Blog

E-ticaret şirketlerinin yaptığı bütçe yönetim hataları

Bütçe yönetimi, e-ticaret firmaları için önemli konular arasında yer aldığı için özellikle dikkat edilmesi gereken unsurlardan biridir. Nakit akışını kontrol etmek, harcamaları kontrol altında tutmak ve şirketin kasasındaki sıcak parayı tutabilmek için bütçe yönetimi konusunun üzerinde durulması gerekir. Ancak birçok e-ticaret firmasının sık yaptığı bütçe yönetim hataları, uzun vadede bu şirketlerin ellerindeki sıcak parayı iyi yönetemedikleri için zarar etmelerine neden olabiliyor.

E-ticaret sitelerinin sık yaptığı bu bütçe yönetimi hatalarından kaçınarak, kasanızdaki parayı daha iyi bir şekilde yöneterek, işinizi büyütmek için yatırımlar yapabilirsiniz.

Küçük gider kalemlerini hesaba katmamak

Bütçe yönetim hataları arasında sık yapılanlardan biri, şirketle ilgili küçük gider kalemlerinin hesaba katılmamasıdır. Büyük gider kalemleri üzerine düşünülse de ofis malzemeleri, yemek harcamaları, kişisel harcamalar gibi göze küçük görünen giderlerin dikkate alınmaması, bütçe kontrolünü zorlaştıracağı gibi kasadaki paranın da beklenmedik şekilde azalmasına neden olabilir.

Bunun önüne geçebilmek için şirket için harcanan masrafların hepsini kalem kalem not almanız ve kayıt altında tutmanız gerekiyor. Böylelikle yapılan tüm masrafları kontrol altında tutabilirsiniz.

Acil durumlar için bir planın olmayışı

Bütçe yönetimi yaparken acil ve beklenmedik durumlar için de bir plan yapmanız oldukça önemli. Doğal afetler, ürün stok ve tedarik problemleri, ekstra harcamalar, site bakım ücretleri gibi acil durumlar için belli bir bütçe ayırmanız ve bunu kasanızda tutmanız önemlidir. Aksi takdirde beklenmedik bir durum yaşandığında nakit sıkıntısına girebilirsiniz.

Kredi kartı kullanımını kontrol etmemek

Şirket harcamaları için almış olduğunuz kredi kartının kontrolünü de iyi bir şekilde yapmanız gerekir. Kredi kartı harcamalarının kontrolü nakit harcamalara kıyasla daha zordur; çünkü kart harcamaları genel olarak özellikle takip edilmediğinde, aşırıya kaçabilmektedir.

Kredi kartı ile yapılan harcamaları düzenli olarak kontrol etmeniz ve yapılan harcamaları da not alarak gider kalemleriniz arasına eklemeniz gerekir. Gereken durumlarda şirket kartı ile yapılacan harcamalarda belli sınırlamalar koyabilirsiniz. Böylelikle ne tür harcamaların yapıldığının takibini daha kolay bir şekilde yapabilirsiniz.

Vergi harcamalarını hesaba katmamak

Yapılan hatalardan biri de vergileri hesaba katmamaktır. E-ticaret şirketi olarak aylık, üç aylık ve yıllık olarak ödemeniz gereken vergiler bulunur ve şirket bütçenizi planlarken vergileri de hesaba katmanız gerekir. Bu vergileriniz her ay farklılık gösterebileceği için muhasebe hesabını iyi tutmanız gerekir. Aylık yaptığınız satışlara göre KDV vergileriniz değişeceği için, geçici gelir verginiz de bu değişimden etkilenecektir. Bütçenizde bu vergileri de iyi bir şekilde planlamanız önemlidir.

İlgili rehber: E-ticaret şirketleri hangi vergileri ödemekle yükümlüler?

Pazarlama ve reklam bütçelerini hesaba katmamak

E-ticaret şirketinizi büyütmek için pazarlama ve reklam çalışmaları yapmanız gerekir. Tabii ki bunları yaparken de belli bir stratejinizin ve planınızın olması gerekir. Rastgele reklam ve pazarlama çalışmaları yapmanız, bu çalışmalar için harcadığınız bütçeyi takip etmenizi zorlaştırır. Bu nedenle de belli bir plan dahilinde ilerlemeniz daha doğru bir yaklaşımdır.

Aylık, üç aylık veya yıllık pazarlama planınızı hazırlayarak, aylık olarak ne kadarlık bir bütçe ayırmanız gerektiğini belirlemiş olursunuz ve bu sayede kasadaki paranızı daha iyi bir şekilde yönetebilirsiniz.

Bütçe yönetimi yaparken pazarlama çalışmalarını en iyi şekilde planlamanız, ekstra maliyetlerin çıkmasını da önleyeceği için önemli bir detaydır.

İlgili rehber: Dijital pazarlama stratejisi nasıl oluşturulur?

En Çok Okunan Yazılar

E-ticaret ile ilgili Detaylı Bilgi Alın

Karar vermenize yardımcı olalım.
Paketlerimiz ile ilgili müşteri temsilcilerimiz sizi arasın.

E-Bültene Kayıt Olun

Siz de İşinizi E-ticaret’e Taşıyın!

Akıllı E-ticaret Paketlerini 15 gün ücretsiz deneyin. Kendi e-ticaret sitenizi oluşturun!