsündeki gibi bir senaryo yapabilirsiniz. Davet edilen bir üye, minimum 10 TL tutarındaki ilk alışverişinde, davet eden kişiye 1000 puan kazandırır. (Puan sistemimizde 1 TL=1000 puan olduğundan 10 TL değerinde puan kazanmış olacaktır.) 

Bir kişiyi davet etmek için ise, site içerisine üye girişi yapıldıktan sonra Hesabım > Davetlerim > Davetiye Yolla alanından işlemi gerçekleştirebilirsiniz. İlgili alanları doldurup sağ altta bulunan Davetiye Yolla butonuna basarak davet isteğinizi gönderebilirsiniz. 

İsterseniz davet göndermek istediğiniz kişiye direkt link şeklinde de ulaştırabilirsiniz. Davetlerim > Davetlerim alanına geldiğinizde sağ tarafta size özel bir davetiye linki gelecektir. Bunu istediğiniz kişilere istediğiniz yöntemle de gönderebilirsiniz.

Yorum Yapma

Her ürün detayında yorum yazmaya imkân sağlayan bir alandan üyeleriniz o ürüne yorum yapabilirler. Yapılan bir yorum üzerinden puan kazandırmak isterseniz bu alanı kullanmalısınız. Bir üyenin bir gün içinde toplam 10 adet yorum yapma hakkı vardır.

Tavsiye Bulunma

Herhangi bir ürünün detay sayfasında o ürünü tavsiye etme butonu mevcuttur ve üye girişi yapmış bir kişi bu buton ile tavsiye maili gönderdiğinde kazanacakları puanı bu alandan ayarlayabilirsiniz. Bir üye 1 ay içerisinde tavsiye sistemini kullanarak maksimum 10 kere puan kazanabilir.

Bu butona tıklandığında aşağıdaki gibi bir ekran gelecektir. İlgili yapıyı doldurup Gönder butonuna basmanız yeterlidir.

Üye Olma

Müşterileriniz sitenize üye olduklarında kazanacakları puan ve o puanın TL karşılığının gösterildiği alandır. Siteye üye olunduğu anda 5 TL'lik hediye çeki gibi bir kampanya modeli yapmak isterseniz bu alandan ayarlayabilirsiniz. 

Ankete Oy Verme

Yaptığınız anketlere üye girişi yapmış bir müşteriniz oy kullandığında o üyeye puan vermek için bu alanı kullanmalısınız. Ne kadar puan kazanılmasını isterseniz rakamı yazın, sağ tarafında TL karşılığı size bildirilecektir. 1 kişi ankete 1 kere katılabilir. Yeni bir anket olmadığı sürece o anketten tek seferlik puan kazanacaktır.

Alışverişte Kullan

Sitenizden yapılan her alışveriş için, alışverişin belli bir oranı karşılığında kazanacakları puan ve o puanın TL karşılığının gösterildiği alandır. KDV Dahil yapılan bir alışverişin % değeri kadar puan verilir. Örnek olarak 3 yazarsanız, KDV dahil 100 TL'lik bir siparişte müşterinize 3 TL bir puan verilir.

Ödeme Sistemi

Bu seçenek standart olarak sitelerde olan bir özellik değildir. Bayiler için hazırlanmış olan alışverişsiz ödeme sistemi sitenize kurulduysa bu seçeneği görebilirsiniz. Bayileriniz ödeme yaptığında kazanacakları puan ve o puanın TL karşılığının gösterildiği alandır. Yapılan ödemeler ne kadar puan vereceğini yazabilirsiniz. Örnek olarak; 3 yazarsanız, KDV dahil 100 TL'lik bir ödeme de bayinize 3 TL bir puan verilir. Alışverişsiz ödeme sisteminin kullanımı ile ilgili hazırladığımız yardım sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Eğer bir üyenin, yönetim panelinden puanını değiştirmek istiyorsanız Üye Bayi Yönetimi alanından o üye için düzenleme butonuna basarak puan alanından var olan puanı değiştirebilirsiniz. 

Dilerseniz Üye Bayi Yönetimi ile ilgili hazırladığımız yardım sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Destek talebi oluşturmak için tıklayın. IdeaSoft Destek Sistemi
IdeaSoft e-ticaret çözümlerini incelemek için tıklayın. IdeaSoftE-ticaret Paketleri

Şu anda okuduğunuz makale

  • Puan Sistemi Kullanımı

Destek talebi oluştur

Kullanıcı girişi yaparak destek talebi oluşturabilir, sorularınızı e-ticaret uzmanlarımıza sorabilirsiniz.

Müşteri Merkezi

IdeaAkademi eğitimleri

Her hafta ücretsiz olarak gerçekleşen eğitimlerimiz ile e-ticaret hakkında cevaplanmayan soru bırakmıyoruz.

Eğitim Programı

Sık sorulan sorular

E-ticaret panelinin kullanımı ile alakalı en çok merak edilip, sık sorulan soruları ve cevaplarını okuyabilirsiniz.

Sık Sorulan Sorular