Aynı içeriği birkaç kez paylaşırken nelere dikkat etmeniz gerekiyor?

11 Ekim 2017
Ferad Osman Sali
Aynı içeriği birkaç kez paylaşırken nelere dikkat etmeniz gerekiyor?

Sosyal medya pazarlama çalışmaları yaparken, ürettiğiniz içerikleri ilerleyen dönemlerde tekrar paylaşabilirsiniz. Tek bir içeriği birkaç kez paylaşmak da bir sıkıntı yok; ancak tekrar paylaşırken nasıl bir paylaşım yaptığınız önemlidir. Takipçilerinize devamlı aynı içerikleri sunduğunuz izlenimini yaratmamak ve spam yapıyor gibi görünmemek için aynı içeriği tekrar paylaşırken dikkat etmeniz gereken noktalar bulunuyor. Bu rehberimizde de bu konu ile ilgili detaylı açıklamaları paylaşıyor olacağız.

Paylaşımlar için bir takvim oluşturun

Sosyal medya içerik takviminizi oluştururken, tekrar paylaşımlarınızı da bu takvimi dahil edebilirsiniz. Henüz bir sosyal medya içerik takviminiz yoksa “Sosyal medya içerik takvimi nasıl oluşturulur?” isimli rehberimizi okuyarak takvim oluşturma hakkında detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz.

Tekrar içerik paylaşımında bir takvim oluştururken kendinize sormanız gereken bazı sorular bulunuyor.

  • Herbir sosyal ağda hangi sıklıkta paylaşım yapmalısınız?
  • Paylaşım yapmak için hangi zaman aralıklarını seçmelisiniz?
  • Paylaştığınız içerikler güncelliğini ne kadar süre koruyacak?
  • Herbir paylaşım arasında ne kadarlık bir süre geçmesi gerekiyor?

Bu soruların yanıtlarını kendi sosyal medya paylaşım düzeninize ve takipçilerinizin aktif oldukları saat aralıklarını belirleyebilirsiniz. Önemli olan takipçilerinizi sıkmadan onlara bu içerikleri sunmak olacaktır.

Paylaşım süreleri konusunda farklı beklentiler olabilir. Eğer gün içerisinde tek bir paylaşım yapıyorsanız, aynı içeriği paylaşmak için belli bir süre beklemeniz gerekebilir. Ancak gün içerisinde birden fazla paylaşım yapıyorsanız, ilk yayın tarihinden sonraki ilk hafta içerisinde aynı paylaşımı tekrar yapabilirsiniz. Buradaki süreci iyi belirlemeniz spam yapıyor gibi görünmemenizi sağlar.

Aynı başlık ve mesajı iki kez kullanmayın

Aynı içeriği tekrar kullanırken, aynı mesajı iki kez kullanmamanız oldukça önemlidir. Kendinizi tekrar etmiş olacağınız gibi bu durum takipçilerinizin de hoşuna gitmeyecektir. Tekrar paylaşımlarda içeriklerinizde mevcutsa farklı görseller kullanmalı ve mesajınızı tamamen değiştirmelisiniz. Bir blog yazısını öne çıkartıyorsanız, blog içeriğindeki farklı bir mesajı öne çıkan mesajınız olarak kullanabilir ve içerikteki farklı bir göseli kullanarak paylaşımınızı yapabilirsiniz.

Bir ürünle ilgili tekrar paylaşım yapıyorsanız ürünün farklı bir fotoğrafını kullanabilir ve ürünle ilgili önceki paylaşımınızda kullanmadığınız bir özelliğini kullanabilirsiniz. Böylelikle aynı konu hakkında paylaşım yapıyor olsanız dahi kullandığınız görsel ve mesaj farklı olacağı için yeni bir paylaşım yapıyor gibi görünürsünüz ve takipçileriniz de bu durumdan rahatsız olmaz.

Herbir sosyal platform için içeriklerinizi optimize edin

Tekrar paylaşım yaparken farklı sosyal ağlar için farklı bir başlık ve görsel kullanmak da faydalı olacaktır. Her sosyal ağın hedef kitlesi farklı olacağı için içeriklerinizi bu kitleye göre şekillendirmek, tekrar paylaşılan içeriklere olan ilginin de artmasını sağlar.

Tekrar paylaşım yaparken, bir mecrada daha uzun mesajlar kullanırken, diğer mecralarda görsel odaklı ve kısa metinlerle paylaşımlarınızı yapabilirsiniz. Bu düzenlemeleri yaparken sosyal ağlardaki hedef kitlenizi ve sosyal ağın dilini dikkate almanız gerekir.

Sonuçlarınızı analiz edin

Tekrar paylaşım yaparken sonuçlarınızı analiz etmeniz de bu paylaşımlardan nasıl geri dönüşler aldığınızı görmenizi sağlar. İlk paylaşımın etkileşim oranlarıyla sonradan yapılan paylaşımların etkileşim oranlarını karşılaştırarak sonuçları inceleyebilirsiniz. Böylelikle hem tekrar paylaşımların size yararı olup olmadığını hem de hangi içerik paylaşım yönteminin daha fazla etkileşim sağladığını görebilirsiniz.

Her paylaşımın analizi için belli bir zaman aralığı belirleyin (Örneğin 1 hafta), sonrasında bu zaman aralıkları dahilinde paylaşımlarınızın analizini yapın. Arka planda bir iş yükü gibi görünebilir; ancak sosyal medya pazarlama çalışmalarınızı geliştirmek için bu tür analizlerden yararlanmanız faydalı olacaktır.

IdeaSoft akıllı e-ticaret paketleri ile kendi e-ticaret sitenizi kurabilir, internetten satış yapabileceğiniz online mağazanızı açabilirsiniz. Hemen başvurarak 15 gün boyunca altyapımızı ücretsiz olarak deneyebilirsiniz.

En çok okunan yazılar

Ferad Osman Sali
Ferad Osman Sali, E-ticaret, SEO stratejileri ve dijital pazarlama konularında uzmanlaşmış deneyimli bir profesyoneldir. İstanbul Üniversitesi mezunu olan Sali, 12 yıldır SEO ve dijital pazarlama, 8 yıldır da e-ticaret alanlarında çalışmakta... Yazar hakkında detaylı bilgi

Popüler Videolar

Benzer yazılar

E-ticaret firmanız için Youtube kanalı oluştururken nelere dikkat etmelisiniz?
E-ticaret firmanız için Youtube kanalı oluştururken nelere dikkat etmelisiniz?
E-ticaret sitenizi tanıtmak ve işinizi duyurmak için kullanabileceğiniz pazarlama kanallarından biri de Youtube. Hem video içeriklere olan ilginin artması hem de Google’dan sonraki en büyük ikinci arama motoru özelliğine sahip olması...
19 Haziran 2017
Ferad Osman Sali
Facebook Piksel kullanım ipuçları
Facebook Piksel kullanım ipuçları
Facebook Piksel, Facebook ve Instagram reklamlarınızdan daha yüksek geri dönüşüm almanızı sağlayan bir takip kodu. Facebook Reklam Yöneticisi üzerinden bu kodu alıp, sitenize kurduğunuzda, bu takip kodu site ziyaretçilerinin farklı...
1 Temmuz 2020
Ferad Osman Sali
Video pazarlama ile ilgili bilmeniz gereken 5 önemli bilgi
Video pazarlama ile ilgili bilmeniz gereken 5 önemli bilgi
Son dönemlerin en popüler pazarlama trendlerinden biri de video pazarlama. Video içeriklerin popülerliğinin ve tüketiminin artmasının ardından firmalar da video içerik üretimine bir hayli önem vermeye başladı. Video içerik...
1 Mart 2017
Ferad Osman Sali
Facebook İstatistikler ile ideal paylaşım zamanı
Facebook İstatistikler ile ideal paylaşım zamanı
Facebook İstatistikler ile ideal paylaşım zamanı yazımıza geçmeden önce; bir önceki yazımızda Facebook üzerinde neden tek bir ideal paylaşım zamanı olmadığını ele almıştık. Dilerseniz aşağıdaki bağlantı üzerinden bu...
9 Mayıs 2017
Ferad Osman Sali
E-pazaryeri Platformları Sektör İncelemesi Raporu
E-pazaryeri Platformları Sektör İncelemesi Raporu
E-ticaret, günümüzde tüm dünyada geniş bir pazara hitap eder. Fiziki ortamda satın alınabilen hemen her ürünü online mecralardan edinmek mümkündür. E-ticaretin yaygınlaşması aynı zamanda lojistik sektörünün ve ödeme...
13 Mayıs 2022
Savaş Çetinkaya
E-ticarette ürün video çekimi neden önemlidir?
E-ticarette ürün video çekimi neden önemlidir?
Ürün video çekimi, son dönemlerde e-ticaret firmalarının pazarlama stratejileri arasında yer almaya başladı ve firmalar tüketicilere daha farklı bir şekilde ulaşmak ve geri dönüşüm oranlarını artırmak için bu videolara...
20 Şubat 2019
Ferad Osman Sali