E-ihracat Devlet Destekleri Yenilendi

4 Ağustos 2023
Ferad Osman Sali
E-ihracat Devlet Destekleri Yenilendi

Dijital dönüşüm sonrası dönemde tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de hızlı bir değişim yaşanıyor. Rekabet şartları değişirken buna paralel olarak rekabet edilecek rakiplerin sayısı da her geçen gün artarak katlanıyor. Henüz dijital dönüşüme karar vermemiş olan veya yatırımda geç kalan firmalar daralan pazar olanakları sebebiyle satış ve pazarlamada önemli sorunlar yaşıyor. Dünyadaki dijital dönüşüme ayak uydurmanın ve küresel ticarette yer bulabilmenin zorluklarını hafifleterek, yatırımcıların güncel ve dinamik ihtiyaçlarına destek olabilmeyi hedefleyen devlet, farklı desteklerle e-ihracat yatırımcılarını teşvik ediyor. E-İhracat gelirlerini tüm ihracat gelirlerinin %10’una ulaştırmak hedefiyle teşviklerin miktar be kapsamını genişleten Ticaret Bakanlığı, bir duyuru yaparak E-ihracat yapmak isteyen yatırımcılara destek miktarlarını açıkladı.

E-İhracat Devlet Destekleri

Uluslararası ticaret yapan Türk firmalarının desteklenmesi yoluyla ülkemizde üretilen ürünlerin dış pazarlarda yer bulmasına yönelik olarak verilen destekler, yatırımcılara önemli katkılar sağlıyor.

  • Dijital pazaryerleri tanıtım desteği
  • Sipariş karşılama hizmeti desteği
  • Depo kiralama desteği
  • Çevrimiçi mağaza ve hedef ülke e-ticaret paydaşlarından alınan hizmet desteği
  • Pazaryeri komisyon gideri desteği
  • E-ihracat tanıtım desteği
  • Pazara giriş rapor desteği
  • Yurtdışı pazaryeri entegrasyon desteği

Devlet tarafından yatırımcılara sağlanan desteler arasında yer alıyor. Dünya ticaretinde aktif ve etkin bir rol üstlenmek amacıyla verilen tüm bu destekler üreticilerin pazar paylarını artırmayı hedefliyor.

Dijital Pazaryerleri Tanıtım Desteği

Perakende e-ihracat siteleri, şirketler ve konsorsiyumların yararlanabildiği dijital pazaryerleri tanıtım desteği, e-ihracat satışları toplam satışlarının %20’sini aşmayan firmaların tanıtım giderlerine katkı sağlamak amacıyla verilen bir teşvik türüdür. Bu teşvik, konsorsiyumlar için yıllık 250.000.000 TL, perakende e-ticaret siteleri için yıllık 15.000.000 TL şeklinde verilmektedir.

Sipariş Karşılama Hizmeti Desteği

Faaliyet gösterilen ülkede yapılan satışların %10’unu aşmamak kaydıyla 3 yıllık süreyle%50 oranında verilen sipariş karşılama hizmeti desteği, perakende e-ticaret siteleri şirketler, konsorsiyumlara verilmektedir. Bir diğer teşvik türü olan depo kiralama desteği de aynı şartlara sahip olan yatırımcılara benzer oranlarda sunulmaktadır.

Çevrimiçi Mağaza ve Hedef Ülke E-ticaret Paydaşlarından Alınan Hizmet Desteği

Faaliyet gösterilen her ülke için 3 yıllık sürelerle verilen destek türü, pazaryerlerinde mağaza açma giderlerini de kapsamaktadır. Konsorsiyumlar için 3.000.00 TL, firmalar, perakende satış yapan e-ticaret firmaları için ise yıllık maksimum 1.500.000 TL tutarındadır.

Pazaryeri Komisyon Gideri Desteği

E-ihracat 2023 destekleri arasında yer alan komisyon gideri desteği, hedef ülkelerin her biri için 3 yıllık süreyi kapsamaktadır. Şirketler, e-ticaret siteleri ve e-ihracat konsorsiyumlarının desteklenmesi amacıyla %50 oranında sunulan pazaryeri komisyon gideri desteği, konsorsiyumlar için 3.000.000, şirketler ve e-ticaret sitelerinde yıllık 2.500.00 TL tutarındadır. Ayrıca firmaların sahip oldukları kategoriye göre 750.000 TL destek verilmektedir.

E-ihracat Tanıtım Desteği

Türk firmalarının global pazaryerlerinde tanıtımına katkı sağlamak amacıyla verilen E-ihracat tanıtım desteği, her bir ülke için 3 yıllık süreyle verilmektedir. Toplam satışlarının %20’sini aşmamak kaydıyla %50 oranında verilen destekten konsorsiyumlar 25.000.000, perakende e-ticaret siteleri 15.000,00 TL şeklinde yararlanabilmektedir. Yine firmaların kademeleri doğrultusunda yıllık 7.500,00 TL destek alma hakkı bulunmaktadır.

Pazara Giriş Rapor Desteği

Farklı ülkelere ürün satmak amacıyla e-ticaret yoluyla faaliyet gösteren firmalara verilmek üzere programa dahil edilen pazara giriş rapor desteği, o ülkelerdeki Pazar analizlerinin yapılarak girişimci firmanın ön hazırlıklarını tamamlamasına katkı sağlama amacını taşımaktadır. Her bir ülke için %50 oranında verilen bu destek 1.500.000 TL’ye kadar çıkabilmektedir.

Yurtdışı Pazaryeri Entegrasyon Desteği

Yurt dışına ürün satmak ve ihracata katkı sağlamak amacıyla faaliyet gösteren firmalara sağlanan yurtdışı pazaryeri entegrasyon desteği, perakende ve e-ticaret siteleri, pazaryerleri, e-ihracat konsorsiyumları kapsamaktadır. Pazaryeri başına maksimum 200.000 TL tutarındaki destek, yurtdışı pazaryerleri ile onlara ait yurtiçi entegrasyon hizmetlerinde en fazla 6 entegrasyon için yüzde 50 oranında verilmektedir.

Halihazırda %1,5 gibi küçük bir paya sahip olan e-ihracat rakamlarını önce %10, ilerleyen yıllarda da daha yukarılara çekmek amacıyla oluşturulan devlet teşvikleri, eğitim ve ön hazırlık gibi aşamaları da kapsamaktadır. Bunu sağlamak amacıyla Ticaret Bakanlığı tarafından düzenlenen eğitim ve seminerlerde E-ihracat modelleri tanıtılmakta, girişimcilerin hangi yolu izleyerek daha başarılı olacakları konusunda detaylı bilgiler aktarılmaktadır.

E-ihracat 2023 devlet destekleri kapsamında sunulan teşvikler arasında ayrıca Halkbank KOBİ TL ihracat kredisi, sevk öncesi ihracat kredisi gibi banka kredileri de mevcuttur. Yurt dışına ürün satışını teşvik etmek, firma ve e-ticaret sitelerini e-ihracata hazır etmek amacıyla verilen bu desteklerden yararlanmak için e-devlet üzerinden Ticaret Bakanlığına başvurmak veya bizzat başvuru yaparak teşvik talebinde bulunmak yeterli olmaktadır.

IdeaExport ile Devlet Teşviklerinden Yararlanabilirsiniz

E-ihracat,  zor ve emek gerektiren bir iş olarak görülse de, profesyonel çözüm ortaklarından alınacak destekle beklentilerin en üst düzeyde karşılanması mümkündür. Uzun yıllardır e-ticaret sektöründe +35 bin müşteriye hizmet veren ideasoft, e-ihracat yapmak isteyenlere yönelik olarak hazırlanan IdeaExport modülü ile işinizi Türkiye sınırları dışına taşımanıza katkı sağlıyor.

Sahip olduğunu e-ticaret sitenizi birden fazla dile çevirerek dilediğini ülke ile ticaret yapabilmenizi sağlayan ideasoft, sitenizde yer alan tüm içerikleri tek bir tıkla istediğiniz dile çevirebilme özelliği sunuyor.  Sisteminize entegre edilerek e-ihracatı kolay ve keyifli bir hale dönüştüren IdeaExport modülü ile 160’dan fazla yabancı para birimiyle çalışabilir, Türkiye’de kullandığınız kredi kartı, kapıda ödeme, havale ve EFT gibi ödeme sistemlerinin tümünü kullanabilirsiniz. Kargo düzenlemeleri, ürün teslimatı gibi en önemli ayrıntıları içerisinde barındıran paket sayesinde ticaret yaptığınız ülkelerdeki vergi yükümlülüklerinizi kolayca yönetebilirsiniz. IdeaExport modülüne sahip olmanız halinde siz de diğer firma veya siteler gibi devlet tarafından e-ihracat yapanlara özel olarak sağlanan; destek, teşvik, hibe ve muafiyet gibi çeşitli avantajlardan yararlanabilirsiniz.

IdeaSoft akıllı e-ticaret paketleri ile kendi e-ticaret sitenizi kurabilir, internetten satış yapabileceğiniz online mağazanızı açabilirsiniz. Hemen başvurarak 15 gün boyunca altyapımızı ücretsiz olarak deneyebilirsiniz.

En çok okunan yazılar

Ferad Osman Sali
Ferad Osman Sali, E-ticaret, SEO stratejileri ve dijital pazarlama konularında uzmanlaşmış deneyimli bir profesyoneldir. İstanbul Üniversitesi mezunu olan Sali, 12 yıldır SEO ve dijital pazarlama, 8 yıldır da e-ticaret alanlarında çalışmakta... Yazar hakkında detaylı bilgi

Popüler Videolar

Benzer yazılar

Kullanıcıların sizin için içerik oluşturmalarını nasıl sağlayabilirsiniz? - 1. Bölüm
Kullanıcıların sizin için içerik oluşturmalarını nasıl sağlayabilirsiniz? - 1. Bölüm
Sosyal kanıt konusunda markalara yardımcı olan pazarlama araçlarından biri de kullanıcıların markalar için hazırladıkları içeriklerdir. İngilizcesiyle “User Generated Content” (UGC) markayla, markanın takipçileri arasında bir...
18 Temmuz 2017
Ferad Osman Sali
SEO çalışmalarında takip etmeniz gereken 10 önemli metrik
SEO çalışmalarında takip etmeniz gereken 10 önemli metrik
SEO çalışmaları yaparken, bu çalışmaların veriminin artması için bazı metriklerin takibini yapmanız gerekir. Bu metrikler, SEO çalışmalarının verimini, yaptığınız yatırım geri dönüşümünü ve yeni stratejilerinizi...
27 Nisan 2019
Ferad Osman Sali
Büyük Firmalarla Rekabet Etmek
Büyük Firmalarla Rekabet Etmek
E-ticaret sektörünün büyümesi ve kullanıcıların online alışverişe daha fazla yönlenmeye başlaması haliyle sektörde büyük bir rekabet ortamının oluşmasına neden oldu. Birçok firma kendi e-ticaret sitesi üzerinden satış...
29 Mart 2018
Ferad Osman Sali
İlgi çekecek ürün videoları hazırlamak için 5 ipucu
İlgi çekecek ürün videoları hazırlamak için 5 ipucu
Video içerik üretmek artık eskiye kıyasla oldukça kolay ve akıllı telefonlar üzerindeki uygulamalar ile akıcı, akılda kalıcı ve ilgi çekici videolar hazırlamak oldukça mümkün. Elinizde video içerikler için belli bir bütçe...
29 Ocak 2017
Ferad Osman Sali
Ürün iadelerini azaltmak için yapmanız gerekenler
Ürün iadelerini azaltmak için yapmanız gerekenler
E-ticaret şirketlerinin en çok canlarını sıkan durumlardan biri de ürün iadeleri. Ürün iadelerinin birçok sebebi olabiliyor. Bunlar hem tüketici hem de firma kaynaklı olabiliyor. Tabii ki her zaman ürün iadeleri olacaktır; ancak bu...
16 Haziran 2016
Ferad Osman Sali
Hedef Pazar Nedir? Hedef E-Ticaret Pazarı Nasıl Seçilir?
Hedef Pazar Nedir? Hedef E-Ticaret Pazarı Nasıl Seçilir?
Her sektörün kendine özgü hedef kitlesi, fiyat belirleme standartları, büyüme potansiyeli ve dinamikleri vardır. Tüm bu unsurların tamamı, pazar koşulları olarak tanımlanabilir. Markanızı hedef kitlenize ulaştırmak için, faaliyet...
17 Eylül 2022
Savaş Çetinkaya