Akbank Sanal POS Kurulum Kılavuzu

Akbank Sanal POS Kurulum Kılavuzu

Akbank sanal pos başvurunuz onaylanmış ise banka tarafından sizlere mağaza numarası, kullanıcı adı ve güvenlik kodu iletilecektir. Bu güvenlik numarasını bankanızın size bilgileri gönderdiği mailde belirttiği destek hattı numarasını arayarak banka yetkililerine iletin ve bir şifre talep edin.

Artık mağaza numarası, kullanıcı adı ve şifre bilgileriniz mevcut olacaktır.

https://www.sanalakpos.com/akbank/report/user.login adresine tıklayarak banka yönetim ekranından elinizdeki bilgiler ile giriş yapın.

Üst menüde bulunan Yönetim alanına ardından sol tarafta bulunan Yeni Kullanıcı ekle butonuna tıklayınız.

Bu alanda kullanıcı adı, şifre oluşturun, mail bilginizi girin ve Rol alanında Api kullanıcısını seçerek kaydedin.

3D Sisteminiz banka tarafından açık veya kapalı olduğunu teyid etmek için sol menüden 3D Ayarları bağlantısına tıklayın.

Dikkat etmeniz gereken 3D Model tipidir. Genellikle kullanılan model standart 3D olmasıdır. Farklı bir 3D tipi var ise bankanız ile görüşerek sadece 3D sistemine geçiş yaptırmanız gerekir. 3D sisteminiz açık olduğu için hemen Güncelle butonuna basarak bir şifre tanımlayın. Son olarak da bu api kullanıcısı ve 3D şifresini yönetim panelinize girmeniz gerekiyor.

Bilgilendirme: 3D sistemi, "3D Pay Hosting" ise ortak ödeme sistemi ile çalışıyor yani ilk 6 hane girildiğinde banka ekranına gitmeniz gerekiyor kart bilgilerini orada girip sipariş tamamlanıyor. En çok tercih edilen 3d modeli ise "Standart 3D" modeldir.  Bu model ile tüm işlem kendi sayfanızda tamamlanır. Dilerseniz bankanızla görüşerek model değişikliği isteyebilirsiniz

Admin panelinizde Ayarlar / Genel Ayarlar / Ödeme Ayarları alanından Pos Yönetimi alanından giriş yapınız ve ilgili alandan Akbank EST sanal posunuzu seçip bilgilerin girişini sağlayarak aktif hale getiriniz. 

Not: Akbank sanal pos tarafı yapı değişikliğine gittiği için tarafımızdan farklı bir alan açılmış ve Akbank EST olarak işlemleri devam etmektedir. Bu sebeple Akbank posu için iki adet Pos seçeneği görüntüleyeceksiniz seçmeniz gereken Akbank EST dir. 

Ardından Akbank posları için alt kısımdaki Aktif Poslar alanında Akbank posunuzu Birincil pos alanını Evet seçerek Taksit Seçeneklerinin girişini sağlayınız.

Posunuza ait taksit seçeneklerini de girerek işlemi tamamlayabilirsiniz.

Not: Eğer banka tarafından 3D sisteminiz kapalı ise, 3D Secure Kullanma opsiyonunu seçmelisiniz. Bu sizin tercihinizde olan bir alan değildir. Bankanız 3D sistemini hesabınıza dahil etmiş ise açık olarak kullanmak zorundasınız. Banka tarafından 3D sisteminiz kapalı ise kendi yönetim panelinize 3D Secure Kullan özelliği kapalı olmalıdır.

Destek talebi oluşturmak için tıklayın. IdeaSoft Destek Sistemi
IdeaSoft e-ticaret çözümlerini incelemek için tıklayın. IdeaSoftE-ticaret Paketleri

Şu anda okuduğunuz makale

  • Akbank Sanal POS Kurulum Kılavuzu

Destek talebi oluştur

Kullanıcı girişi yaparak destek talebi oluşturabilir, sorularınızı e-ticaret uzmanlarımıza sorabilirsiniz.

Müşteri Merkezi

IdeaAkademi eğitimleri

Her hafta ücretsiz olarak gerçekleşen eğitimlerimiz ile e-ticaret hakkında cevaplanmayan soru bırakmıyoruz.

Eğitim Programı

Sık sorulan sorular

E-ticaret panelinin kullanımı ile alakalı en çok merak edilip, sık sorulan soruları ve cevaplarını okuyabilirsiniz.

Sık Sorulan Sorular