Google Analytics 4 (GA4) Entegrasyonu

Google Analytics 4'e kayıt olmak için aşağıdaki adımları izleyebilirsiniz.

Google Analytics servisi, sitenize gelen ziyaretçileri ayrıntılı birçok farklı segment üzerinde analiz etmenize imkan sağlar. Gelen ziyaretçilerinizin demografik olarak hangi ülke veya illerden geldiğini görebileceğiniz gibi, ziyaretçilerinizin ekran çözünürlüklerini, hangi sitelerden yönlendirildiklerini veya hangi kelimeleri arayarak arama motorlarından sitenize geldiklerini takip edebilirsiniz.
Google Analytics ücretsiz bir servistir, kayıt olmak için tıklayın.
Gmail hesabınızla giriş yaptıktan sonra karşınıza aşağıdaki gibi bir sayfa çıkacaktır. Bu alandan Ölçüme Başla butonuna tıklamalısınız.
Daha sonra Hesap Kurulumu başlığı altında bulunan Hesap Adı alanına oluşturacağınız Analytics hesabınıza bir isim vermelisiniz. Bu alanda isim verdikten sonra diğer sayfaya erişim için devam etmelisiniz.
Mülk Oluşturma ekranında ise öncelikle Mülk Adı alanına bir isim vermelisiniz. Daha sonra raporlama saati ve para birimi alanında değişiklik yapmalısınız. Ülke alanını değiştirdikten sonra saat kendiliğinden değişecektir. Bu adımları da geçtikten sonra Gelişmiş seçenekleri göster butonuna tıklamalısınız.
Gelişmiş seçenekleri göster butonuna tıkladıktan sonra Universal Analytics mülkü oluşturun butonuna tıkladığınızda karşınıza aşağıdaki gibi bir sayfa çıkacaktır. Bu alanda Web sitenizin URL'sini yapıştırarak ileri butonuyla devam etmelisiniz.
Önemli Bilgi: Analytics hesabı oluştururken Universal mülkü oluşturmamanız durumunda panelde bulunan bağlı hesaplar alanında Web Site ve Görünüm alanı gelmeyecektir.
Bu adımı tamamladıktan sonra Google'ın kendisine istatistik tutmak için istediği bilgileri kendi firmanıza göre doldurmalısınız.
Aşağıda ise İşletme hedeflerinizi seçerek oluştur butonuna tıklayarak devam edebilirsiniz.
Bu adımı tamamlayıp oluşturduğunuz yazısını tıkladığınızda karşınıza Google Analytics Hizmet Sözleşmesi Şartları çıkacaktır. Bu ekranda ülke kısmını değiştirip daha sonra şartları kabul et kutucuğunu işaretleyerek Kabul Ediyorum yazısını tıklamalısınız.
Bu adımdan sonra Google size sitenize eklemeniz için bir kod vermektedir. Burada almanız gereken kod Global site etiketi (gtag.js) kodudur. İlgili panelinin sağ tarafında bulunan kopyalama işaretine tıklayarak kodu kopyalayabilirsiniz.
Kodu kopyaladıktan sonra Ayarlar>Genel Ayarlar>SEO Ayarları alanına gelip Site İzleme & Remarketing Kodu bölümüne eklemelisiniz.
Bu adımı da tamamladıktan sonra son işlem olarak Ayarlar>Genel Ayarlar>Bağlı Hesaplar alanına gelip Google Analytics Entegrasyonu yazısına tıklayarak Analytics hesabınızı düzenlediğiniz mail adresini girmelisiniz ve bu ekrandan oluşturmuş olduğunuz Hesap,Web Site ve Görünümü seçerek sitenize Google Analytics Entegrasyonunu tamamlamış olacaksınız.
Önemli Bilgi: Datalayer ile analiz alabilmek için Temel Tag Manager & Datalayer yapısının kurulması gerekmektedir. İlgili döküman için tıklayınız.
Destek talebi oluşturmak için tıklayın. IdeaSoft Destek Sistemi
IdeaSoft e-ticaret çözümlerini incelemek için tıklayın. IdeaSoftE-ticaret Paketleri

Şu anda okuduğunuz makale

  • Google Analytics 4 (GA4) Entegrasyonu

Destek talebi oluştur

Kullanıcı girişi yaparak destek talebi oluşturabilir, sorularınızı e-ticaret uzmanlarımıza sorabilirsiniz.

Müşteri Merkezi

IdeaAkademi eğitimleri

Her hafta ücretsiz olarak gerçekleşen eğitimlerimiz ile e-ticaret hakkında cevaplanmayan soru bırakmıyoruz.

Eğitim Programı

Sık sorulan sorular

E-ticaret panelinin kullanımı ile alakalı en çok merak edilip, sık sorulan soruları ve cevaplarını okuyabilirsiniz.

Sık Sorulan Sorular