Kategori Sayfası Seo Ayarı

Kategori Seo ayarlarınızı düzenlemek için aşağıdaki adımları izleyebilirsiniz;

SEO Hakkında

Tüm IdeaSoft Akıllı E-Ticaret paketleri gelişmiş SEO ayarlarına sahiptir. Bu ayarların etkin bir şekilde kullanılabilmesi için hazırladığımız bu döküman, sizi arama motorlarında daha ulaşılabilir kılacaktır. Lütfen dökümanı parça parça değil, bir bütün halinde okuyup değerlendirin.
Bu döküman üzerinden başlık, anahtar kelime ve açıklama terimleri üzerinde durulacaktır. Eğer bu terimlerin ne olduğunu bilmiyorsanız ilk önce buraya tıklayarak kesinlikle bu terimleri anlattığımız yardım dökümanımızı inceleyin.
SEO dökümanımız genel olarak tüm arama motorları için geçerlidir ancak ülkemizde %85’in üzerinde kullanım oranına sahip Google için optimizasyon ön planda tutulmuştur.

Erişim

Panelinizden Ayarlar>Genel Ayarlar alanından SEO Ayarları bölümüne gelerek açılan sayfada Kategori Sayfası'na tıklamalısınız.

Kategori Sayfası Başlığı

Bu alana yazdığınız bir metin otomatik olarak tüm kategorilerinizin başlığını oluşturur. Örnek olarak bu alana Erkek Parfüm yazıldığını düşünelim. Tüm kategorilerinizde Erkek Parfüm başlık olacaktır. Fakat sizin sitenizdeki her kategori Erkek Parfüm başlığına uygun değildir. Notebook diye bir kategoriniz var ise, o kategorinizde Notebook ile ilgili bir metin yazmalı, Ayakkabı kategoriniz var ise Ayakkabı ile ilgili bir başlık metni yazmalıdır. Bunu çözmek için, kategori sayfası başlığı alanına öyle bir değer yazılmalı ki, hangi kategoriye bakıyorsanız o kategoriye özel bir metni otomatik olarak başlık haline getirmelidir. Bunun için kullanabileceğiniz değişkenler;
  • {kategori_adi}
  • {kategori_baslik}
  • {genel_baslik}
Bir kategorinin adını otomatik başlık yapmak için {kategori_adi} değişkenini başlık alanına yazabilirsiniz. Sitenizde Bilgisayar veya Ayakkabı diye kategorileriniz var ise {bilgisayar} {ayakkabı} veya {bilgisayar,ayakkabı} gibi bir kullanım kesinlikle yanlıştır. {kategori_adi} yazmanız, o kategorinin ismini başlık yapmak için yeterlidir, sistem hangi kategoriye girilirse, o kategorinin adını otomatik olarak başlık haline getirecektir.
Önemli Bilgi: Anahtar kelime kullanımı Google ve diğer arama motorları tarafından yapılan güncellemelerle artık kullanılmayan kriterlerdir.

Başlığın Kategori İsminden Farklı Olması

Televizyon isimli bir kategoriniz var ama o kategoriye girildiğinde başlık olarak Televizyon yerine farkı bir başlık yazsın istiyorsunuz. Bu işlemi nasıl yapabilirsiniz? Bir kategorinin adının haricinde veya adı ile birlikte, farklı metinleri de başlık yapmak isterseniz bunun için {kategori_baslik} değişkenini kullanmalısınız. Eğer {kategori_baslik} değişkeni kullanmışsanız, Katalog>Kategoriler sekmesi üzerinden, kategoriniz için düzenleme butonuna basarak karşınıza gelecek alandan Etiket Başlığı içerisine, kategorinin başlığının olmasını istediğiniz metinleri yazın.
Üstteki ekran görüntüsünde görebileceğiniz üzere Elektronik kategorisine başlık olarak "Son Teknoloji Ürünler Burada - Site Adı" girilmiştir. Bu metinlerin sayfa başlığı olabilmesi için, Ayarlar>Genel Ayarlar>Seo Ayarları bölümünden Kategori Sayfası sekmesinde kategori başlığı olarak {kategori_baslik} değeri yazılmalıdır.

Kategori Sayfası Açıklamaları

Bu alana girdiğiniz bir açıklama tüm kategorilerinizde gözükecektir.
Masaüstü bilgisayar, dizüstü bilgisayar, cep telefonu, televizyon, tablet, fotoğraf makinesi ve binlerce teknoloji ürünü burada.
şeklinde bir açıklama yazıldığını varsayalım. Elektronik kategoriniz için uygun bir açıklama fakat sitenizde Bilgisayar veya Cep Telefonu şeklinde farklı kategoriler de olacaktır. Bu girilen açıklama Elektronik kategorisi için uygun, diğer kategoriler için ise uygun değildir. Bilgisayar kategoriniz için açıklama alanında elektronik ile ilgili bir metin yazması arama motorları tarafından sitenizin puanını düşürecektir. Bu nedenle açıklama alanına öyle bir değer yazılmalı ki, her kategoriye özel olmalıdır. Bunu sağlamak için {kategori_aciklama} değişken kodunu kullanabilirsiniz. {kategori_aciklama} değişkeni, Katalog>Kategoriler bölümünde bir kategoriyi düzenleme butonuna bastığınızda ekrana gelecek açıklamayı alanına girdiğiniz değerleri arama motorlarına gönderecektir.
Üstteki ekran görüntüsünde görebileceğiniz üzere, Elektronik kategorisine özel bir açıklama girilmiştir. Böylece diğer kategorilerden farklı bir açıklama arama motorlarına iletilmektedir. Bu şekilde her kategoriye özel açıklamalar yazdıktan sonra, Ayarlar>Genel Ayarlar>Seo Ayarları bölümünden Kategori Sayfası sekmesinde Açıklama alanına {kategori_aciklama} değişkenini yazmanız yeterlidir.

Arama Motorlarında Nasıl Görünecek

Destek talebi oluşturmak için tıklayın. IdeaSoft Destek Sistemi
IdeaSoft e-ticaret çözümlerini incelemek için tıklayın. IdeaSoftE-ticaret Paketleri

Şu anda okuduğunuz makale

  • Kategori Sayfası Seo Ayarı

Destek talebi oluştur

Kullanıcı girişi yaparak destek talebi oluşturabilir, sorularınızı e-ticaret uzmanlarımıza sorabilirsiniz.

Müşteri Merkezi

IdeaAkademi eğitimleri

Her hafta ücretsiz olarak gerçekleşen eğitimlerimiz ile e-ticaret hakkında cevaplanmayan soru bırakmıyoruz.

Eğitim Programı

Sık sorulan sorular

E-ticaret panelinin kullanımı ile alakalı en çok merak edilip, sık sorulan soruları ve cevaplarını okuyabilirsiniz.

Sık Sorulan Sorular