E-posta gönderilerini ölçümleme kriterleri

26 Eylül 2016
Ferad Osman Sali
E-posta gönderilerini ölçümleme kriterleri

E-posta gönderilerini ölçümleme kritleri; e-posta pazarlama çalışmalarında geri dönüşümlerin daha iyi bir şekilde analiz edilebilmesi için gereklidir. Bu analizlerin yapılmaması, yapılan çalışmaların yatırım getirisinin hesaplanmamasına neden olacaktır; aynı zamanda bu çalışmalara yapılan yatırımlarım ve emeklerin boşa gitmesine neden olacaktır.

E-posta gönderilerini ölçümleme

Abone sayısını artırmak, yatırım getirisini artırmak ve yapılan çalışmaların başarılarını ölçümlemek için bazı kriterlerin devamlı olarak analiz edilmesi gerekiyor. Bu rehberde de bu kontrol etmeniz gereken bu kriterleri sizinle paylaşacağız.

Geri dönüşüm oranı

E-posta çalışmalarınızdan beklediğiniz geri dönüşümleri alıp alamadığınızı kontrol etmelisiniz. Bunun için de öncelikle bazı hedefler belirlemeniz ve bu hedeflerin ne kadarının gerçekleştiğine bakmalısınız. Site trafiğini artırmak, kampanyaya katılımları artırmak ya da ürün sayfalarına yönlendirmek gibi farklı amaçlar belirleyebilirsiniz ve gönderileriniz sonucunda ne kadarlık bir geri dönüşüm aldığınızı inceleyebilirsiniz.

Açılma oranları

Analiz etmeniz gereken metriklerden biri açılma oranıdır. E-postalarınızın ne kadar kişi tarafından açıldığı ve bu kişiler genel abone sayınıza olan oranı oldukça önemlidir. Bu metrik ile abonelerinizin yüzde kaçının e-postalarınıza ilgi gösterdiğini öğrenebilirsiniz.

Tıklanma oranları

Bir diğer kriter ise tıklanma oranlarıdır. Gönderilerinizin içindeki yönlendirme linklerine kaç kişinin tıkladığını görmek, sitenize ne kadar yönlendirme yapıldığını gösterecektir. Bu oran, açılma oranından farklılık gösterebilir çünkü e-postalarınızı açan kişiler, gönderileriniz içindeki linklere tıklamayabilir. Bu nedenle ayrıca ele alınması gereken bir metriktir.

Terk etme oranı

Bu metrik, kullanıcıların ne kadar süre e-postalarınıza ilgi gösterdiğini gösterir. Bu oranın yüksek olması sizin için sıkıntılı bir durumdur; çünkü bu durum abonelerinizin e-postalarınızı beğenmediğini gösterecektir. Terk etme oranlarının yüksek olması durumunda, e-posta çalışmalarınızda bazı düzenlemelere gitmeniz gerekir.

Aktif olmayan kullanıcı sayısı

Abone listelerinizin güncel olması da oldukça önemlidir. Bu nedenle de bir süredir aktif olmayan kullanıcıları belirlemeniz gerekiyor. Belli dönemlerde abone listelerinizdeki hesapların ne kadarının aktif olup olmadığını analiz etmelisiniz. Aktif olmayan hesapları silmeniz sizin yararınıza olacaktır; çünkü aktif olmayan hesaplar, açılma ve tıklama oranlarınızı ciddi oranda düşürür.

E-posta başına elde edilen gelir

En önemli metriklerden biri de bir e-posta başına ne kadar gelir elde ettiğinizdir. Geri dönüşüm oranlarınızla belli bir çizgide giden bu metriği özellikle incelemelisiniz. Bir e-posta başına elde ettiğiniz gelir, harcadığınız paradan daha az ise, çalışmalarınızda bazı değişiklikler yapmanız gerekiyor.

E-posta şablonlarınızı değiştirebilir, abone listelerinizi yeni kategorilere bölebilir ve farklı call to action ile metinler düzenleyebilirsiniz.

Yeni abone sayısı

Listenize abone olan yeni kişileri inceleyerek, abone formlarınızın ve abonelik butonlarınızın verimliliğini ölçümleyebilirsiniz. Bu oranı belli bir zaman parametresi ile karşılaştırdığınızda, bu zaman dilimi içerisinde ne kadar yeni abone kazandığınızı görebilirsiniz.

“E-posta

Abonelikten çıkanların sayısı

İncelemeniz gereken bir diğer önemli kriter ise abonelikten çıkanların sayısıdır. Abone listenizden çıkan kişilerin oranı da e-posta çalışmalarınızın başarısını ya da başarısızlığını gösterecektir.

Abonelikten çıkan çok fazla kişinin olması, bu çalışmalarınızın gerektiği gibi yapılmadığını gösterecektir. Bu durumlarda içeriklerinizi değiştirebilir ya da gönderim sıklığınızı azaltabilirsiniz.

Her zaman abone listesinden çıkan aboneler olacaktır; bu yüzden hemen panik olmanıza gerek yok. Fakat bu oranın çok yüksek olması durumunda bazı yanlışlar yaptığınızı kabul etmeniz gerekiyor. Çok hızlı bir şekilde abone kaybediyorsanız, e-posta çalışmalarınıza biraz ara verip sıfırdan bir strateji geliştirmeniz gerekecektir.

IdeaSoft akıllı e-ticaret paketleri ile kendi e-ticaret sitenizi kurabilir, internetten satış yapabileceğiniz online mağazanızı açabilirsiniz. Hemen başvurarak 15 gün boyunca altyapımızı ücretsiz olarak deneyebilirsiniz.

En çok okunan yazılar

Ferad Osman Sali
Ferad Osman Sali, E-ticaret, SEO stratejileri ve dijital pazarlama konularında uzmanlaşmış deneyimli bir profesyoneldir. İstanbul Üniversitesi mezunu olan Sali, 12 yıldır SEO ve dijital pazarlama, 8 yıldır da e-ticaret alanlarında çalışmakta... Yazar hakkında detaylı bilgi

Popüler Videolar

Benzer yazılar

Kendi niş pazarınızı nasıl bulabilirsiniz?
Kendi niş pazarınızı nasıl bulabilirsiniz?
Ürünlerinizi spesifik bir hedef kitleye pazarlayarak sektörünüzde hâkim bir noktaya gelebilir ve yüksek kâr elde edebilirsiniz. Markanızın özel bir kullanıcı kitlesiyle buluşmasını isterseniz niş pazarlama çalışmaları sizin...
31 Ekim 2022
Savaş Çetinkaya
Stok Kodu Nedir, Stok Kodu Hakkında Tüm Bilmeniz Gerekenler
Stok Kodu Nedir, Stok Kodu Hakkında Tüm Bilmeniz Gerekenler
E-ticarette ürün takiplerinin yapılabilmesi ve ürünlerin karışmaması için stok kodu kullanılması gerekmektedir. Bazı sistemlerde SKU (Stock Keeping Unit) olarak da geçen stok kodu, depo yönetimini ve özellikle B2B’de yeni...
26 Eylül 2022
Savaş Çetinkaya
E-ticaret sitenizde canlı destek sistemi kullanmak neden önemli
E-ticaret sitenizde canlı destek sistemi kullanmak neden önemli
Canlı destek sistemi son yıllarda e-ticaret sitelerinde müşteri desteği konusunda firmalara birçok avantaj ve kolaylık sağlıyor. Canlı destek kullanımı firmalara yarar sağladığı gibi siteyi ziyaret eden kullanıcıların da satış...
3 Ocak 2018
Ferad Osman Sali
İnternetten Antika Ürünü Satımı Hakkında Bilmeniz Gerekenler
İnternetten Antika Ürünü Satımı Hakkında Bilmeniz Gerekenler
Antika ürünler, her daim ilgi çekicidir. Dolayısıyla iş modeli olarak bu alana yönelmek dijital çağda dahi avantajlı olabilir. Antika ürün ya da antika eşya satmak istiyorum diyor ve internetten ikinci el antika eşya satışı yapmak...
4 Eylül 2022
Savaş Çetinkaya
Evcil Hayvan Ürünleri Satan E-Ticaret Sitesi Açmak
Evcil Hayvan Ürünleri Satan E-Ticaret Sitesi Açmak
Kedi, köpek, balık ve kuş gibi evcil hayvanlar günümüzde birçok yaşam alanında beslenir. Bu canlılar doğal ortamlarında ihtiyaçlarını karşılayabilecek olsa da eve almak, bunun üstlenildiğini gösterir. Evcil hayvan ürünleri...
18 Mart 2023
Ferad Osman Sali
E-ihracatta Kargolama Süreci Nasıl İşler?
E-ihracatta Kargolama Süreci Nasıl İşler?
Yurt dışına açılmak istiyorsanız bunun en avantajlı yollarından biri e-ticarettir. Çünkü e-ticaret sitenizi farklı dillerde yayınlayarak yurt dışına ürün satabilmeniz, yani e-ihracat yapmanız çok kolaydır. Tabii bunun için...
24 Mart 2022
Savaş Çetinkaya