Artırılmış Gerçeklik (AR) Nedir? E-ticarette Nasıl Kullanılır?

29 Temmuz 2021
Markethinkers
Artırılmış Gerçeklik (AR) Nedir? E-ticarette Nasıl Kullanılır?

Artırılmış Gerçeklik (AR) Nedir?

Günümüz teknoloji dünyasının en dikkat çeken konularından biri olarak öne çıkan artırılmış gerçeklik, gerçek hayatı sanal öğelerle güçlendirerek bambaşka bir deneyim sunmayı amaçlamaktadır. Gerçek ile sanal dünyanın bir araya geldiği artırılmış gerçeklik uygulamaları, fiziksel dünyayla farklı etkileşimler kurabilmeye olanak sağlar. Video, ses, GPS ve benzeri sanal yazılımlar fiziksel dünyaya entegre edilir ve böylece benzersiz bir deneyim oluşturulur.

AR deneyiminin sunulabilmesi için bir cihaza ihtiyaç duyulur. Akıllı telefon, tablet veya AR gözlükleri sayesinde artırılmış gerçeklik yazılımlarını kullanmak mümkündür. Bunun yanında artırılmış gerçekliğin kullanılabilmesi için cihaza yardımcı bir uygulama yüklemek gerekir. Akıllı telefon ve tabletin uygulama mağazasında AR teknolojisini farklı şekillerde kullanan çok sayıda uygulama yer almaktadır.

Mobil cihazlarda bulunan artırılmış gerçeklik uygulaması açıldığında önce bulunulan çevrenin taratılması gerekir. Kamera yardımıyla çevreyi haritalandıran yazılım, zemini ve çevredeki nesneleri algılayarak buna göre sanal öğeler sunar. Artırılmış gerçeklik örneklerine bakacak olursak çok sayıda oyun ve uygulamanın bu alanda bulunduğunu görebiliriz. Örneğin bir masanın üstünü oyun alanı olarak belirleyebilir ve burada oyun oynayabilir ya da gerçekten olan devasa bir yapıyı evinizin ortasına dikebilirsiniz. Uygulamaların yapabildikleri, yazılımcıların neler sunmak istediğine göre değişiklik gösterir. Teknik açıdan bakıldığında ise artırılmış gerçeklik teknolojisi kullanarak yapılamayacak herhangi bir uygulama veya oyun bulunmamaktadır.

Mobil cihazların güçlenmesi ile birlikte AR teknolojileri daha iyi işler çıkarır hâle gelmiştir. Özellikle akıllı telefonların yüksek çözünürlüklü kameralara sahip olması ve derinliği algılayabilen modellerin piyasaya sürülmesi, AR teknolojisinin gelişmesine katkıda bulunmuştur.

AR teknolojilerini destekleyen cihazların çoğalması ile birlikte artırılmış gerçeklik ve pazarlama alanlarının sıklıkla birlikte anılmaya başladığını söylemek mümkündür. Bu etkileyici teknolojiyi yaratıcı uygulamalarla harmanlayan markalar, milyonlarca kullanıcıya erişen, birbirinden başarılı uygulamalar geliştirmeye başlamıştır. Günümüzdeki büyük çaplı firmaların çok önemli bir kısmı artırılmış gerçeklik alanlarına yatırımlar yapmış ve yapmaya da devam etmektedir.

Artırılmış Gerçekliğin Kullanım Alanları Nelerdir?

Son yılların revaçta olan teknolojisi artırılmış gerçekliğin girmediği sektör kalmadı dersek yanılmış olmayız. Etkileyici uygulamalar geliştirebilmeyi sağlayan bu teknoloji, birçok farklı sektördeki şirketin yeni müşterilere ulaşmasını ve var olan müşterilerin de yeni ürünlere yönlendirilmesini mümkün kılmaktadır. Sosyal medyadaki görüntü filtrelerini oluşturmak için sıklıkla kullanılan bir teknoloji olan artırılmış gerçeklik bunun haricinde birçok farklı alanda da karşımıza çıkmaktadır. Fabrikalarda yeni çalışmaya başlayan işçilerin kolayca eğitilmesi için geliştirilen uygulamalar, tıp ve eğitim alanındaki eğitim uygulamaları ve oyunlar da bu teknolojinin sıklıkla kullanıldığı alanlardır.

Pazarlamada da kullanıldığı için artırılmış gerçeklik kullanım alanları yalnızca birkaç sektöre sıkışıp kalmamış, birçok kategoride birbirinden başarılı artırılmış gerçeklik çalışmaları yapılmıştır. Aşağıda artırılmış gerçeklik teknolojisinin kullanıldığı bazı alanları bulabilirsiniz.

 • E-Ticaret
 • Pazarlama
 • Reklamcılık
 • Turizm
 • Sinema
 • Sağlık
 • Emlak
 • Tıp
 • İnşaat
 • Eğitim
 • Lojistik
 • Oyunlar
 • Dekorasyon
 • Cihaz tamiri ve kurulumu

Artırılmış Gerçekliğin Avantajları Nelerdir?

Artırılmış gerçeklik son zamanların en önemli teknolojilerinden biridir. Bu teknoloji eğitimden inşaata, turizmden sağlığa kadar birçok farklı alanda önemli avantajlar sunar. Söz konusu avantajlar, her sektöre yalnızca AR teknolojisinin kullanımı ile mümkün olabilecek artılar katar.

Pazarlama alanında artırılmış gerçeklik kullanımı ile ürünlerin tanıtımı çok daha iyi bir şekilde yapılabilir. Artırılmış gerçeklik kullanan markalar, kullanıcılarına ev konforunda yeni ürünlerini inceleme fırsatı sunar. Gerçek boyutlarda ve tasarımda olan ürün sayesinde kullanıcılar satın alma işlemi öncesinde daha kolay bir şekilde karar verebilir.

Artırılmış gerçeklik avantajlarının sergilediği bir diğer alan ise eğitim sektörüdür. Eğitimler genelde yazılar ve görseller üzerinden yapılsa da anlatılan konuyu canlı olarak görmek kadar etkili olmaz. Örneğin ilkokul öğrencilerine doğayla ilgili eğitim verilirken kaplanlardan bahsedildiğini farz edelim. Konu görselle ve yazıyla desteklense bile bu gerçek bir kaplan görmek kadar etkileyici bir deneyim sunmaz. Artırılmış gerçeklik ile sınıfın ortasına bir kaplan animasyonu yerleştirilebilir ve çocukların yakından incelemesi sağlanabilir. Artırılmış gerçeklik, teorik anlatımla geçilen derslerin daha anlaşılır hâle gelmesini sağlar. Ayrıca artırılmış gerçekliğin dikkat çekici bir teknoloji olması çocukların derse olan ilgisini de artırmaktadır.

Gerçek ile sanal dünya arasındaki çizgileri kaldıran artırılmış gerçeklik teknolojisinin avantajlarından biri de herkes için uygun olmasıdır. Yediden yetmişe her kullanıcıya hitap eden teknolojinin kullanıcı kitlesi çok geniştir. Herkes için uygun olduğu için bu alanda yapılan uygulamalar milyonlarca kişiye ulaşır. Her kullanıcı ilgilendiği türde içerikleri kolayca bulabilir ve kullanmaya başlayabilir.

Simülasyon uygulamaları artırılmış gerçeklik ile çok daha iyi bir şekilde hayata geçirilebilir. Sanal dünyada yapılan simülasyonlar doğrudan gerçek hayatla ilişkili olmadığı için yeterince verimli olmayabilir. Fakat artırılmış gerçeklik uygulamaları tamamen gerçek hayat deneyimini zenginleştirdiği için bu alanda fark yaratmaktadır. Doktorlar yapacakları ameliyatı önceden simüle edebilir, inşa edilecek bir binanın yapımının nasıl ilerleyeceğiyle ilgili simülasyon oluşturulabilir veya buna benzer uygulamalarda AR teknolojisi kullanılabilir.

E-Ticarette Artırılmış Gerçeklik Nasıl Kullanılıyor?

E-ticaret alanında artırılmış gerçeklik teknolojilerinin ayrı bir yeri vardır. Online platformlardan yapılan alışverişler her yıl katlanarak artarken kullanıcılar gerçek alışveriş deneyimine yakın bir süreç için artırılmış gerçeklik uygulamalarını tercih etmektedir. Artırılmış gerçeklik ile satın alacağınız ürünü yakından görebilir, tüm detaylarına hakim olabilirsiniz.

Satın almak istediğiniz bir saat, kıyafet veya ayakkabıyı artırılmış gerçeklik teknolojisiyle anında yanı başınızda görebilir, kamerayı hareket ettirerek her noktasını detaylı bir şekilde inceleyebilirsiniz.

E ticarette artırılmış gerçeklik kullanmanın avantajları şunlardır:

 • Müşteriler ile etkileşim kurmayı sağlar ve alışveriş sürecini daha keyifli bir hâle getirir.
 • Satışların artmasını sağlar.
 • Marka bilinirliğini yükseltir ve yeni müşterilere ulaşmaya yardımcı olur.

Hangi Markalar Artırılmış Gerçeklik Uygulamaları Kullanıyor?

Dünyaca ünlü markalar artırılmış gerçeklik reklamları ile müşterilerine farklı bir kanaldan ulaşmaya başlamıştır. Her marka bu teknolojiyi kullanarak ürünlerini ön plana çıkarmaktadır. Ayrıca ürünlerini satın almak isteyen kullanıcılara yakından deneyimleme fırsatı da vermektedir.

IKEA

IKEA’nın AR uygulaması sayesinde mobilyaları daha satın almadan yakından inceleyebilir ve bu mobilyaların yaşam alanınızda nasıl duracağını görme fırsatı bulabilirsiniz. IKEA bu uygulamayla birlikte kullanıcıların online alışveriş deneyimini daha kolay bir hâle getirmektedir.

Converse

Önde gelen ayakkabı üreticilerinden Converse’in artırılmış gerçeklik uygulaması, binlerce ayakkabı modelini yakından inceleme imkânı sunuyor. Fotoğrafını gördüğünüz ürünün gerçekte nasıl duracağını öğrenmenin kullanıcılar için heyecan verici bir deneyim olduğunu söylemek mümkün.

Gap

Gap’in artırılmış gerçeklik yazılımı sayesinde soyunma odasında kıyafet denemenize gerek kalmıyor. Akıllı telefonda yer alan uygulama ile çok sayıda kıyafeti gerçek boyutlarında görebilir, beden seçimi yapabilir ve satın aldığınızda tam olarak nasıl görüneceğinizi önceden bilebilirsiniz.

Sephora

Sephora’da makyaj malzemelerini uygulama üzerinden test etmek mümkün oluyor. Kullanıcılar makyaj malzemesini seçtikten sonra AR seçeneği ile görüntüsünü gerçeğe dönüştürüyor. Rengini tam olarak anlayabilmek zor olduğu için internetten satın alırken tereddüt oluşturan makyaj malzemeleri, Sephora’nın bu uygulamasıyla güvenle satın alınabiliyor.

Amazon

Dünyanın en büyük e-ticaret sitesi konumunda olan Amazon da AR kervanına katılmış markalardan biri. Amazon uygulamasındaki artırılmış gerçeklik özelliği ile çok sayıda mobilya ürününü evinize sanal olarak yerleştirebilir, nasıl görüneceğini öğrenebilirsiniz.

Nike

Nike’ın artırılmış gerçeklik uygulaması ile satın almak istediğiniz ayakkabının nasıl görüneceğini anında anlayabilirsiniz. Çok sayıda ayakkabı çeşidinin yer aldığı Nike, AR teknolojisi ile alışveriş yapmayı son derece kolay hâle getirmiş durumda.

IdeaSoft akıllı e-ticaret paketleri ile kendi e-ticaret sitenizi kurabilir, internetten satış yapabileceğiniz online mağazanızı açabilirsiniz. Hemen başvurarak 15 gün boyunca altyapımızı ücretsiz olarak deneyebilirsiniz.

En çok okunan yazılar

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer yazılar

Landing Page nedir ve nasıl hazırlanmalıdır? - 1. Bölüm
Landing Page nedir ve nasıl hazırlanmalıdır? - 1. Bölüm
Landing Page’ler e-ticaret sitelerinde oldukça önemli görevlere sahiptirler. Farklı amaçlarla düzenlenen bu sayfalar geri dönüşümleri artırmak için kullanılırlar. Farklı tasarımları ve amaçları olmasına rağmen bu sayfaların...
5 Eylül 2017
Sinan Oypan
E-ticaret siteleri için 3D Secure sisteminin faydaları
E-ticaret siteleri için 3D Secure sisteminin faydaları
3D Secure internet üzerinden kredi kartı ya da banka kartıyla yapılan alışverişlerin güvenli bir şekilde gerçekleşmesi için geliştirilmiş güvenlik sistemidir. 3d secure ödeme sistemi işletme ve banka arasında yapılan ortak...
19 Ağustos 2020
IdeaSoft
İşinizi yönetmek için kullanabileceğiniz proje yönetim araçları
İşinizi yönetmek için kullanabileceğiniz proje yönetim araçları
Proje yönetim araçları, uzaktan çalışan ekipler veya ekibinin performansını ve çalışmalarını takip etmek isteyenlere çözüm sağlayan yazılımlardır. Ekip yönetimi, yeni iş atamaları, mevcut işlerin takibi, ekip işi...
10 Ocak 2020
Sinan Oypan
Şirket kültürünüzün çökmesine neden olabilecek 4 durum
Şirket kültürünüzün çökmesine neden olabilecek 4 durum
Bir şirketin sağlıklı bir şekilde ayakta durabilmesi ve uzun süreli olabilmesindeki en temel öğelerden biri de sağlam bir şirket kültürünün oluşturulmasıdır. Şirket kültürünün sağlam olması, şirket içindeki personelin...
31 Temmuz 2016
Sinan Oypan
Online satış yaparken kaçınmanız gereken 5 çalışma
Online satış yaparken kaçınmanız gereken 5 çalışma
Online satış yapmak için farklı stratejileri uygulamak ve belli çalışmaların üzerinde durmak gerekiyor. Tabii ki bunların yanı sıra online satış yaparken bazı çalışmalardan da kaçınmak bir hayli önemli. Doğru çalışmaları...
17 Aralık 2018
Sinan Oypan
Pazarlamada kitle psikolojisi nasıl kullanılır?
Pazarlamada kitle psikolojisi nasıl kullanılır?
Kitle psikolojisi üzerine çalışmak ve bunu anlamak, tüketicilerin satın alma kararlarını nasıl verdiklerini anlamanızı sağlar. Bunu kavradığınızda; pazarlama, reklam ve satış stratejilerinizi daha etkili bir şekilde...
22 Temmuz 2020
Sinan Oypan
Mobil uygulama tasarımlarında dikkat edilmesi gerekenler 1. Bölüm
Mobil uygulama tasarımlarında dikkat edilmesi gerekenler 1. Bölüm
Geçtiğimiz günlerde mobile uyumlu site tasarımlarına neden önem vermeniz gerektiğine ve mobil uygulamaya gerçekten ihtiyacınız olup olmadığı konuları üzerinde bazı bilgiler paylaşmıştık. Aşağıdaki bağlantılardan bu...
15 Mart 2017
Sinan Oypan
Adwords reklam eşlemelerini nasıl yapmalısınız? 1. Bölüm
Adwords reklam eşlemelerini nasıl yapmalısınız? 1. Bölüm
E-ticaret firmaları online reklam konusunda Adwords kampanyalarına yatırım yapıyorlar. Google üzerindeki arama sorguları üzerinden tüketicileri yakalamak için bu yöntem oldukça faydalı bir reklam aracı. Adwords kampanyaları...
10 Temmuz 2017
Sinan Oypan
Video düzenleme ve üretimi trendleri 2020'de ne olacak?
Video düzenleme ve üretimi trendleri 2020'de ne olacak?
Dijital pazarlamada video düzenleme ve üretimi önemli bir yere sahip ve video içeriklerin popülerliği 2020’de de devam edecek. Video içerik üretimine ağırlık vermek, e-ticaret firmalarının kitlelere ulaşmalarını...
11 Aralık 2019
Sinan Oypan
2021’de bilmeniz gereken Twitter istatistikleri
2021’de bilmeniz gereken Twitter istatistikleri
2021’de öne çıkan ve bilmeniz gereken Twitter istatistik verileri, Twitter üzerinde yaptığınız pazarlama ve reklam çalışmalarında size yardımcı olacaktır. Günümüzde popülerli devam eden ve halen aktif bir kullanıcı...
31 Mart 2019
Sinan Oypan
Siteden ayrılanlara gösterebileceğiniz kampanya örnekleri
Siteden ayrılanlara gösterebileceğiniz kampanya örnekleri
Siteden ayrılan kullanıcıları, e-ticaret sitenizde tutabilmek ve onlardan bir geri dönüşüm alabilmek için kullanabileceğiniz bazı kampanya örnekleri bulunuyor. Bu kampanyalar, kullanıcıyı sitede tutmak ve onları belli bir eyleme...
10 Haziran 2019
Sinan Oypan
Tüketicilerin e-ticaret sitenize güvenmelerini nasıl sağlayabilirsiniz?
Tüketicilerin e-ticaret sitenize güvenmelerini nasıl sağlayabilirsiniz?
E-ticaret firmalarını düşündüren ve üzerine çalışmaları gereken konulardan biri de güven unsurudur. Tüketicilerin güvenini kazanmak ve bu güveni sürdürebilmek uzun vadeli başarılar için oldukça önemlidir. Özellikle yeni...
15 Nisan 2017
Sinan Oypan
E-ticareti Ücretsiz Deneyin