E-ticarette alan adı otoritenizi nasıl yükseltebilirsiniz?

19 Temmuz 2016
Sinan Oypan
E-ticarette alan adı otoritenizi nasıl yükseltebilirsiniz?

SEO’da rakip analizinin önemini ve rakip analizinin nasıl yapılacağını önceki günlerde sizlerle paylaşmıştık. Aşağıdaki linklerden bu yazılara ulaşabilirsiniz.

İlgili rehber: SEO’da rakip analizinin önemi

İlgili rehber: SEO’da rakip analizi nasıl yapılır?

Bu yazılarda özellikle üzerinde durduğumuz konulardan biri de alan adı otoritesiydi (AO). Bu rehberimizde de AO’nin ne olduğundan ve AO değerini yükseltmek için neler yapılması gerektiği üzerinde duracağız.

Alan adı otoritesi nedir?

İngilizce’de Domain Authority olarak geçen alan adı otoritesi, bir internet sitesinin, arama motorları üzerindeki gücünü ve burada ne kadar ne iyi bir dereceye sahip oluğunu gösteren; 100 üzerinden hesaplanan bir ölçümleme metriğidir. Bu puanın değeri, sitenin arama motorları üzerindeki performansını gösterir.

AO değeri hem kendi sitenizin performansını ölçümlemek için hem de rakip analizleri sırasında kıyaslama yapmak ve yeni stratejiler geliştirmek için önemlidir.

Alan adı otoritesi hangi kriterlere göre belirlenir?

Alan adı otoritesini yükseltmeden önce, bu metriği etkileyen faktörleri incelemek gerekiyor. Bu faktörlerin iyi bir şekilde anlaşılması, AO değerini yükseltmek için yapılacak çalışmalar için de bir yol haritası oluşturacaktır.

 • Alan adı yaşı
 • Sosyal medyadaki aktiflik ve etiketlenmeler/bahsedilmeler
 • Link sayısı
 • Linklerin dağılımı ve link kalitesi
 • Sitenin aranma hacmi
 • Kaliteli içerik üretimi ve yoğunluğu
 • SEO yapısı
 • Spam linkler

Bu kriterlere göre, internet siteniz üzerinde ne gibi çalışmalar yapmanız gerektiğini de aşağıda maddeler halinde ele alacağız.

Alan adı yaşı

AO değerlerinin hesaplanmasında alan adının yaşı, yani kaç yıldır aktif olduğu da oldukça önemli kriterlerden biri. Uzun süredir var olan internet siteleri, yeni açılanlara kıyasla daha önde olacaklardır.

Yeni kurulan girişimler, bu konuda biraz dezavantaja sahipler. Ancak aşağıda bahsedeceğimiz diğer konulara odaklanarak, bu dezavantajın üstesinden gelebilirler. AO değerinin yükselmesi için sabırlı olmak gerekiyor ve bu nedenle site üzerindeki çalışmalarınıza odaklanmanız uzun vadede bu açığı kapatmanıza yardımcı olacaktır.

Sosyal medyadaki aktiflik

Sosyal medya artık sadece pazarlama için değil, SEO konusunda da önemli bir yere sahip. Sosyal medya üzerindeki bahsedilmeler, kullanıcıların gönderilerinizi paylaşmaları ve bu gönderilerdeki linklere tıklamaları sizin AO değerinizi doğrudan etkileyecek faktörler arasında yer alıyor.

Bunun nedeni ise Google, sosyal mecraları da indeksliyor ve sizin markanız ne kadar çok aranırsa ve hesaplarınız üzerinden internet sitenize yönlenme olursa, sayfa değeriniz de artmaya başlayacaktır. Sosyal medyadaki aktifliğinizi artırmak için sosyal medya pazarlama çalışmalarının yanı sıra:

 • Sosyal medya hesapları oluşturun ve aktif olarak paylaşımlar yapın.
 • Hakkında metinlerinizi detaylı oluşturun.
 • İnternet sitenize yönlenen linkler ekleyin.
 • Takipçilerinizle etkileşime girecek içerikler oluşturun.
 • Sosyal medya hesaplarınızın tanıtımlarını yapın.

Link sayısı, dağılımı ve kalitesi

E-ticaret siteniz üzerinde kullandığınız link sayısı da AO değerine etki eden bir diğer faktör. Site içi linklemeler yapmak ve bunların sayısını artırmak bu açıdan oldukça önemli.

Ancak site içi linkleme yaparken dikkat edilmesi gereken bir takım unsurlar da bulunuyor. Aynı sayfaya yönlenen çok fazla linkleme yapmak arama motorları için bir süre sonra faydalı olmuyor ve bu sayfalar değersiz görülebiliyor. Bu nedenle de sadece site içi linklemeler yeterli olmayacaktır.

Link sayınızı artırmak için dış kaynaklardanda da siteniz linkler almanız gerekiyor. Sektörünüzle ilgili olabilecek yayınlardan ve diğer internet sitelerinden e-ticaret sitenize yönlendirme linkleri almaya çalışmalısınız.

AO değeri iyi olan ya da sektörel anlamda sizinle yakın durun sitelerle link çalışması yapmalısınız. Bunun yanı sıra, sektörel yayınlarda konuk yazarlık yaparak, bu sitelerden de kendi e-ticaret sitenize yönlendirme linkleri alabilirsiniz.

Link kalitesi bu açıdan oldukça önemli. Link yönlendirmesi aldığınız sitelerin de AO değerlerinin yüksek olması ve özellikle sizinle aynı sektörde yer alması bu açıdan oldukça önemli. Sektör dışı, sizinle ilgisiz sitelerden ya da düşük AO değerli sitelerden aldığınız linkler size zarar verebilir.

Sitenin aranma hacmi

İnternet sitenizin arama motorlarındaki arama hacmi de AO değerine doğrudan etki etmektedir. Aranma oranlarının fazla olması, arama motorlarının bu sitenin değerli olduğunu ortaya koymaktadır. Bu nedenle de pazarlama ve reklam çalışmalarına da yoğunluk vererek marka bilinirliğinizi artırarak, tüketiciler arasında bir talep oluşturmaya da odaklanmalısınız. Bu çalışmalar sonrasında internet üzerindeki aranma hacminiz de artacaktır.

Kaliteli içerik üretimi ve içerik yoğunluğu

Yukarıda bahsettiklerimiz arasında AO değerinizi en hızlı şekilde artırmanızı sağlayacak yöntemlerden biri de kaliteli içerik üretimi ve içerik yoğunluğu olacaktır.

AO değerinizi daha hızlı bir şekilde yükseltmek istiyorsanız, internet siteniz üzerinde içerik pazarlama çalışmalarına yatırım yapmanız gerekecek. Blog bölümü oluşturarak buraya düzenli olarak içerikler girmeniz ve bu içeriklerin orijinal olması AO değerinize olumlu bir şekilde yansıyacaktır. Bunun birkaç sebebi bulunuyor.

 • Sitenizi devamlı olarak güncellemiş olursunuz.
 • Site üzerindeki indekslenecek metin sayısını artırısınız.
 • Organik arama sonuçlarından sitenize trafik çekersiniz.
 • Site üzerindeki sayfa sayınızı artırırsınız.
 • Sitenizin güncel olması ve kaliteli içeriklere sahip olması arama sonuçlarında üst sıralara çıkmanıza yardımcı olur ve arama motorları tarafından düzenli olarak indekslenirsiniz.

İçerik pazarlama çalışmalarının yanı sıra ürün açıklamalarında da kaliteli metinler oluşturarak, orijinal içeriklere yer vermelisiniz. Diğer firmalardan farklı ve kaliteli içerikler oluşturmanız AO değerinize de olumlu yansıyacaktır.

SEO yapısı

AO değerinizle doğrudan ilişkili olan bir diğer faktör ise tabii ki SEO çalışmalarınız. Site üzerindeki SEO yapınızın düzgün yapılması çok önemli. Tüm sayfalardaki metinlerin, arama motorlarının kolay bir şekilde indeksleyebileceği gibi olmalı ve oluşturduğunuz metinlerdeki anahtar kelimler sattığınız ürünlerle ve sektörünüzle ilişkili olmalı.

Spam linkler

AO değerine zarar veren faktörler de bulunuyor. Spam linkler de bu faktörlerden biri. Site üzerindeki hatalı linklemeler ya da dış kaynaklardan gelen spam linkler, sitenize zarar vermektedir. Bu nedenle dışarıdan aldığınız linkleri de düzenli olarak kontrol etmeniz gerekmektedir.

Site üzerindeki 404 hata sayfalarını tamamen kaldırmanız ve yanlış veya hatalı yapılmış linkleri de silmeniz gerekiyor. Kimi zaman yazım sırasında hatalar olabiliyor ve yanlış linkler ortaya çıkıyor. Bunları da kontrol ederek, bu hatalı linkleri ortadan kaldırmalısınız.

IdeaSoft akıllı e-ticaret paketleri ile kendi e-ticaret sitenizi kurabilir, internetten satış yapabileceğiniz online mağazanızı açabilirsiniz. Hemen başvurarak 15 gün boyunca altyapımızı ücretsiz olarak deneyebilirsiniz.

En çok okunan yazılar

Benzer yazılar

E-posta pazarlama trendleri 2018
E-posta pazarlama trendleri 2018
E-posta pazarlama trendleri 2018 yılında da marketing için önemli bir yere sahip. Çünkü yıllar geçse dahi pazarlama tarafında gücünü kaybetmeyen alanlardan biri de e-posta pazarlama. E-ticaret firmalarının en sık kullandıkları ve...
4 Aralık 2017
Sinan Oypan
''Nasıl yapılır?'' temalı içerik çalışmalarını nasıl yapabilirsiniz?
''Nasıl yapılır?'' temalı içerik çalışmalarını nasıl yapabilirsiniz?
E-ticaret sitenizin blog bölümünde etkileşimi artırmak ve kullanıcılara bir değer sunabilmek için “Nasıl yapılı?” temalı içerikler oluşturmayı deneyebilirsiniz. Bu tür içerikler hem kullanıcılara bir değer sunarken hem de...
14 Şubat 2017
Sinan Oypan
Instagram onaylı hesap için neler yapmak gerekiyor?
Instagram onaylı hesap için neler yapmak gerekiyor?
Instagram onaylı hesap geçişi yapmak, Instagram profilinizin özgün, tanınmış ve doğrudan markanıza ait olduğunu göstermektedir. Mavi tik olarak da bilinen Instagram onaylı hesap geçişi için bazı unsurların üzerinde durmanız ve...
17 Temmuz 2019
Sinan Oypan
Pazarlamada kitle psikolojisi nasıl kullanılır?
Pazarlamada kitle psikolojisi nasıl kullanılır?
Kitle psikolojisi üzerine çalışmak ve bunu anlamak, tüketicilerin satın alma kararlarını nasıl verdiklerini anlamanızı sağlar. Bunu kavradığınızda; pazarlama, reklam ve satış stratejilerinizi daha etkili bir şekilde...
22 Temmuz 2020
Sinan Oypan
Facebook reklam kuralları ile ilgili bilmeniz gerekenler
Facebook reklam kuralları ile ilgili bilmeniz gerekenler
Facebook reklam kuralları, Facebook üzerinde reklam verirken uymanız ve reklam içeriklerinizi hazırlarken takip etmeniz gereken bazı detayları belirlemektedir. Facebook üzerinde reklam verirken, dilediğiniz tüm gönderileri ve...
17 Mayıs 2019
Sinan Oypan
E ticarette şirket kurmak neden gerekli ve önemli?
E ticarette şirket kurmak neden gerekli ve önemli?
E-ticaret sitesi kurmak, internetten satış yapmak veya online mağazanız ile kendi işinizi kurmak için için şirket kurmak gerekmektedir. Şirket kurmak farklı şekillerde yapılabilmektedir. Şahıs, anonim ve limited şirket...
26 Haziran 2020
Sinan Oypan
E-ticaret firmaları için evden çalışma ipuçları
E-ticaret firmaları için evden çalışma ipuçları
Evden çalışma günümüzdeki mevcut koşullardan dolayı birçok şirketin başvurduğu yöntemlerden biri olmaya başladı. E-ticaret firmalarının zorunlu olarak evden çalışmaya yönelmesi nedeniyle de, bu rehberimizde evden çalışırken...
17 Mart 2020
Sinan Oypan
E-ticarette tedarikçi firmalarla çalışırken bilmeniz gerekenler
E-ticarette tedarikçi firmalarla çalışırken bilmeniz gerekenler
E-ticarette tedarikçi firmalar ile çalışırken özellikle bazı konulara dikkat etmeniz ve çalıştığınız tedarikçi firmaları iyi seçmeniz; aynı zamanda da bu firmalarla olan ilişkilerinizi iyi tutmanız önemlidir. Kendi üretimini...
24 Aralık 2018
Sinan Oypan
Blog fotoğrafları kullanırken nelere dikkat etmelisiniz?
Blog fotoğrafları kullanırken nelere dikkat etmelisiniz?
Blog fotoğrafları, blog içeriklerinizin ilgi çekiciliğini artırma konusunda oldukça etkili olduğu için bu görselleri seçerken bazı unsurlara dikkat etmeniz gerekir. Blog içeriğiniz için doğru görselleri kullanmanız,...
12 Ağustos 2019
Sinan Oypan
Kargo sürecinde müşterileri mutsuz eden 3 durum
Kargo sürecinde müşterileri mutsuz eden 3 durum
E-ticarette müşteri memnuniyetini sağlamak için en önemli unsurlardan biri de kargo ve kargo sürecinin yönetilmesi. Bu süreçte sorun yaşanmaması ve mümkün olan en kısa sürede kargonun, alıcıya teslim edilmesi, müşterilerin...
24 Aralık 2016
Sinan Oypan
Instagram’da paylaşım yapmak için en ideal saatler
Instagram’da paylaşım yapmak için en ideal saatler
Instagram’da paylaşım yapmak, sosyal medya paylaşım saatleri özellikle instagram paylaşım saatleri, instagramda hangi saatlerde paylaşım yapılmalı yani instagram en iyi paylaşım saatleri ve daha fazla bu yazımızda… Sosyal medya...
5 Aralık 2017
Sinan Oypan
Rakiplerinizi analiz ederek ürün ve kampanya kalitenizi nasıl artırabilirsiniz?
Rakiplerinizi analiz ederek ürün ve kampanya kalitenizi nasıl artırabilirsiniz?
E-ticarette rakip analizi yapmak, rakip firmaların reklam ve pazarlama çalışmalarını incelemek ve araştırmalardan geri bildirimler çıkartmak kendi iş stratejilerinizi daha iyi hale getirmenize yardımcı olur. Sektörde sizden daha iyi...
12 Nisan 2018
Sinan Oypan