Kargo Oranlarını Düzenlemek

Kargo Oranlarını Düzenlemek

Bir kargo firmasına ait desi/kg oranlarını düzenleyebilmek için Ayarlar > Kargo Ayarları > Kargo Firmaları sekmesi altında ilgili kargo firmanızın üzerine tıklayın.

Önemli: Kargo firması içerisinde yapacağınız ayarların geçerli olması için Ayarlar > Genel Ayarlar > Ek Ayarlar sekmesi altında Kargo Sistemini Kullan seçeneği aktif olmalıdır. Belirleyeceğiniz ücretlerin hesaplanması ve geçerli olması için ürünlerinizi eklerken kargo alanında Özel Kargo Durumu sistem olmalı ve kargo ağırlığı girilmiş olmalıdır.

Kargo ayarlarınız, sabit ücret veya desi toplamına göre değişebilir, öncelikle nasıl bir kargo sistemi kullanmak istediğinize karar vermeniz gerekmektedir.

  • Her siparişin kargo ücreti sabit olsun.
  • Ürün sayısı/ağırlığı arttıkça kargo ücreti de artsın.

Kargo gönderim tercihinizi belirledikten sonra  düzenlemelere başlayabilirsiniz. 

Her siparişin kargo ücreti sabit olsun

Fiyat ayarları bölümünde Sabit Fiyat alanına yazılan değer, kdv dahil sabit kargo ücreti olarak yansıtılacaktır.

Ekran görüntüsünde görebileceğiniz üzere tüm siparişler için kargo ücreti 10 olarak belirlenmiştir. Ancak bu senaryoda müşteriniz sepetinde 1 ürün de olsa 200 ürün de olsa aynı kargo ücretini yani 10 değerini görecektir. 

Eğer ürün adedi yani sepetteki desi toplamı arttıkça ürünün kargo ücreti de yükselsin istiyorsanız sabit ücret atama işlemini kullanmamanız gerekir.

Ürün sayısı/ağırlığı arttıkça kargo ücreti de artsın

Ürünlerinizi eklerken desi bilgilerini girdiyseniz son kullanıcınızın hazırladığı sepetteki ürünlerin desi değerleri toplanarak belirlediğiniz kargo ücreti yansıyacaktır.

Desi bazlı fiyatlandırma işlemini bölge bazlı ya da tüm bölgeler için yapabilmektesiniz. 

Örneğin ekran görüntüsünde bölge özelinde işlem yapılmış durumdadır. Marmara bölgesi için 0-1 desi aralığına 15TL değeri girilmiş. 

Sitenizde tişört ürünü sattığınızı ve ürüne 0.7 desi girdiğinizi varsayalım. Müşterinizin sepetine eklediği tişört ürününün desisi 0-1 arasında olacağı için kargo ücreti 15TL olacaktır. Eğer müşteriniz ürün sayısını arttırırsa desi de artacaktır. 

Eğer üründen 2 adet satın alınmış ise, bir tane tişört 0.7 desi olduğu için 2 tanesi 0.7 + 0.7 = 1.4 desi olacaktır. Eğer bu 2 tişört  Marmara bölgesinden satın alınıyor ise 1.4 desi değeri 1 ile 2 desinin arasında olduğu için 16 TL kargo bedeli çıkacaktır.

Sepetteki toplam desi miktarı arttıkça fiyat da belirlediğiniz tutara göre değişecektir. 

Desileri farklı bölgeler için de aynı şekilde girebilirsiniz. 

Tüm bölgeler için aynı fiyatlandırmayı yapacaksanız bölge özelinde butonunu kapatarak fiyatlandırmanızı yapabilirsiniz. 

Ekran görüntüsünde tüm bölgeler için yapılmış fiyatlandırma yer almaktadır. 

Bu senaryoda bölge fark etmeksizin ağırlığa göre aynı ücretlendirme yapılacaktır. Yani sepette bulunan desi ve ücret hesaplanır ancak tüm bölgeler için aynı fiyat geçerli olacaktır.

Desi bazlı fiyatlandırma işlemini 50 desiye kadar belirlediğiniz aralıklarda yapabilirsiniz. Fiyatlandırma yaparken desi aralığı ekleyin butonuna tıklayarak aralık ekleyebilir, aralığı ve fiyatı girebilirsiniz. 

50 desiden sonrası için +1 desi tutarı alanını kullanabilirsiniz. Bu alana yazılan tutar 50 desiden sonraki her desi için tutarı eklemektedir. 

Not: Eğer desi bazlı fiyatlandırmanız için belirlediğiniz en yüksek aralık 50den az ise +1 desi ücreti de o desiden sonrası için geçerli olacaktır. Örneğin en yüksek aralığınız 30-35 ise +1 desi ücreti 35 desiden sonraki her bir desi için hesaplanır. 

Örneğin bu alana 2 yazıldığını varsayalım. 45-50 desi aralığı için verilen fiyatın 35 olduğunu varsayarsak 53 desi için fiyat hesaplaması şu şekildedir; 

53 – 50 = 3 yani +1 desi tutarını 3 kere eklememiz gerekiyor. 35 + 2 + 2 + 2 = 41 olarak hesaplanacaktır. Yani 53 desi için kargo ücreti 41TL olarak yansıyacaktır.  

Ücretsiz Kargo Belirleme

Eğer belirli bir fiyatın üzerinde kargonun ücretsiz olmasını istiyorsanız bununla ilgili ücretsiz kargo alanımızı kullanabilirsiniz.

Örneğin 300TL üzeri kargo ücretsiz olacaksa ücretsiz kargo alanına 300 yazmalısınız. Bu bölüme yazdığınız kargo ücretlerinin geçerli olması için ürünlerde kargo "sistem" kutucuğunun işaretli olması gerekir. Sitenizde aynı anda gömlek, ayakkabı, gözlük satışı yaparken, bir yandan da sitenizin farklı kategorilerinde Televizyon, Beyaz Eşya ürünleri de satıyor olabilirsiniz, ve 300 TL üzeri ücretsiz kargo olursa televizyon, beyaz eşya ürünlerinde zarar edebilirsiniz. 

Bu nedenle ücretsiz kargo alanına desi limiti ile sınır koyabilirsiniz. Ücretsiz kargo desi limiti alanına belirlediğiniz limiti yazabilirsiniz. Örneğin bu alana 30 yazarsanız kargonun ücretsiz olması için sepet tutarının 300 TL üstünde olması ve sepetteki ürünlerin toplam desisinin 30’un altında olması gerekmektedir.

Eğer desi bazlı herhangi bir sınırlandırmanız olmayacaksa ücretsiz kargo desi limiti alanına 9999 gibi yüksek bir değer girebilirsiniz. 

Ücretsiz kargo limiti belirlendiğinde sepete eklenen ürünler limitin altındaysa "Sepetinize X TL daha ürün ekleyin, Kargo ücreti ödemeyin" mesajı gösterilmektedir. Örnek olarak ücretsiz kargo limiti 300 TL olduğunda aşağıdaki gibi görüntülenecektir.

Ek bilgi: Yaptığınız kargo kampanyalarını sitenizde son kullanıcılarınıza gösterebilmek ve yönlendirmek için Bedava Kargo Bildirimi uygulamamızı incelemenizi öneririz. 

Destek talebi oluşturmak için tıklayın. IdeaSoft Destek Sistemi
IdeaSoft e-ticaret çözümlerini incelemek için tıklayın. IdeaSoftE-ticaret Paketleri

Şu anda okuduğunuz makale

  • Kargo Oranlarını Düzenlemek

Destek talebi oluştur

Kullanıcı girişi yaparak destek talebi oluşturabilir, sorularınızı e-ticaret uzmanlarımıza sorabilirsiniz.

Müşteri Merkezi

IdeaAkademi eğitimleri

Her hafta ücretsiz olarak gerçekleşen eğitimlerimiz ile e-ticaret hakkında cevaplanmayan soru bırakmıyoruz.

Eğitim Programı

Sık sorulan sorular

E-ticaret panelinin kullanımı ile alakalı en çok merak edilip, sık sorulan soruları ve cevaplarını okuyabilirsiniz.

Sık Sorulan Sorular