Blog

3D Güvenlik nedir ve neden önemlidir?

3D Güvenlik, e-ticaret firmalarının uzun bir süredir kullandığı ve internetten alışverişleri kullanıcılar için daha güvenli bir hale getiren 2 aşamalı doğrulama gerektiren bir koruma sistemidir. 3D Güvenlik ile kullanıcıların bilgisi dahili olmadan kredi kartı üzerinden alışveriş yapılmasının önüne geçilmektedir. Bu rehberimizde de 3D Güvenlik’in ne olduğunu ve e-ticaret firmalarının neden 3D Güvenlik kullanmaları gerektiği üzerinde duracağız.

3D Güvenlik nedir?

3D Güvenlik, internetten alışverişlerde kullanıcıların 2 aşamalı doğrulama kodu ile alışverişlerini onaylamalarını sağlayan bir güvenlik sistemidir. Bu sistemin amacı, kullanıcıların bilgisi ve onayı olmadan kredi kartları ile internetten sipariş verilmesini engellemektir. Kullanıcının kart bilgileri ele geçirilmiş olsa dahi bu kartın tanımlı olduğu telefona banka tarafından gönderilen onay kodu, alışveriş sayfasındaki alana girilmeden bu alışverişe onay verilmemektedir.

3D Güvenlik nasıl çalışır?

3D Güvenlik sisteminin çalışma şekli ise en özet haliyle şöyle anlatılabilir: Kullanıcı bu sistemin aktif olduğu bir e-ticaret sitesinden alışveriş yaparken, ödeme sayfasında ödeme işlemine onay verdiğinde, kart sahibi banka tarafından kullanıcının telefonuna (genellikle 6 haneli bir kod; bankaların sistemine göre bu kodun uzunluğu değişebilir) bir kod gönderilir. Bu kod e-ticaret firması ya da başka bir kişi tarafından görüntülenemez. Kullanıcı bankanın gönderdiği bu kodu, internet sayfası üzerinde ilgili alana giriş yaptıktan sonra yaptığı alışverişi onaylamış olur. Ödeme sistemi üzerinde kod doğrulandığında da kullanıcı bir sonraki aşamaya yönlendirilir ve kod doğru girilmiş ise sipariş tamamlamış olur.

3D Güvenlik sistemi sayesinde 2 aşamalı bir doğrulama sistemi kurulmuş olur. Yukarıda da bahsettiğimiz gibi kullanıcının kredi kartı bilgileri çalınmış dahi olsa bu sistem sayesinde kullanıcının telefonuna gelen kod onaylanmadığı sürece alışveriş tamamlanmamış olur. Böylelikle izinsiz kullanımlara karşı ekstra bir güvenlik sunulmuş olunur.

3D Güvenlik sistemini kullanmak e-ticarette neden önemli?

Bu güvenlik sistemini kullanmanın hem tüketiciler hem de firmalar için bir takım önemleri bulunuyor. Bu sistemi kullanmanız için gerekli olan önemli nedenleri de şöyle sıralayabiliriz:

Tüketicileri korur

3D Güvenlik sisteminin en büyük avantajlarından biri tüketicileri koruyor olması. Yine yukarıda da özellikle üzerini vurguladığımız gibi tüketicinin bilgisi dahilinde olmayan siparişlerin internetten verilmemesini sağladığı için, kredi kartı internetten alışverişlere açık olan kullanıcıların güvenliğini sağlıyor.

Kötü amaçlı yazılım ya da kişiler tarafından kart bilgileri ele geçirilse dahi kullanıcının telefonuna gönderilen onay kodunun girişi yapılmadığı sürece bu siparişlerin onaylanmaması, tüketicinin korunmasını sağlıyor.

Tabii ki bu korumanın, 3D Güvenlik sistemi aktif olan siteler üzerinde söz konusu olduğunu da eklememiz gerekiyor. Özellikle günümüzde halen internetten alışverişlerde tüketicilerde bir güvensizlik olduğun u ele alacak olursak, e-ticaret firmanız üzerinde bu güvenlik sistemini aktive etmeniz tüketicilerin markanıza daha fazla güvenmelerini de sağlayacaktır.

Şirketlere de koruma sağlar

3D Güvenlik, tüketicileri koruduğu gibi şirketlere de ekstra bir güvenlik sağlamaktadır. Kötü amaçlı yazılımlar ya da kişiler e-ticaret firmalarını dolandırmak ve sahtecilik işlemleri yürütmek için çalıntı kimlik ve kart bilgileriyle e-ticaret siteleri üzerinde işlem yapmaya çalışırlar. E-ticaret firmaları gerekli güvenlik önlemleri olmadığında ya da kötü amaçlı işlemleri tespit edemediğinde bu siparişleri doğruladıklarında ve ürün gönderimlerini yaptıklarında ciddi sıkıntılar yaşamaya başlarlar.

İlgili rehber: Kredi kartı dolandırıcılığı ile nasıl mücadele edebilirsiniz?

Öncelikli olarak çalıntı kart bilgileri üzerinden yapılan işlemler sonrası kullanıcılar bankalarla iletişime geçerek işlemin kendilerine ait olmadıklarını belirttiklerinde, tarafınıza yapılan ödemeyi iade etmeniz gerekecektir.

Buna ek olarak gerekli güvenlik önlemlerinin olmaması marka imajınıza ciddi zarar vereceği için de tüketicilerin güvenini kaybetme durumu söz konusu olabilir.

Bir diğer problem ise bu sahtecilik işlemlerinin önüne geçemediğinizde, maddi olarak da ciddi zarara uğramış olursunuz. Gönderilen ürünlerden edeceğiniz zararla beraber, sahtecilik işlemi nedeniyle hesabınıza yatırılan meblağın da geri çekilmesi şirketi ciddi zarara uğratacaktır.

Bu sebeple de 3D Güvenlik sistemini aktive etmeniz ve kullanmanız, sizi de güvence altına alacaktır. Kullanıcı onayı gerektiren bu sistemde, bankadan doğrulama aldığınızda siparişi onaylayabilirsiniz. Herhangi bir yasal süreçle karşılaştığınızda da kullanıcı onayını alarak bu işlemi yaptığınızı belirtebilirsiniz.

İlgili rehber: E-ticaret sitenizde tüketicilerin güvenini kazanmanızı sağlayacak çalışmalar

Sahteciliğin önüne geçmek için ek bir güvenlik katmanı sağlar

3D Güvenlik sistemi, sahteciliğin önüne geçmeniz için de size ek bir güvenlik katmanı sağlar. Yukarıda bahsettiğimiz senaryoların önüne geçebilmek için site üzerindeki tüm alışverişlerinizde 3D Güvenlik zorunluluğu koymanız sahteciliğin de önüne geçmenize yardımcı olacaktır.

İlgili rehber: Güvenli online mağaza kurmak için bilmeniz gerekenler

Bu sistem ne kadar güvenli olursa olsun, yinde %100 güvenlik sağlamayacağını da bilmeniz gerekiyor. Bu sebeple de başka güvenlik önlemlerini de almanız ve e-ticaret sitenizi güvenli bir altyapı üzerinde kurmanız gerekir.

İlgili rehber: Neden güvenilir bir e-ticaret altyapı sistemi tercih etmelisiniz?

3D Güvenlik olmayan sistemler güvenli değil mi?

Bankalar, e-ticaret firmalarına sanal POS onayı vermeden önce bazı kriterlerin yerine getirilmesini talep etmektedir. Bu taleplerden biri de sitenin SSL sertifikası olmasıdır. SSL sertifikası, sunucular arasında gerçekleşen veri transferini şifreleyen bir sistemdir. 128 veya 256 bit SSL Sertifikaları en sık tercih edilen sistemler arasındadır. Bu sertifikaların amacı özellikle internetten yapılan alışverişlerde 3. partiler tarafından kullanıcı ve kart bilgilerinin çalınmasının önüne geçmektir.

Eski sistemler de bu SSL sertifikaları sayesinde güvenlidir; ancak 3D Güvenlik’de olduğu gibi 2 aşamalı bir koruma sağlamazlar. SSL üzerinden kart bilgilerinin çalınması oldukça zor olsa da, kullanıcının bilgileri başka kanallar üzerinden çalınmış ise kötü amaçlı kişiler bu bilgiler 3D Güvenlik olmayan e-ticaret siteleri üzerinde rahatlıkla kullanabilirler. Bu da bazı güvenlik açıklarının oluşmasına neden olmaktadır.

Türkiye gibi büyüyen bir ekosistemde, tüketicilerin güvenini kazanmak ve sahtecilik işlemlerinden korunmak için 3D Güvenlik sistemine geçiş yapılması, hem tüketicileri hem de e-ticaret firmalarını korumaktadır.

En Çok Okunan Yazılar

E-ticaret ile ilgili Detaylı Bilgi Alın

Karar vermenize yardımcı olalım.
Paketlerimiz ile ilgili müşteri temsilcilerimiz sizi arasın.

E-Bültene Kayıt Olun

Siz de İşinizi E-ticaret’e Taşıyın!

Akıllı E-ticaret Paketlerini 15 gün ücretsiz deneyin. Kendi e-ticaret sitenizi oluşturun!