Videolarınızın izlenme sayısının düşük olmasına neden olan durumlar

Yazar: Ferad Osman Sali
Güncellenme Tarihi: 18.09.2022
Videolarınızın izlenme sayısının düşük olmasına neden olan durumlar
Son dönemlerde video içerik pazarlama, markalar tarafından oldukça yaygın kullanılan yöntemlerden biri oldu. Özellikle sosyal platformlar üzerinde reklam ya da etkileşim amaçlı videoların paylaşılması ve bu içerik türünün bir ihtiyaç haline dönmesi de e-ticaret firmalarının dikkatin çekmeye başladı. Videolar, düz metin yazılarından daha çok ilgi uyandırıyor ve daha hızlı tüketilebiliyor. Bu nedenle de tüketiciler tarafından daha fazla tercih ediliyor. Ancak video içeriklerin üretilmesinin ardından izlenme sayılarının da artması gerekiyor ve kimi e-ticaret firmaları bu konuda zorlanabiliyorlar. Videoların izlenme sayılarının düşük olmasının arkasında birçok farklı neden bulunabiliyor ve bu rehberimizde de bu sebepler ile bunların çözümleri arasında duracağız.

Anahtar kelime eksikliği

Videolarınızda da anahtar kelimelere yönelik başlıklar ve içerikler kullanmanız gerekiyor. Videonun içinde kullanılan metinlerden bahsetmiyoruz burada. Videoyu koyduğunuz ve paylaştığınız sosyal mecralarda kullandığınız metinlerdeki anahtar kelime yoğunluklarından bahsediyoruz.
  • Video başlıklarında,
  • Videonun açıklama bölümünde,
  • Videoyu etiketlerken anahtar kelimeler kullanmalısınız.
Bu metinlerde kullandığınız anahtar kelimelerin de SEO değeri vardır. Sosyal platformlar Google tarafından indekslenmektedir ve anahtar kelime kullanarak, videolarınızın daha iyi bir şekilde indekslenmesini sağlayabilirsiniz.

Açıklama metni girmemek

Anahtar kelime eksikliğinin yanı sıra, videonun açıklama bölümlerini boş bırakmak ya da buraya detaylı bilgi koymamak da yanlış bir tutumdur. Bu bölümde, videonuzla ilgili kısa da olsa bir bilgi vermek ve ilgili sayfalara yönlendirmeler yapmanız oldukça önemli.

Videonun pazarlamasının yapılamaması

Hazırladığınız videoların montajını yapıp, sosyal platformlara ya da internet sitenize koymanız yeterli değil. Farklı sosyal mecralarda bu videoları paylaşmalı ve farklı başlıklar kullanarak etkileşim sağlamaya çalışmalısınız. Tüm sosyal hesaplarınızda bu videoları paylaşarak, takipçilerinizin bu videoları görmelerini sağlamalısınız. Farklı zaman dilimleri içerisinde bu videoları yeniden paylaşabilirsiniz. İnternet siteniz üzerinde de bu videolara yer verebilirsiniz. “Embed” kodu aracılığı ile sitenizde istediğiniz alanlara bu videoları ekleyerek, sitenizi ziyaret eden kişilere videolarınızı gösterebilirsiniz. Mümkün olduğunca birçok farklı platformda bu videoları göstererek, fazla sayıda takipçiye bu gönderileri ulaştırmaya çalışmalısınız. Gerekli durumlarda reklamlar vererek de bu videoların izlenme sayılarını artırmak için çalışmalar yapabilirsiniz. Bunun yanı sıra videolarınıza farklı kanallardan link yönlendirmeleri de yapmalısınız. Siteniz üzerinden belli kelimelere linkler vererek bu videolara yönlendirmeler yapabilir ya da blog çalışmalarınızda bu videolara referanslar vererek, farklı sayfalardan bu videolara link yönlendirmeleri yapabilirsiniz.

Videoların tamamen reklam içeriği olması

Tüm videolarınızın devamlı olarak reklam amaçlı olması da bir yerden sonra takipçilerinizin videolarınız izlememesine neden olabilir. Tüketiciler devamlı olarak video içeriklere yoğunlaşıyor; fakat bunu reklam izlemek için yapmıyorlar. Blog çalışmalarınızı video olarak hazırlayabilir ya da video içerik çalışması yapan kanallarla anlaşarak, onlara etkileşim getirecek videolar hazırlatabilirsiniz. Sadece reklam amaçlı videolar hazırladığınız durumlarda takipçileriniz bir süre sonra bu videoları izlemek istemeyeceklerdir. Onları eğlendirebilecek ya da onlara bir değer katabilecek video içerikler de oluşturmaya özen göstermelisiniz.

Çok uzun videolar hazırlamak

İçeriğin konusuna göre video uzunlukları değişiklik gösterebilir; ancak videoyu çok fazla uzatmak izleyicilerin canının sıkılmasına neden olabilir. Etkileşim amaçlı videolarınızda dahi video süresini kısa tutarak, daha kolay tüketilebilir bir hale getirmeye özen göstermelisiniz. Bunun sebebi, izleyiciler gün içinde birçok videoya denk geliyorlar ve çoğunlukla kolay bir şekilde tüketebilecekleri içeriklere odaklanıyorlar. Etkileşim ve izlenme sayısını artırmak için videolarınızda belli bir süre standardı oluşturmayı denemelisiniz. Bunun için farklı uzunlukta birkaç video hazırlayarak, en iyi sonucu aldığınız video uzunluğunu bulabilirsiniz.

Videonun öne çıkan görseline önem vermemek

Youtube üzerinde video paylaşımları yaptığınızda, öne çıkan görseli değiştirebiliyorsunuz. Başarılı Youtube kanallarını ele aldığınızda, bu kanalların tüm videolarında öne çıkan görseli değiştirdiği ve buraya ilgi çekecek bir resim koyduklarını görebilirsiniz. Videonun öne çıkan görselini değiştirip, ilgi çekici bir şekilde sunum yaparsanız, sadece bu görselle dahi videolarınızı izletebilirsiniz.
IdeaSoft akıllı e-ticaret paketleri ile kendi e-ticaret sitenizi kurabilir, internetten satış yapabileceğiniz online mağazanızı açabilirsiniz. Hemen başvurarak 15 gün boyunca altyapımızı ücretsiz olarak deneyebilirsiniz.
Ferad Osman Sali
Ferad Osman Sali

E-ticaret Danışmanı

Ferad Osman Sali, E-ticaret, SEO stratejileri ve dijital pazarlama konularında uzmanlaşmış deneyimli bir profesyoneldir. İstanbul Üniversitesi mezunu olan Sali, 12 yıldır SEO ve dijital pazarlama, 8 yıldır da e-ticaret alanlarında çalışmakta... Yazar hakkında detaylı bilgi
E-ticarete başlayın

Popüler Videolar

video1 Cevapsız Sorular
video2 E-ticaretle Büyüyenler - Nilmum.com.tr
video5 Etkileyici Marka İsmi Bulmak
video4 İnternet'te Ne Satılır?
video3 Instagram'da Satış
video3 E-ticaretle Büyüyenler