Blog içeriklerinizde olması gereken 5 özellik

15 Şubat 2017
Ferad Osman Sali
Blog içeriklerinizde olması gereken 5 özellik

Blog içerikleri oluşturmak, takipçilerinizle etkileşim kurmanızı, onlara bir değer sunmanızı sağlarken, aynı zamanda sitenizi güncel tutar ve organik arama sonuçları üzerinden sitenize trafik çekmenize yardımcı olur.

Tabii ki blog içerikleri oluştururken de bir takım kurallara uymak, yazılarınızda bazı özellikleri barındırmak gerekiyor. Bu uygulamaları yapmak, hem blog içeriklerinizin değerini artırır, hem de Google tarafından daha fazla trafik sağlamanıza yardımcı olabilir. Bu rehberimizde de blog yazılarınızda bulunması gereken bu 5 önemli özelliği sizinle paylaşıyoruz.

Eğitici içerikler hazırlayın

Hazırladığınız blog içeriklerinin bir değer sunabilmesi için, içeriklerinizin eğitici olması oldukça önemli. Okuyucularınız bu içerikleri okuduklarında, ilgili konu hakkında detaylı bilgilere ulaşabilmeliler ve günlük hayatlarında bu bilgilerden faydalanabilmeliler.

Eğer bir ürünle ilgili teknik açıklamalar paylaşıyorsanız, bu açıklamalarınızın yeterli ve okuyucu tarafından uygulanabilir olması gerekir. Eğer bir konu ile ilgili ipuçları veriyorsanız veya “nasıl yapılır?” temalı içerikler hazırlıyorsanız, adım adım kullanıcıların neler yapması gerektiğini anlatmalı ve konuyu tüm detaylarıyla ele almalısınız.

İçeriklerinizin eğitici bir özelliğinin olması, blog yazılarınıza bir değer katmanıza yardımcı olacaktır. Bunun yanı sıra okuyucularınıza değer kattığınız için marka değerinizi de artırabilir ve eğitici içerikler konusunda tüketicilerin takip ettiği bir site olabilirsiniz.

Kendine has bir üslubu olmalı

Başka bir deyişle kendinize has bir diliniz olmalı. İçeriklerinize bir kişilik katmak, blog yazılarınızın markanıza özel olmasını sağlayacaktır. Dilinizi oluştururken, hedef kitlenizi göz önünde bulundurmalı ve onların ilgi duyacağı bir dil oluşturmalısınız.

Kendi üslubunuzu oluşturmak, hedef kitlenizin anlayacağı ve ilgi duyacağı bir dil kullanmak, blog yazılarınızın daha çok etkileşim almasını sağlayacaktır.

Dikkat çekici bir başlık kullanmalısınız

Blog yazılarınızın ilk görünen alanı başlıklardır. Başlıklarınızın dikkat çekici olması, içeriklerinizin daha fazla etkileşim almasını sağlar. Kullanıcılar blog sayfanızda gezinirken öncelikli olarak başlıklara dikkat edeceklerdir. Bunun yanı sıra sosyal ağlarda bu içerikleri paylaştığınızda yine ilk olarak kullandığınız başlık öne çıkacaktır.

Bu sebeple de yazınızın başlığını hazırlarken özellikle düşünmelisiniz. Konuyu nasıl daha ilgi çekici bir hale getirebilir ve öne çıkartabilirsiniz. Hedef kitlenizin beklentilerini ve ilgi alanlarını bilmek bu nedenle önemlidir. Bu doğrultuda daha ilgi çekici ve dikkat çeken başlıklar üretebilirsiniz.

Arama motorlarına uyumlu olmalı

Blog yazılarınızda olması gereken bir diğer özellik ise arama motorlarına uyumlu olması. Google üzerinden organik trafik sağlamak için, içeriklerinizde SEO çalışmaları yapmanız gerekiyor.

Konuyla ilgili anahtar kelimeleri hem başlığınızda hem de içeriğinize iyi bir şekilde dağıtarak, ilgili aramlarda blog yazınızın görünmesini sağlayarak, organik olarak sitenize trafik çekebilirsiniz.

Odağınız okuyucular olmalı

Firmalar blog yazılarını hazırlarken, genellikle bu detayı gözden kaçırabiliyorlar. Blog yazılarınızın tüketicilere bir değer katması gerekiyor. Her ne kadar kendi reklamınızı yapsanız ya da ürün/hizmetlerinizle ilgili bir konu hazırlıyor olsanız dahi, okuyucularınızın bu yazıdan bir şeyler kazanması gerekiyor.

Okuyucuları göz önünde tutmanız ve onları odak noktanız almanız blog yazılarınızın değerini artıracaktır. Reklam içerikleri oluştururken dahi, kullanıcıların kafasındaki “neden?” sorularını cevaplamanız ve onlara bir şeyler katmanız gerekiyor.

Bunu sağlamak için de bu ürün ya da hizmetin neden daha iyi olduğunu, neden bu ürünü tercih etmeleri gerektiğini, piyasadaki muadillerinden ne gibi farklılıkları ve avantajları olduğunu onlara anlatarak, mümkün olduğunca tarafsız bir yaklaşım sergilemeye özen göstermelisiniz. Yazılarınızın çok fazla “reklam kokması”, okuyucular tarafından anlaşılacağı için yazıların değerini de düşürecektir.

IdeaSoft akıllı e-ticaret paketleri ile kendi e-ticaret sitenizi kurabilir, internetten satış yapabileceğiniz online mağazanızı açabilirsiniz. Hemen başvurarak 15 gün boyunca altyapımızı ücretsiz olarak deneyebilirsiniz.

En çok okunan yazılar

Ferad Osman Sali
Ferad Osman Sali, E-ticaret, SEO stratejileri ve dijital pazarlama konularında uzmanlaşmış deneyimli bir profesyoneldir. İstanbul Üniversitesi mezunu olan Sali, 12 yıldır SEO ve dijital pazarlama, 8 yıldır da e-ticaret alanlarında çalışmakta... Yazar hakkında detaylı bilgi

Popüler Videolar

Benzer yazılar

E-Ticarette Ortalama Sepet Tutarını Artırmak
E-Ticarette Ortalama Sepet Tutarını Artırmak
Ortalama sepet tutarı kavramı en temel olarak e-ticaret firmasından gerçekleştirilen alışverişlerin ortalama tutarıdır. E-ticaret firmasında yapılan alışverişlerdeki ortalama harcamayı ifade etmektedir. Bu kavram e-ticaret...
13 Temmuz 2023
Ulaş Kaygusuz
Facebook reklam kuralları ile ilgili bilmeniz gerekenler
Facebook reklam kuralları ile ilgili bilmeniz gerekenler
Facebook reklam kuralları, Facebook üzerinde reklam verirken uymanız ve reklam içeriklerinizi hazırlarken takip etmeniz gereken bazı detayları belirlemektedir. Facebook üzerinde reklam verirken, dilediğiniz tüm gönderileri ve...
17 Mayıs 2019
Ferad Osman Sali
İçerik pazarlamanın e-ticaret firmanıza ne gibi yararları olur?
İçerik pazarlamanın e-ticaret firmanıza ne gibi yararları olur?
2017’de pazarlama trendlerinde içerik pazarlamanın bu yıl oldukça önemli bir hale geleceğinden bahsetmiştik. Bunun nedeni de artık tüketiciler, doğrudan reklam içeriklerini görmek istemeyip, kendilerine bir fayda sağlayacak...
31 Ocak 2017
Ferad Osman Sali
SEO nedir nasıl yapılır? Yararları nelerdir?
SEO nedir nasıl yapılır? Yararları nelerdir?
SEO nedir nasıl yapılır? SEO'nun yararları nelerdir? SEO ile organik trafiği arttırma yöntemleri nelerdir? Bu ve daha fazlasının cevabı 'SEO nedir nasıl yapılır' adlı yazımızda. SEO nedir nasıl yapılır? E-ticaret sitenizin...
14 Aralık 2016
Ferad Osman Sali
Kupon kodu nedir ve e-ticaret şirketleri için kupon kodu kullanım ipuçları
Kupon kodu nedir ve e-ticaret şirketleri için kupon kodu kullanım ipuçları
Kupon kodu kullanımı e-ticaret şirketlerinde oldukça yaygın olduğu gibi, tüketicileri siteye çekmek, aylık gelir ve satış hedeflerini tutturmak için de oldukça etkili bir araç. Kupon kodlarını etkili bir şekilde kullanma...
19 Kasım 2018
Ferad Osman Sali
Başarılı Bir İş Planında Neler Olmalıdır?
Başarılı Bir İş Planında Neler Olmalıdır?
İş planı ister hizmet ister üretim sektöründe olsun tüm firmalar için oldukça önemli ve gereklidir. Firmalar çoğu zaman finansman ya da sermayedar bulmak için iş planı hazırlarlar, ancak iş planı aslında firmanın iç...
27 Mayıs 2016
Savaş Çetinkaya