Marka Sayfası Seo Ayarları

Marka Seo ayarlarınızı düzenlemek için aşağıdaki adımları izleyebilirsiniz;

SEO Hakkında

Tüm IdeaSoft Akıllı E-Ticaret paketleri gelişmiş SEO ayarlarına sahiptir. Bu ayarların etkin bir şekilde kullanılabilmesi için hazırladığımız bu döküman, sizi arama motorlarında daha ulaşılabilir kılacaktır. Lütfen dökümanı parça parça değil, bir bütün halinde okuyup değerlendirin.
Bu döküman üzerinden başlık, anahtar kelime ve açıklama terimleri üzerinde durulacaktır. Eğer bu terimlerin ne olduğunu bilmiyorsanız ilk önce buraya tıklayarak kesinlikle bu terimleri anlattığımız yardım dökümanımızı inceleyin.
SEO dökümanımız genel olarak tüm arama motorları için geçerlidir ancak ülkemizde %85’in üzerinde kullanım oranına sahip Google için optimizasyon ön planda tutulmuştur.

Erişim

Panelinizden Ayarlar>Genel Ayarlar alanından SEO Ayarları bölümüne gelerek açılan sayfada Marka Sayfası'na tıklamalısınız.

Marka Sayfası Başlığı

Bu alana yazdığınız bir metin otomatik olarak tüm markalarınızın başlığını oluşturur. Örnek olarak bu alana Apple Ürünleri yazıldığını düşünelim. Tüm markalarınızın başlığı Apple Ürünleri olacaktır. Fakat sizin sitenizdeki Apple, Dji, Adidas gibi farklı markalarınızda olabilir. Apple haricindeki diğer markalarınızda Apple Ürünleri gibi bir başlık uygun olmayacaktır. Apple diye bir markanız var ise, o markanın başlığında Apple ile ilgili bir metin yazmalı, Adidas diye bir markanız var ise Adidas ile ilgili bir başlık metni yazmalıdır.
Bunu çözmek için, marka sayfası başlığı alanına öyle bir değer yazılmalı ki, hangi markaya bakıyorsanız o markaya özel bir metin başlık haline getirmeli. Bunun için kullanabileceğiniz değişkenler;
  • {marka_adi}
  • {marka_baslik}
  • {genel_baslik}
Bir markanın adını otomatik başlık yapmak için {marka_adi} değişkenini başlık alanına yazabilirsiniz. Sitenizde Dji veya Nike diye markalarınız var ise {dji} {nike} veya {dji,nike} gibi bir kullanım kesinlikle yanlıştır.
Üstteki ekran görüntüsünde dikkat ederseniz markanın ismi olan Apple, o markanın başlığı olmuştur. Bunu yapan {marka_adi} değişkenidir.
Önemli Bilgi: Anahtar kelime kullanımı Google ve diğer arama motorları tarafından yapılan güncellemelerle artık kullanılmayan kriterlerdir.

Başlığın Marka İsminden Farklı Olması

Apple isimli bir markanız var ve ama başlık olarak marka adı yani Apple yazması yerine En Ucuz Apple Marka Ürünler yazmasını istiyorsunuz. Bu işlemi nasıl yapabilirsiniz?
Bir markanın adının haricinde veya adı ile birlikte, üstteki örnekteki gibi farklı metinleri de başlık yapmak isterseniz bunun için {marka_baslik} değişkenini kullanmalısınız.
Eğer {marka_baslik} değişkeni kullanmışsanız, Katalog>Markalar sekmesi üzerinden, markanız için düzenleme butonuna basarak karşınıza gelecek alandan Etiket Başlığı içerisine, markanın başlık olarak gözükmesini istediğiniz metinleri yazın.
Üstteki ekran görüntüsünde görebileceğiniz üzere Apple markasına başlık olarak En Ucuz Apple Marka Ürünler girilmiştir. Bu metinlerin sayfa başlığı olabilmesi için, Ayarlar>Genel Ayarlar>Seo Ayarları bölümündeki Marka Sayfası Seo Ayarları sekmesinde marka başlığı olarak {marka_baslik} değeri yazılmalıdır.

Marka Sayfası Açıklamaları

Bu alana girdiğiniz bir açıklama tüm markalarınızda gözükecektir.
Apple Butiklerindeki Fırsatları Kaçırma. Hemen Alışverişe Başla! Binlerce Fırsattan Hemen Faydalan, Alışverişe Başla. Kargo Bedava Fırsatı.
şeklinde bir açıklama yazıldığını varsalım. Apple markanız için uygun bir açıklama fakat sitenizde Dji veya Adidas şeklinde farklı markalarınız da olacaktır. Bu girilen açıklama Apple markasına uygunken, diğer markalara uygun değildir. Dji markanız için açıklama alanında apple ile ilgili bir metin yazması arama motorları tarafından sitenizin puanını düşürecektir. Bu nedenle açıklama alanına öyle bir değer yazılmalı ki, her markaya özel olmalıdır. Bunu sağlamak için {marka_aciklama} değişken kodunu kullanabilirsiniz.
{marka_aciklama} değişkeni, Katalog>Markalar bölümünde bir markayı düzenleme butonuna bastığınızda ekrana gelecek açıklamayı alanına girdiğiniz değerleri arama motorlarına gönderecektir.
Üstteki ekran görüntüsünde görebileceğiniz üzere, Apple markasına özel bir açıklama girilmiştir. Böylece diğer markalardan farklı bir açıklama arama motorlarına iletilir. Bu şekilde her markaya özel tek sefere mahsus açıklamalar yazdıktan sonra, Ayarlar>Genel Ayarlar>Seo Ayarları bölümünden marka sayfası seo ayarları sekmesindeki Açıklama alanına {marka_aciklama} değişkenini yazmanız yeterlidir.

Arama Motorlarında Nasıl Görünecek

Destek talebi oluşturmak için tıklayın. IdeaSoft Destek Sistemi
IdeaSoft e-ticaret çözümlerini incelemek için tıklayın. IdeaSoftE-ticaret Paketleri

Şu anda okuduğunuz makale

  • Marka Sayfası Seo Ayarları

Destek talebi oluştur

Kullanıcı girişi yaparak destek talebi oluşturabilir, sorularınızı e-ticaret uzmanlarımıza sorabilirsiniz.

Müşteri Merkezi

IdeaAkademi eğitimleri

Her hafta ücretsiz olarak gerçekleşen eğitimlerimiz ile e-ticaret hakkında cevaplanmayan soru bırakmıyoruz.

Eğitim Programı

Sık sorulan sorular

E-ticaret panelinin kullanımı ile alakalı en çok merak edilip, sık sorulan soruları ve cevaplarını okuyabilirsiniz.

Sık Sorulan Sorular