E-ticaret firmanızın ismi iş alanınızı daraltıyor mu?

18 Nisan 2017
Sinan Oypan
E-ticaret firmanızın ismi iş alanınızı daraltıyor mu?

E-ticaret firmanız için isim seçerken dikkatli olmanız ve yaptığınız işi yansıtan bir isim seçmeniz oldukça önemlidir. İsim bulma işlemi bir girişim kurulurken atılan ilk adımlardan biridir. İlk etapta yapılan planlar ve şirket vizyonu bu isim için uygun gibi görünse de zaman içerisinde iş modelinin değişmesi ya da satılan ürün kategorilerinin artması nedeniyle marka ismi, yapılan işi yansıtmayabiliyor. Seçtiğiniz isim sizi yıllarca yansıtacaktır ve bu sebeple de isminizin de geleceği yansıtması gerekir.

İsim seçerken yapılan bazı hatalar, uzun vadede şirketlerin kendilerini iyi yansıtamamalarına neden oluyor. Bu hatalardan ders almak, şirket isminizi daha iyi bir şekilde seçmenize yardımcı olacaktır.

Konum bazlı isimler

Şirketinize konum bazlı isim vermeniz bir takım sıkıntılara yol açabilir. Özellikle e-ticaret söz konusu olduğunda tek bir konuma yönelik çalışmalar yapmak, hedef kitlenizi genişletmenizde size sıkıntılar yaratabilir. Konum odaklı bir isim koyduğunuzda belli bir bölgeye yönelik çalışmalar yapmayı amaçlayabilirsiniz; fakat bir süre sonra yaptığınız işler beğenilebilir ve farklı bölgelere de açılmak isteyebilirsiniz. Bu tür durumlar iş yapışınızı engellemeyecektir; ancak tüketicilerdeki algınız sadece belli bir bölgeye hizmet verdiğiniz şeklinde olabilir.

E-ticaret özelinde iş yaptığınızda yurtiçi ve yurtdışı satışlar yapabildiğiniz için, tek bir konuma bağlı isim koymak marka algınızı olumsuz etkileyebilir. Bu sebeple de isminizi seçerken bu detaya önem vermelisiniz.

Aile ismini kullanmak

Şirket isimlerinde gördüğümüz örneklerden biri de aile ve soyad kullanmak. E-ticaret firmalarında çok sık karşımıza çıkmasa da bu konu üzerinde durmanın faydası olacaktır. Aile isimleri geçmişten gelen bir işin devamını göstermesi amacıyla güven unsuru verebilir; fakat bazı olumsuzlukları da beraberinde taşır.

Yaptığınız iş doğrudan ailenizle özdeşleşir ve yaşanabilecek olumsuz durumlar şirketin ötesine geçerek ailenize bağlanabilir. Şirketin iflas etmesi, yasal durumlarla karşılaşılması, şirketle ilgili kötü yorumların yapılması doğrudan aileye de yansıyacaktır. Bunun yanı sıra gelecek nesiller bu işi devam ettirmek istemeyebilirler. Bu durumda da şirketin nasıl bir yönetime geçeceği ile ilgili sıkıntılar olacaktır.

Şirket isminizin uzun vadede ayakta durması ve yaptığınız işi yansıtması gerekiyor. Bu sebeple de aile ismi ile devam etmeyi ya da aile isminiz kullanmayı düşünüyorsanız iyi karar vermelisiniz.

Belli bir demografik kitleye yönelik isimler

Yaptığınız işi belli bir nişte tutmayı planlıyor olabilirsiniz. Bu sebeple de belli bir demografik yapıda tutmak mantıklı gelebilir. Örneğin öğrenciler için bisiklet satan bir firma olarak kendinizi konumlandırmak isteyebilirsiniz. İlk etapta bu niş kitle sizin için faydalı olabilir; ancak uzun vadede hedef kitlenizi genişletmek isteyebilirsiniz.

Spor ile ilgilenen ya da belli bir bölgede bisiklet ile ilgili aktivitelere yönelik çalışmak yapmak isteyebilirsiniz. Bu durumda da öğrenci hedef kitleniz tamamen değişip yeniden şekillenecektir ve bu durumda da şirket isminizdeki bu niş etiket üstünüze yapışacaktır.

Konum bazlı isimlerde olduğu gibi niş bir alanda isim seçmeniz de tüketicilerin gözünde belli bir algı oluşmasına neden olacaktır ve ilk etapta sizi böyle değerlendireceklerdir. Bu da hedef kitlenizi genişletmenizi zorlaştıracaktır.

Ürün odaklı isimler

Sorun yaşanabilecek bir başka isim de ürün odaklı isimler olacaktır. Yine belli bir niş üzerinde odaklanmak ve şirket ismini belli bir ürün özelinde seçmek hedef kitle konusunda sıkıntılar yaşamanıza neden olabilir. Hedef kitlenin yanı sıra uzun vadede ürün yelpazenizi genişletmek isteyebilirsiniz. Fakat belli bir ürüne bağlı bir isminiz olduğunda algıyı değiştirmek için çalışmalar yapmanız gerekecektir.

Örneğin parfüm satışları üzerine bir firma olduğunuzu varsayalım. İlk etapta sadece parfüm satışları yapabilirsiniz; ancak uzun vadede parfüm haricinde aksesuarlar, çantalar ve benzeri ürün gamlarına da yönelmek isteyebilirsiniz. Bu durumda da isminiz yaptığınız işe sekte vurmaya başlayabilir. Şirket isminizi seçerken uzun vadeli olarak düşünmeli ve algı yönetimi konusunda problemler yaşamayacağınız bir isim seçmeye özen göstermelisiniz.

Jenerik, sık kullanılan isimler

İsminizin orijinal olması da bir o kadar önemlidir. Sıkça kullanılan ya da artık jenerik olmuş belli başlı isimler ya da ekler kullanmak markanızı sıradanlaştıracaktır. Türkiye’de bunun en yaygın örneklerinden biri “sepeti” örneğidir. …sepeti şeklinde çok fazla e-ticaret sitesinin olması bu ismin artık bir jenerik ve sık kullanılan bir isim haline getiriyor.

Bu tür sık kullanılan isimlerin markanızı sıradanlaştırmasının yanı sıra SEO konusunda da sıkıntı yaşamanıza neden olur. Bu tür isimlerin çok kullanılması, rekabetin de yoğun olmasına sebep olacağı için, organik aramalarda öne çıkmakta bir hayli zorlanabilirsiniz. Bu da tabii ki marka bilinirliğinizi artırmanızı zorlaştırır.

Sık kullanılan isimler olması nedeniyle de farklı markalarla karışma durumu da söz konusu olacaktır. Bu da yine algı yönetiminde zorlanmanıza neden olur.

Kendi e-ticaret sitenizi açmayı planlıyorsanız ya da işinizi internete taşımayı düşünüyorsanız, İdeasoft e-ticaret paketlerinden faydalanabilirsiniz. 15 günlük demo süreci başlatarak, hizmetlerimizi denemeye hemen başlayabilirsiniz.

IdeaSoft akıllı e-ticaret paketleri ile kendi e-ticaret sitenizi kurabilir, internetten satış yapabileceğiniz online mağazanızı açabilirsiniz. Hemen başvurarak 15 gün boyunca altyapımızı ücretsiz olarak deneyebilirsiniz.

En çok okunan yazılar

Benzer yazılar

Adwords kampanyalarınızda dikkat etmeniz gerekenler - 2. Bölüm
Adwords kampanyalarınızda dikkat etmeniz gerekenler - 2. Bölüm
Dünkü yazımızda Adwords çalışmalarınızda dikkat etmeniz gereken detaylara giriş yapmıştık. Yazının ilk bölümünü buraya tıklayarak okuyabilirsiniz. Bugünkü yazımızda ise kampanyalarınızda önem vermeniz gereken diğer...
19 Mayıs 2017
Sinan Oypan
E-ticaret sitenizi yayınlamadan önce bakmanız gereken kontrol listesi
E-ticaret sitenizi yayınlamadan önce bakmanız gereken kontrol listesi
E-ticaret sitenizi yayına almadan önce son düzenlemeleri yapmak ve siteyi gözden geçirmek için bir kontrol listesi oluşturmanız önemlidir. Hangi alanlara son bir kez daha bakılması gerektiğini ve web site üzerinde hangi bölümlerin...
18 Temmuz 2019
Sinan Oypan
E ticaret altyapısı paketi seçerken nelere dikkat etmelisiniz?
E ticaret altyapısı paketi seçerken nelere dikkat etmelisiniz?
E ticaret altyapısı paketi seçerken ve e-ticaret altyapı sağlayıcılarından e ticaret altyapı paketi alırken dikkat etmeniz gerekenler ve daha fazlası bu mini rehberde. E ticaret altyapısı paketi seçiminde dikkat edilmesi...
26 Haziran 2018
Sinan Oypan
İnternetten kredi kartıyla alışverişlerde yeni düzenleme
İnternetten kredi kartıyla alışverişlerde yeni düzenleme
İnternetten kredi kartı ile alışverişlerde yeni düzenleme 17 Ağustos’ta yürürlüğe giriyor. BDDK tarafından alınan karar sonrasında, kredi kartı kullanıcılarının, internetten alışveriş yapabilmek için, 17 Ağustos’a kadar...
1 Ağustos 2017
Sinan Oypan
E-posta pazarlamada video içerikler nasıl kullanılabilir?
E-posta pazarlamada video içerikler nasıl kullanılabilir?
E-posta pazarlamada video içerikler nasıl kullanılabilir? E-posta pazarlamada video içerik kullanımı ile ilgili dikkat edilmesi gerekenler nelerdir? Bu ve e-posta pazarlamada video kullanımı ile ilgili tüm merak ettikleriniz bu...
24 Ekim 2017
Sinan Oypan
Sosyal medyada en çok etkileşim getiren içerik türleri
Sosyal medyada en çok etkileşim getiren içerik türleri
Sosyal medya üzerinde paylaşım yaparken ki asıl amaç takipçilerle etkileşime geçmek oluyor. Tabii ki bunu sağlamak için de doğru içerik türlerinden yararlanmak ve takipçilerin beklentilerini karşılamak gerekiyor. Doğru içerik...
23 Ağustos 2016
Sinan Oypan
Kullanıcılar bir internet sitesini neden terk eder?
Kullanıcılar bir internet sitesini neden terk eder?
E-ticaret sitelerinin en çok sorun yaşadığı alanlardan biri de siteyi ziyaret edenlerin, kısa bir süre içinde siteyi terk etmeleri ya da sepette ürün bıraktıktan sonra siteden ayrılmaları. Google Analytics üzerinden “Bouce Rate”...
20 Kasım 2016
Sinan Oypan
Müşterilerinize daha güvenli bir alışveriş deneyimi sunmak için neler yapabilirsiniz?
Müşterilerinize daha güvenli bir alışveriş deneyimi sunmak için neler yapabilirsiniz?
Online alışverişlerde müşterilerinizin güvenliğini sağlamak sizin sorumluluğunuzdadır. Müşterilerin güvenliğinin yanı sıra internetteki sahtecilik saldırılarına karşı kendinizi de korumanız gerekir. Güvenilir bir online...
21 Kasım 2017
Sinan Oypan
Yeni başlayanların e-ticarette stok yönetiminde dikkat etmesi gerekenler
Yeni başlayanların e-ticarette stok yönetiminde dikkat etmesi gerekenler
E-ticarette stok yönetimi, arkaplanda olan ancak işin bel kemiğini oluşturan temel öğelerden biridir. Stok yönetiminin doğru ve iyi bir şekilde yapılması şirketin satış konusunda sorun yaşamamasını sağlar. E-ticarete yeni giren...
10 Kasım 2017
Sinan Oypan
E-ticaret firmalarının kullanabileceğini blog konuları
E-ticaret firmalarının kullanabileceğini blog konuları
E-ticaret firmaları içerik pazarlama çalışmalarında farklı blog konuları üzerinde durarak, web sitelerine trafik çekerek, marka ile ürün bilinirliklerini artırabilirler. Her endüstriye göre blog konuları farklılık gösterse de,...
25 Ağustos 2019
Sinan Oypan
IdeaSoft & Google are Joining Hands
IdeaSoft & Google are Joining Hands
Google and IdeaSoft are Joining Hands for SMEs! Starting from Q1 2020, the Covid-19 pandemic deeply impacted all the countries around the globe. People began to stay safe at their houses as a part of the fight against the disease. This led to a...
27 Kasım 2020
IdeaSoft
Siteniz ve görsel içeriklerinizde dikkat etmeniz gereken 7 tasarım ipucu
Siteniz ve görsel içeriklerinizde dikkat etmeniz gereken 7 tasarım ipucu
Görsellik günümüzdeki en önemli unsurlardan biri. Bunun sebeplerinden biri de insanlar olarak doğamızda görselliğe dikkat etmek var. Bu durumda da hayatımızın her alanında görsel unsurlar ilk olarak dikkatimizi...
11 Eylül 2016
Sinan Oypan
E-ticareti Ücretsiz Deneyin