Abonelik Yönetimi

Abonelik modülü ile belli ürünler için sürekli ya da belli bir süre için siparişi aboneliğe dönüştürebilir ve belirlenen tarihlerde otomatik sipariş oluşturarak sürekliliği sağlayabilirsiniz ve pek çok sektörde bu modül uygulanabilir. Örnek vermek gerekirse bir Petshop sitesi için kedi maması satışında kullanılabilirken, dergi ürünleri için aylık dergi aboneliği olarak uyarlanabilir. Bebek ürünleri ile ilgili bir siteniz varsa bebek bezi için, gıda ürünleri sitesi için kahve aboneliği yapılabilir.

Abonelik modülüne Kampanyalar >> Abonelik Yönetimi alanından ulaşabilirsiniz. 

Abonelik ekle diyerek aboneliği ekleyebiliriz. 

Abonelikler günlük, haftalık ve aylık olarak çekim periyodu oluşturulabilir. Bu çekimlerin kaç kez tekrar edeceği belirlenebilir, sürekli gönderim seçeneğini de ekleyerek herhangi bir iptal edilme olmadığı sürece aboneliğin devamı sağlanabilir.

Abonelik Örneği 

Kahve Çekirdeği ürünü için bir örnek yapalım. 

Ürünler alanından hangi ürün/ürünlerde abonelik sisteminin geçerli olacağını seçiyoruz. Burada ürün adını yazarak arayabilirsiniz. 

Abonelik adı: Oluşturacağınız aboneliğin adını girmelisiniz. 

Abonelik periyodu: Aylık, günlük ya da haftalık olarak belirlenebilir. Çekim periyodu bölümüne aralarında virgül eklenerek 1 den çok rakam yazılabilir. Örnekte 1,2,3 olarak belirleyerek aylık seçtiğimiz için ayda 1, 2 ayda 1, 3 ayda 1 olarak çekilecektir. 

Çekim Adedi: Belirlenen çekim periyodunun kaç kez tekrar edebileceği bu bölümden belirlenir. Aralarında virgül ekleyerek birden çok seçenek sunulabilir. Eklediğimiz örnekte en az 1 belirlediğimiz için abonelik 1 aydan başlayabilir. 12 aya kadar abonelik seçeneği sunulmuştur.

Sürekli Gönderim: Bu seçenek aktif edildiğinde sunmuş olduğumuz çekim adedine ek olarak sürekli gönderim seçeneği de seçilebilecektir. İptal edilmediği sürece abonelik devam eder böylece.

İndirim: Yüzde olarak bu abonelik için bir indirim belirlenebilir. Ürün abonelikli olarak alındığında belirlediğimiz indirim uygulanır ilk alımda ve sonraki tekrarlayan ödemelerde bu indirim geçerli olacaktır.

Ek Kargo Ücreti: Mevcutta bulunan kargo ücretinin üzerine eklenecek ekstra bir kargo ücreti belirlenebilir. Eklediğimiz örnekte 10 eklediğimiz için sitemizde var olan standart kargo ücretlendirmesi üzerine 10 TL ekleyecektir. 0 yazılırsa ek bir kargo bedeli eklenmeyecektir.

Açıklama: Açıklama bölümüne eklediğimiz abonelik modeli ile ilgili kısa bir açıklama yazabiliriz bu açıklama bölümü ürün detayında görünecektir. 

Abonelikli Ürünün Satın Alınması

Abonelik periyodu ve kaç kez tekrarlanacağı seçilerek Abone Ol butonuna tıklandığında ürün abonelikli olarak sepete eklenmiş olacaktır.

Sepet detayında ürünün abonelik indirimi uygulanacaktır ve abonelikli olduğu belirtilmektedir.

Ödeme sayfasına gelindiğinde abonelik indirimi uygulandıktan sonra sitemizde yer alan standart kargo ücretide eklenerek toplam fiyatı görüyoruz. Ürünün normal alımlarda fiyatı 250 TL idi. Abonelikli alımlarda %20 indirim belirlemiştik. Ürün fiyatı indirim uygulandıktan sonra 200 TL oldu. Abonelik için ek bir kargo ücretini 10 TL belirlemiştik, sitedeki standart kargo fiyatı 50 TL’idi. 10 TL de eklenerek kargo fiyatı 60 tl oldu. Bu sebeple genel toplam 260 TL oldu. 

Abonelikli ödeme yalnızca kredi kartı ile ödeme yönteminde kullanılabilmektedir. 

Panelden Sipariş Kontrolü 

Abonelikli satın alınan ürünler, siparişler bölümünde sipariş detayında "Abonelikli" olarak görünecektir.

Eklenen abonelik modülüne göre bir sonraki çekim tarihinde siparişler bölümüne otomatik olarak sipariş gelecektir. Örneğimizde ayda 1 olarak abonelik gerçekleştirmiştik. İlk abonelik tarihimiz 21.03.2024 olduğu için bir sonraki sipariş tarihimiz 21.04.2024 olacaktır. 6 aylık bir abonelik gerçekleştirdiğimiz için 6 ay boyunca her ayın 01'inde çekim gerçekleşecek ve sipariş kaydı olarak yönetim paneline düşecektir.

Abonelikler bölümünden kontrolü

Abonelikli yapılan her sipariş Siparişler >> Abonelikler bölümünde de görünecektir. Bu bölümden tüm abonelik detayını ve ödeme planı görüntülenebilmektedir.

Aboneliğe tıkladığımızda ödeme planını görüntüleyebiliriz. 1.gönderim ilk sipariş ile ödeme alındığından "Başarılı" olarak görünecektir. Bir sonraki gönderim ise henüz tarihi gelmediği için "Beklemede" olarak görünecektir.

Bu bölümde Abonelik periyoduna göre bir sonraki işlem beklemede olarak görülür. 2. gönderimde tamamlandığında, 3. gönderim bu alanda beklemede olarak görülecektir.

Abonelik İptal Edilmesi

Abonelik periyodu henüz tamamlanmamış bir abonelik için iptal işlemi yönetici tarafından ve üye tarafından yapılabilmektedir. İptal edilen bir abonelik tekrar aktif hale getirelememektedir.

Site yöneticisi tarafından abonelik iptali

Siparişler >> Abonelikler bölümünden aboneliğin yanındaki kutucuğu işaretleyip işlemler alanından abonelik yönetici tarafından iptal edilebilir. 

Üye tarafından abonelik iptali

Üyeler Hesabım >> Abonelikler bölümünden aboneliğimi iptal et iconundan aboneliği iptal edebilir. 

Abonelik modülü ile ilgili bilinmesi gereken hususlar

Abonelik tanımlanmış bir ürün abonelik yapılmadan da sepete atılabilir ve normal sipariş olarak satın alınabilir.

Abonelikli olarak satın alınırken hediye çeki kodu kullanılırsa ilk siparişte hediye çeki indirimi uygulanır. Devam eden sonraki siparişlerde hediye çeki indirimi uygulanmayacaktır.

Sepet bazlı bir promosyon varsa sitede, abonelikli olarak sepete atılan üründe sepet tutarı karşılıyorsa promosyon indirimi uygulanır. Devam eden sonraki siparişlerde promosyon geçerli olmayacaktır.

Ürün ya da kategori/marka bazlı promosyon varsa abonelikli ürünü de kapsayan, abonelikli olarak satın alındığında bu üründe promosyon geçerli olmayacaktır. Ürün abonelik yapılmadan sepete atılırsa promosyonlar geçerli olacaktır.

Destek talebi oluşturmak için tıklayın. IdeaSoft Destek Sistemi
IdeaSoft e-ticaret çözümlerini incelemek için tıklayın. IdeaSoftE-ticaret Paketleri

Şu anda okuduğunuz makale

  • Abonelik Yönetimi

Destek talebi oluştur

Kullanıcı girişi yaparak destek talebi oluşturabilir, sorularınızı e-ticaret uzmanlarımıza sorabilirsiniz.

Müşteri Merkezi

IdeaAkademi eğitimleri

Her hafta ücretsiz olarak gerçekleşen eğitimlerimiz ile e-ticaret hakkında cevaplanmayan soru bırakmıyoruz.

Eğitim Programı

Sık sorulan sorular

E-ticaret panelinin kullanımı ile alakalı en çok merak edilip, sık sorulan soruları ve cevaplarını okuyabilirsiniz.

Sık Sorulan Sorular