Konu anlatımları

Abonelik Yönetimi

Abonelik Modulü için aşağıdaki yazıyı inceleyebilirsiniz.

Abonelik Modulü Hakkında

Abonelik Modülü paketlerimiz dahilinde olmayıp, ek modül olarak kullanılmaktadır. Konuyla ilgili satış yetkliniz ile görüşerek bilgi alabilirsiniz. Abonelik modülü ile belli ürünler için sürekli yada belli bir süre için siparişi aboneliğe dönüştürebilir ve belirlenen tarihlerde otomatik sipariş oluşturarak sürekliliği sağlayabilirsiniz ve pek çok sektörde bu modül uygulanabilir. Örnek vermek gerekirse bir petshop sitesi için kedi maması satışında kullanılabilirken, dergi ürünleri için aylık dergi aboneliği olarak uyarlanabilir. Bebek ürünleri ile ilgili bir siteniz varsa bebek bezi için, gıda ürünleri sitesi için kahve aboneliği yapılabilir. Abonelik modülüne Kampanyalar>Abonelik Yönetimi bölümünden ulaşılarak eklenebilir.
Abonelikler günlük, haftalık ve aylık olarak çekim periyodu oluşturulabilir. Bu çekimlerin kaç kez tekrar edeceği belirlenebilir, sürekli gönderim seçeneğini de ekleyerek herhangi bir iptal edilme olmadığı sürece aboneliğin devamı sağlanabilir.

Abonelik Ekleme

Öncelikle Kampanyalar>Abonelik Yönetimi alanından abonelik ekle butonuna tıklamanız gerekmektedir. Daha sonra aboneliği oluşturacağınız ekran karşınıza çıkacaktır. En üst alanda abonelik oluşturacağınız ürün/ürünlerin seçileceği alandır. Bu alandan istediğiniz ürünleri seçebilirsiniz. Buradaki detaylar;
  • Abonelik Adı: Oluşturulan abonelik için belirleyeceğimiz isim.
  • Abonelik Periyodu: Aylık, günlük yada haftalık olarak belirlenebilir. Çekim periyodu bölümüne aralarında virgül eklenerek 1 den çok rakam yazılabilir. Örnekte 1 olarak belirleyerek aylık seçtiğimiz için ayda 1 kez çekilecektir. Sağ bölümde bulunan alan ise çekim adedi alanıdır. Bu alan belirlenen çekim periyodunun kaç kez tekrar edebileceği bu bölümden belirlenir . Aralarında virgül ekleyerek birden çok seçenek sunulabilir. Eklediğimiz örnekte en az 3 belirlediğimiz için abonelik en az 3 aydan başlayabilir. 12 aya kadar abonelik seçeneği sunulmuştur.
  • İndirim: Yüzde olarak bu abonelik için bir indirim belirlenebilir. Ürün abonelikli olarak alındığında belirlediğimiz indirim uygulanır ilk alımda ve sonraki tekrarlayan ödemelerde bu indirim geçerli olacaktır.
  • Ek Kargo Ücreti: Mevcutta bulunan kargo ücretinin üzerine eklenecek ekstra bir kargo ücreti belirlenebilir. Eklediğimiz örnekte 0 eklediğimiz için sitemizde var olan standart kargo ücretlendirmesi geçerli olacak ek bir kargo bedeli eklenmeyecektir.
  • Açıklama: Açıklama bölümüne eklediğimiz abonelik modeli ile ilgili kısa bir açıklama yazabiliriz bu açıklama bölümü ürün detayında görünecektir. Bu alanda html kullanabilir, dilerseniz görselde ekleyebilirsiniz.
Burada açıklanan detaylar ile kendinize abonelik oluşturabilirsiniz.

Abonelikli Ürün Satın Alınması

Abonelik periyodu ve kaç kez tekrarlanacağı seçilerek Abone Ol butonuna tıklandığında ürün abonelikli olarak sepete eklenmiş olacaktır. Sepet sayfasında ürünün abonelik indirimi uygulanacaktır ve abonelikli olduğu belirtilmektedir. Abonelik ile verilen siparişlerdeki görüntü Temadan temaya farklılık gösterebilir.
Eklenen abonelik modülüne göre bir sonraki çekim tarihinde siparişler bölümüne otomatik olarak sipariş gelecektir. Örneğin 6 aylık bir abonelik gerçekleştirirsek 6 ay boyunca her ayın 5'inde çekim gerçekleşecek ve sipariş kaydı olarak yönetim paneline düşecektir.
Ayrıca Üyeler hesabım bölümüne erişim sağlayarak aboneliklerini görüntüleyebilmektedirler. Abonelikli olarak sipariş veren üyeler, hesabım bölümünde yer alan "Abonelikler" bölümünde daha önce verdikleri abonelikleri görüntüleyebilirler.
Abonelik iptal edilmesi, abonelik periyodu henüz tamamlanmamış bir abonelik için iptal işlemi yönetici tarafından ve üye tarafından yapılabilmektedir. İptal edilen bir abonelik tekrar aktif hale getirelememektedir. Site yöneticisi Kampanyalar>Abonelik Yönetimi bölümünden Abonelik iptali yapabilmektedir. Daha sonra ki ödemeler üyenin kartından çekilmeyecektir.

Abonelik modülü ile ilgili bilinmesi gereken hususlar

Abonelik tanımlanmış bir ürün abonelik yapılmadan da sepete atılabilir ve normal sipariş olarak satın alınabilir. Abonelikli olarak satın alınırken hediye çeki kodu kullanılırsa ilk siparişte hediye çeki indirimi uygulanır. Devam eden sonraki siparişlerde hediye çeki indirimi uygulanmayacaktır. Sepet bazlı bir promosyon varsa sitede, abonelikli olarak sepete atılan üründe sepet tutarı karşılıyorsa promosyon indirimi uygulanır. Devam eden sonraki siparişlerde promosyon geçerli olmayacaktır. Ürün yada kategori/marka bazlı promosyon varsa abonelikli ürünü de kapsayan, abonelikli olarak satın alındığında bu üründe promosyon geçerli olmayacaktır. Ürün abonelik yapılmadan sepete atılırsa promosyonlar geçerli olacaktır. Abonelik oluşturulurken bir indirim tanımlanmışsa, indirimler ürünün kdv hariç fiyatınından yapılarak hesaplanmaktadır.
Önemli Bilgi: Abonelik Yönetimi kullanabilmeniz için ödeme yönteminizin İyzico ödeme sisteminin olması gerekmektedir. Farklı ödeme sistemleri ile çalışıyorsanız Abonelik Yönetimi çalışmayacaktır.

Şu anda okuduğunuz makale

  • Abonelik Yönetimi

Destek talebi oluştur

Kullanıcı girişi yaparak destek talebi oluşturabilir, sorularınızı e-ticaret uzmanlarımıza sorabilirsiniz.

Müşteri Merkezi

IdeaAkademi eğitimleri

Her hafta ücretsiz olarak gerçekleşen eğitimlerimiz ile e-ticaret hakkında cevaplanmayan soru bırakmıyoruz.

Eğitim Programı

Sık sorulan sorular

E-ticaret panelinin kullanımı ile alakalı en çok merak edilip, sık sorulan soruları ve cevaplarını okuyabilirsiniz.

Sık Sorulan Sorular