Blog

2019’da öne çıkacak web site tasarım trendleri neler olacak?

Web site tasarım trendleri 2019’da yine biraz değişecek; ancak 2018’de popüler olan ya da popülerleşmeye başlamış olan bazı trendler, bu yıl da karşımıza çıkacak. Web site tasarım trendleri, kullanıcı alışkanlıkları ve teknolojik gelişmeler nedeniyle devamlı olarak değiştiği için, e-ticaret firması olarak bu yenilikleri takip etmeniz faydalı olacaktır.

Web tasarımda belli başlı öğeler ve tasarım unsurları sabit kalsa da görsel unsurlar ve bu görsel unsurların nasıl kullanıldığı değişebiliyor. Bu rehberimizde de 2019’da dikkat etmeniz gereken web tasarım trendlerini ele alacağız.

Flat Design devam edecek

Web tasarım trendlerinde birkaç yıldır devam eden unsurlardan biri olan Flat Design, 2019’da da devam edecek. Sadelik ve kullanılabilirliği öne çıkarması nedeniyle, kullanıcı deneyimini artırması bu tasarım trendinin devamlılığını sağlıyor. 2019’da da web site tasarımı yapmak isteyenlerin, Flat Design ögelerine yer vermeleri ve tasarımlarını bu şekilde yapmaları doğru bir yaklaşım olacak.

Animasyonlu Fotoğraflar (GIF)

GIF kullanımı, internet üzerinde birçok farklı platformda yaygınlaşmaya başladı. Statik fotoğraflar yerine, ürünlerin animasyonlu hallerinin sergilenmesi için kullanılan GIF formatı, web site tasarımlarında da 2018’de kullanılmaya başlanmıştı ve 2019’da da bu trendin devam edeceğini söyleyebiliriz. Görsellik olarak web siteye dinamizm katmak ve kullanıcıların ilgisini çekmek için GIF kullanımını tercih edebilirsiniz. Özellikle ürün fotoğrafları yerine gif kullanımı yapmanız, ürünlerin daha dikkat çekici olmasını sağlayacaktır.

Kalın ve düz fontlar

Web tasarım trendlerinde kalın ve düz, tırnaksız yazı fontlarının da öne çıktığını görüyoruz. Okunması kolay olduğu gibi, mobil cihazlarda da iyi bir kullanıcı deneyimi sunması nedeniyle düz ve kalın yazı fontları da site tasarımlarında sıklıkla karşımıza çıkmaya başladı. Web sitenizde kullandığınız başlıklarda düz ve kalın fontlara yönelerek, kullanıcıların metinleri daha rahat okumalarını sağlayabilirsiniz.

Daha fazla beyaz ve boş alan

Flat Design’ın öne çıkan özelliklerinden biri de sade ve boş alanların kullanılmasıdır. Bu nedenle de web site üzerindeki boş ve beyaz alanların daha fazla kullanılması önemli bir unsurudur. Bu noktada da site tasarımınızı yaparken, öğeleri iç içe ve sıkışık bir şekilde kullanmak yerine, öğeler arasında boşluk bırakarak, anlaşılabilirliği artırma üzerinde yoğunlaşabilirsiniz. Beyaz alanların oranını artırmanız ve boş alanlar bırakmanız, kullanıcıların aynı anda daha az öğeye odaklanmasını sağlarken, geri dönüşümleri de artırmaya yardım eder.

Organik şekillerin kullanılması

Site üzerindeki illüstrasyon ve görsel çalışmalarında organik ve 2 boyutlu şekillerin kullanımı da yaygınlaşmaya başlıyor. Algılanması kolay olduğu gibi 2 boyutlu olmaları nedeniyle de kullanıcı deneyimini artırıyorlar. Kare, daire, üçgen gibi organik şekiller fotoğraflarla süslendiğinde hem tasarımsal olarak dikkat çekilik katıyor hem de site görünümüne bir derinlik katıyor. Bu da görsel olarak algıyı artırdığı için, fotoğraftaki nesne ya da ürüne olan dikkatin artmasını sağlıyor. 2019’daki web site tasarım trendlerinde bu uygulamaları da sıklıkla görüyor olacağız.

Video kullanımları

2019’da daha fazla göreceğimiz uygulamalardan biri de web site üzerinde video kullanımları olacak. Video içeriklere olan ilginin artmasıyla beraber, web site üzerinde video kullanımları da yaygınlaşmaya başlıyor. Ürün ya da genel olarak marka tanıtım videolarının web tasarımlara entegre edilmesi ya da slider kullanımlarında videoları öne çıkartmak, 2019’da sıkça göreceğimiz uygulamalar arasında yer alacak.

Monokrom (2 temel renkli) tasarımlar

Tasarımları sadeleştirme konusunda renk seçimlerinde de monokrom (2 temel renkli) yaklaşımlara yönelinecek. Bu uygulamada, siyah beyaz gibi iki temel renk üzerinde site tasarımları yapılmaka. Renkler arasındaki zıtlık sayesinde bir sadelik yakalandığı gibi, renklerdeki zıtlık içeriklerin de daha rahat anlaşılmasını sağlamakta. 2019’da web tasarım trendlerinde bu yaklaşımla da sıklıkla karşılacağız.

2019'da kendi e-ticaret sitenizi kurmak; ancak tasarım konusunda çok bilginiz yoksa İdeaSoft e-ticaret paketlerini kullanarak, hazır tasarımlarımızı kullanabilir ve hem kendi işinizin sahini olabilir hem de güncel ve trendleri yakalayan bir tasarıma sahip olabilirsiniz. 15 günlük demo talebinde bulunarak hizmetlerimizi hemen denemeye de başlayabilirsiniz.

En Çok Okunan Yazılar

E-ticaret ile ilgili Detaylı Bilgi Alın

Karar vermenize yardımcı olalım.
Paketlerimiz ile ilgili müşteri temsilcilerimiz sizi arasın.

E-Bültene Kayıt Olun

Siz de İşinizi E-ticaret’e Taşıyın!

Akıllı E-ticaret Paketlerini 15 gün ücretsiz deneyin. Kendi e-ticaret sitenizi oluşturun!