fbpx

E-ticaret site tasarımında bulunan 3 temel öge

6 Şubat 2019
Sinan Oypan

E-ticaret site tasarımı yapılırken özellikle dikkat edilmesi ve üzerinde durulması gereken temel ögeler bulunmakta. Bu unsurların eksik oluşu ya da amacına uygun bir şekilde tasarlanmaması, e-ticaret sitesini ziyaret edenlerin site üzerinde rahat gezinememelerin, aradıkları ürünlere ulaşamamalarına ya da siteyi terk etmelerine neden olabilir.

Site tasarımı yapmak için bu temel ögeleri bilmek ve çalışmalarınızı yaparken bu ögelerin prensiplerini e-ticaret site tasarımına yansıtmanız gerekecektir. Bu rehberimizde de site tasarımı konusundaki en önemli 3 temel ögeyi ele alacağız.

Güven

E-ticaret site tasarımı söz konusu olduğunda en önemli unsur tabii ki de güven. Sitenin ziyaretçilere güven vermesi ve tüketicilerin de bu siteden rahat ve güvenli bir şekilde alışveriş yapabileceklerini görmeleri gerekiyor. Özellike marka bilinirliği az olan firmalar için sitenin güvenli olması oldukça önemli konular arasında geliyor. Ziyaretçilere güven vermeyen bir tasarım ya da sitedeki içeriklerin güven vermiyor oluşu, bu ziyaretçilerin siteyi terk etmesine neden olacaktır. Peki, güven unsurunu sağlamak için neler yapabilirsiniz?

SSL sertifikası ve HTTPS’e geçiş: Öncelikli olarak tüm sitenizi HTTPS protokolüne geçirmeniz gerekmekte. HTTPS protokolü, SSL sertifikanızın siteniz üzerindeki tüm sayfalara uygulanmasıyla yapılmaktadır ve sadece kullanıcı bilgileri gibi bilgilerin girişinin yapıldığı sayfalar da değil, tüm siteniz üzerindeki veri akışlarının şifrelenerek güvenliğinin sağlanmasıdır. Bu protokole geçtiğinizde, kullanıcıların tarayıcıları üzerinde “Güvenli” işareti ya da “bir kilit” ikonu görünür. Bu da sitenin güvenli olduğunu kullanıcılara gösterir.

Bununla beraber SSL sertifikası ve diğer güvenlikle ilgili ikon ve görselleri de sitenin ilgili alanlarında göstererek, tüketicilerin site üzerinden güvenli bir şekilde alışveriş yapabileceklerini gösterebilirsiniz.

İletişim bilgileri: İletişim bilgilerini de tüm site üzerinde görünür kılacak bir tasarım yapmanız önemlidir. İletişim bilgilerinizi saklamanız, kullanıcılarda bir şüphe uyandırabilir. Bunun için sayfanın “Header” ya da “Footer” bölümünde iletişim bilgilerinizi açık bir şekilde paylaşabilirsiniz. Telefon numaranız, e-posta adresiniz ve açık adresinizi bu bölümlerde paylaşabilirsiniz. Bunun yanı sıra tüm iletişim bilgilerinizin yer aldığı bir iletişim sayfası da hazırlamanız önemlidir.

İade politikası: İade politikası da sitenizin güvenilir olduğunu gösteren bir diğer detaydır. Tüketiciler hangi koşullarda ürünleri iade edebileceklerini görebilmeliler ve sitedeki herhangi bir sayfa üzerinden bu politikalarınıza ulaşabilmeliler. Bunu sağlamak için sitenin “Footer” bölümüne iade sayfanızın linkini koyabilirsiniz.

Görsellik

Site tasarımı denince görselliği bir kenara bırakmak olmaz. Site tasarımı söz konusu olduğunda görselliğin tükeciler üzerinde birçok etkisi vardır. Ürünlere olan ilgi, sitedeki ögelerin kolay bir şekilde bulunması ve incelenmesi, navigasyon, kolay anlaşılırlık gibi birçok unsur görsellikle elde edilebilmekte.

Siteyi ziyaret edenler ilk birkaç saniye içerisinde site ve firma ile ilgili bir takım izlenimler edinmeye başlar. Bu sebeple de görselliğin ön planda olmaması ya da ziyaretçilerin ilgisini çekebilecek bir tasarım yapılmaması ziyaretçileri kaçırmanıza neden olabilir. Görsel olarak çekici bir site tasarımı yapmak için de özellikle şunlara dikkat edebilirsiniz.

Boş alanlar bırakın:Son yıllarda Flat Design ögeleri, e-ticaret site tasarımı yapılırken sıklıkla kullanılıyor. Bu tasarım trendinde de önemli olan boş alanlardır ve sade bir yapıdır. Karmaşık tasarımlara girmeden, sadeliği ön planda çıkartarak, kullanıcıların ilk bakışta daha az ögeye odaklanması sağlanır. Bu da geri dönüşümleri artırmayı kolaylaştırırken, ziyaretçinin de site içeriklerini daha kolay bir şekilde anlamalarını sağlar.

Yüksek çözünürlüklü fotoğraflar: Site tasarımı yaparken yüksek çözünürlüklü fotoğraflar kullanmaya özen gösterin. Slider görselleri, bannerlar, sayfa içi görseller ve ürün sayfalarında görselliği artırmak ve tüketicilerin ilgisini çekebilmek için yükse çözünürlüklü fotoğraflara yer verin. Fotoğrafların kalitesiz oluşu yaptığınız işin profesyonelliğini de bozacaktır.

Okunaklı fontlar kullanın: Kimi zaman sitenin konsepti ya da sektör nedeniyle çok okunaklı olmayan fontlar tercih edilebiliyor. Tasarımı ön plana çıkartmak için bu fontlar seçilse de kullanıcı deneyimini kötü etkilediğinde bu fontların bir önemi kalmıyor. Bu sebeple de rahat okunabilen fontlar tercih edin.

Navigasyon

E-ticaret site tasarımı için en önemli unsurlardan biri de navigasyon. Ziyaretçilerin site üzerinde kolay bir şekilde gezinebilmeleri ve aradıkları ürünleri hızlı bir şekilde bulabilmeleri bir hayli önemlidir. Bu sebeple de ana menünüzdeki navigasyonu iyi kurgulamanız ve ürünlerinizi doğru şekilde kategorize etmeniz gerekir. Ürünleri kategorize etme konusunda bilgi almak için E-ticarette ürün kategori yönetiminde bilmeniz gerekenler isimli rehberimizi de okuyabilirsiniz.

Bunun yanı sıra kategori sayfalarında filtreleme seçeneklerini de göz önünde bulundurmanız gerekir. Filtreleme özellikleri kullanıcıların geniş ürün yelpazesi bulunan sitelerde aradıkları ürünleri daha kolay bulmalarına yardımcı olduğu için önemli bir özelliktir.

Ana menünüzde ürün gruplarını farklı kategorilere ayırdıktan sonra alt kategoriler göstererek navigasyonu daha dikkat çekici ve kolay bir hale getirebilirsiniz.

Navigasyonu ve kullanıcıların ürünlere kolay ulaşmalarını sağlamak için aynı zamanda site içi arama özelliğini de kullanmalısınız. Geniş ürün yelpazesi bulunan sitelerde site içi arama özelliği oldukça kullanışlıdır.

İlgili rehber: Site içi arama e-ticaret siteleri için neden önemli?

İlgili rehber: Site içi arama özelliğini geliştirmek için kullanabileceğiniz ipuçları

Eğer site tasarımı konusunda yeterli bilginiz yoksa ya da nasıl yapacağınızı bilmiyorsanız, İdeaSoft e-ticaret paketlerini inceleyebilir ve sizin için hazırladığımız şablonlar üzerinden güvenilir ve kolay kullanışlı tasarımlarımızı kullanarak hemen kendi e-ticaret sitenizi kurabilirsiniz. 15 günlük demo talebinde bulunarak hizmetlerimiz denemeye de başlayabilirsiniz.

IdeaSoft akıllı e-ticaret paketleri ile kendi e-ticaret sitenizi kurabilir, internetten satış yapabileceğiniz online mağazanızı açabilirsiniz. Hemen başvurarak 15 gün boyunca altyapımızı ücretsiz olarak deneyebilirsiniz.

En çok okunan yazılar

Benzer yazılar

Sosyal medya içerik takvimi nasıl oluşturulur?
Sosyal medya pazarlamada belli bir stratejinin ve düzenin olması, bu alandaki çalışmalarınızdan daha fazla verim almanızı sağlayabilir. Birçok e-ticaret firmasının yaptığı hatalardan biri de sosyal mecralarda bir içerik takvimi...
8 Haziran 2016
Sinan Oypan
E-posta pazarlama stratejisi oluştururken nelere dikkat etmelisiniz?
Her pazarlama çalışmasında olduğu gibi e-posta pazarlamada da belli bir stratejiye ihtiyacınız olacaktır. Belli bir stratejinizin olmaması, buradaki çalışmalarınızın düzensiz olmasına neden olacağı gibi, beklediğiniz...
8 Temmuz 2016
Sinan Oypan
E-ticaret şirketlerinin ilk yıl içerisinde başarısız olmasına neden olan durumlar
Başarı hikayeleri ilgi çekici olsa da başarısızlık hikayelerinden öğrenilecek daha çok şey bulunur. Başka firmaların yaptıkları hatalardan dersler çıkartmak ve bu yaşanan olumsuzluklardan kaçınmak için önlemler almak,...
22 Ağustos 2018
Sinan Oypan
E posta pazarlama trendleri | 2019
E posta pazarlama trendleri 2019 yılında karşımıza aslında çok büyük değişiklikler getirmeyecek gibi görünüyor. Otomasyon araçları ve yapay zeka kullanımlarının haricinde aslında 2018’de de sıklıkla bahsettiğimiz...
22 Aralık 2018
Sinan Oypan
El yapımı ürünlerin satışını yaparken yararlanabileceğiniz ipuçları
Tüketiciler son dönemlerde fabrikasyon ürünler yerine biraz daha butik ve el yapımı ürünlere de önem vermeye başladı. Bunun yanı sıra kendi işini kurmak ve internetten satış yapmak isteyen kişiler de kendi ürettikleri ürünleri...
6 Haziran 2018
Sinan Oypan
E-ticarette sahte kullanıcı yorumlarıyla ilgili bilmeniz gerekenler
E-ticarette kullanıcı yorumları sosyal kanıt açısından oldukça önemlidir. Bu yorumlar, tüketicilerin satın alma kararlarına doğrudan etki ettiği için e-ticaret firmaları site üzerindeki kullanıcı yorumlarını artırmaya...
22 Şubat 2018
Sinan Oypan
E-ticaret şirketleri için Youtube Hikaye kullanım rehberi
Youtube Hikaye özelliğinin kullanımı açılması, markalar ve içerik üreticiler için Youtube’da içerik üretimi için farklı bir kapı aralamış oldu. Youtube Hikaye özelliği, Snapchat, Facebook ve Instagram’daki Hikaye...
3 Ağustos 2019
Sinan Oypan
Yeni bir e-ticaret sitesine ihtiyacınız olduğunu gösteren 5 durum
E-ticaret sektörünün değişen dinamiklerine ayak uydurmak için, belli zaman aralıklarında sitenizin güncellenmesi gerekmektedir. Kimi zamanlar da ise mevcut e-ticaret siteleri, yeni gelişmeleri destekleyemediği için yenilenmeye ihtiyaç...
28 Mart 2017
Sinan Oypan
Video reklamlarınızda geri dönüşümlerinizi artırmanızı sağlayacak ipuçları
Video reklamlar sosyal mecralarda geri dönüşümleri artırmak için oldukça etkili pazarlama araçları haline geldi ve e-ticaret firmaları da ürün ve marka bilinirliklerini artırmak için bu reklamlardan yararlanıyor. Sosyal mecralar...
10 Nisan 2018
Sinan Oypan
Akılda kalıcı bir paket açma deneyimi sunmak için neler yapmalısınız?
İnternet üzerinden yapılan alışverişlerde tüketicilerin merakla beklediği durumlardan biri de satın aldıkları ürünün paketini açmaktır. Paket açma deneyimi, müşterilerin bekledikleri ürünlere ulaşmalarını sağlamanın yanı...
24 Kasım 2017
Sinan Oypan
E-ticaret Sitenizi 2021 Anneler Günü'ne Hazırlamak
E-ticaret siteniz için belirli bir pazarlama stratejiniz vardır. Bu stratejiyi temel alarak pek çok alt stratejiler oluşturabilirsiniz, oluşturmanız da gerekir. Çünkü trafiğin yüksek olması için e-ticaret sitesinin hareketli olması...
1 Mart 2021
Markethinkers
E-ticarette kullanabileceğiniz 8 satış tekniği – 2020
Doğru satış tekniği kullanmak, e-ticarette satışlarınızı ve karlılığınızı artırmada önemli bir rol oynadığı için satış stratejilerinizin üzerinde planlamalar yapmanız önemlidir. İnternetten satışlarda kullanılabilecek...
28 Temmuz 2020
Sinan Oypan