Excel Entegrasyonu İle Ürün Varyantları Eklemek

Excel Entegrasyonu İle Ürün Varyantları Eklemek

Sitemizde var olan ürünlere excel entegrasyonu üzerinden varyantlar oluşturabiliriz. Ya da excel üzerinden yeni ürün eklerken varyantlı ürünler ekleyebiliriz. Örneğin bir ayakkabı ürünün mutlaka numara seçenekleri olacaktır. Ya da tekstil ürünleri satıyorsanız beden seçenekleri olacaktır. Bu varyantları admin paneli üzerinden ekleyebileceğimiz gibi, excel entegrasyonu ile de ekleyebiliriz. Admin paneli üzerinden nasıl eklenebileceği ile ilgili yardım sayfamıza ulaşabilirsiniz.

Sitede daha önce eklenmiş ürünlere varyant eklemek için öncelikle Entegrasyonlar >>  IdeaOutput Çıktı Sistemi bölümünde, STANDART KATALOG ÇIKTISI v3 (EXCEL) üzerinden çıktı almamız gerekir. Belli kategoride ki ya da markadaki ürünleri seçebilmek içinse öncelikle çıktıyı kopyala butonuna tıklayarak bir kopya çıktı oluşturmalı ve bu kopya çıktı üzerinden çıktıyı düzenle butonuna tıklayarak kategorisel ya da markasal filtreleme kullanarak sadece istediğimiz kategorideki ya da markadaki ürünlerin excel çıktılarını alabiliriz.

Veri alanlarında ise Ürün stok kodu, kategori, marka, fiyat, stok, ve varyant seçenekleri mutlaka işaretli olmalıdır. 

Excel çıktısı aldıktan sonra üzerinde düzenlemeler yapabilir ve yeni ürünler de ekleyebiliriz. Aşağıdaki ekran görüntülerinde aynı excel dosyası 2 parça halinde gösterilmiştir.

Not: Excel içerisinde “rootProductStockCode” değerine dikkat edilmelidir. İlgili alana “0” verisi girildiğinde o ürün ana ürün demektir. Varyant alanlarına ise ürünün ana ürün stok kodu eklenir.

rootProductStockCode alanına girilen stok kodu altına varyant eklenir.

variantName alanları ana varyant, variantValue alanları ise varyant değerleridir. Bir ürün için en fazla 5 ana varyant tanımlanabilir. Yukarıdaki örneğimizde ürün için beden, renk ve kumaş olarak 3 farklı ana varyant tanımladık ve bu varyantlar içinde de varyant değerlerini tanımladık. Bu excel dosyasını kaydettikten sonra admin panelinde Entegrasyonlar >> Entegrasyonlar menüsünden Excel entegrasyonunu seçerek yükleyebiliriz.

Seçiniz butonuyla bilgisayarımızdaki excel dosyasını seçip yükle butonuna tıkladığımızda excel dosyasını sitemiz içerisine aktarmış oluyoruz. Ardından da sırasıyla katalog, stok, fiyat detay ve resim güncellemelerini yapabiliriz.

Ürünler sayfasından ürün detaylı düzenle ikonuna tıkladığımızda varyantlar sekmesinde de varyantların excel de oluşturduğumuz gibi açılmış olduğunu görebiliriz.

Ürüne birde site önizleme bölümünden nasıl göründüğüne kontrol edelim.

Destek talebi oluşturmak için tıklayın. IdeaSoft Destek Sistemi
IdeaSoft e-ticaret çözümlerini incelemek için tıklayın. IdeaSoftE-ticaret Paketleri

Şu anda okuduğunuz makale

  • Excel Entegrasyonu İle Ürün Varyantları Eklemek

Destek talebi oluştur

Kullanıcı girişi yaparak destek talebi oluşturabilir, sorularınızı e-ticaret uzmanlarımıza sorabilirsiniz.

Müşteri Merkezi

IdeaAkademi eğitimleri

Her hafta ücretsiz olarak gerçekleşen eğitimlerimiz ile e-ticaret hakkında cevaplanmayan soru bırakmıyoruz.

Eğitim Programı

Sık sorulan sorular

E-ticaret panelinin kullanımı ile alakalı en çok merak edilip, sık sorulan soruları ve cevaplarını okuyabilirsiniz.

Sık Sorulan Sorular